Anadolu Leoparı tekrar görüntülere yansıdı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından Anadolu leoparının iki bölgede yeniden görüldüğünü belirterek, Anadolu leoparının izini sürmeye ve yolunu izlemeye devam edeceğiz. ifadesini kullandı.

Anadolu Leoparı tekrar görüntülere yansıdı
Anadolu Leoparı tekrar görüntülere yansıdı
Anadolu Leoparı tekrar görüntülere yansıdı


Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından Anadolu leoparının iki bölgede yeniden görüldüğünü belirterek, "Anadolu leoparının izini sürmeye ve yolunu izlemeye devam edeceğiz. " ifadesini kullandı.

KORUMA ALTINDA

anadolu-leopari-tekrar-goruntulere-yansidi

Bakanlık da yaptığı açıklamada, 'Anadolu leoparı' olarak da adlandırılan Anadolu leoparı için 'Pars Araştırma, İzleme İşbirliği Protokolü'nün 18 Ocak'ta imzalandığını bildirdi. Anadolu leoparı alt türlerinin yurt içindeki dağılım haritası oluşturulacak ve olası alanlarda iz, dışkı, leş gibi işaretler aranacak. Ayrıca yerel halkla görüşülerek bu alanlardaki bireylerin tespit edilmesi, koruma ve geliştirme tedbirlerinin alınması ve uygulamaya konulması, özellikle nüfusun geleceği için kadın bireylerin bulunması eylem planının önemli konuları arasında yer almaktadır.


GÜNDE 25 KM

Elde edilen bulgulara göre Anadolu leoparı günde 25 kilometreden fazla yol kat ediyor.


SON BİREY OLABİLİR

anadolu-leopari-tekrar-goruntulere-yansidi

1974 yılında Ankara'nın Beypazarı ilçesinde öldürülen Anadolu leoparının bu türe ait ve ülkede nesli tükenen son birey olduğu düşünülürken, 25 Ağustos 2019'da bir erkek leoparın fotoğrafları kameralara yansıdı. ulusal eylem planı hazırlama çabaları gündeme geldi. Daha sonra ülkede en az dört farklı bölgede leopar bireylerinin yaşadığı belirlendi. Ardından Leopar Araştırma Birimi kurularak Leopar Eylem Planı çalışmalarına başlandı.