Milli Eğitim Bakanı Özer yaz tatili ile ilgili açıklama

Bakan Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılının 16 Haziranda sona ereceğini ve herhangi bir uzatma yapmayacaklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Özer yaz tatili ile ilgili açıklama
Milli Eğitim Bakanı Özer yaz tatili ile ilgili açıklama


Bakan Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılının 16 Haziran'da sona ereceğini ve herhangi bir uzatma yapmayacaklarını söyledi.

YAZ TATİLİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

milli-egitim-bakani-ozer-yaz-tatili-ile-ilgili-aciklama

Özer, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın katılımıyla Hatay Afet Koordinasyon Merkezi'nde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin hem ölçeği hem de şiddeti açısından çok büyük bir zorluk ve çok büyük bir depremle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Bu süreçte çok önemli mesafeler kat edildiğini ve edilmeye devam edileceğini belirten Özer, şöyle konuştu:


DEPREM BÖLGESİNDE AÇIKLAMA 

"Hayatın normalleşmesindeki en önemli etkenlerden biri eğitimin normal akışı. Milli Eğitim Bakanlığı olarak kurduğumuz çadırlar, konteynerler ve prefabrik okullarla çocuklarımızın bu travmayı atlatmaları için her türlü desteği sağladık. 6 Şubat itibariyle bölgedeki okulları açmasak da müfredata göre eğitimden çok psikoeğitime ağırlık vererek o çocukların normalleşmesi ve psikolojik güçlerinin güçlenmesi için her türlü desteği sağladık.

Bakan Özer, bu ölçekte yaşanan afet nedeniyle 81 ilde 6 Şubat'ta başlaması gereken eğitimi 20 Şubat'a ertelediklerini hatırlattı.

20 Şubat'ta gerekli tedbirleri alarak Elazığ'ın da aralarında bulunduğu 71 ilde eğitime başladıklarını kaydeden Özer, daha sonra bölge illerde afet ve eğitim binalarının hasar görme durumuna göre illeri üçe ayırdıklarını hatırlattı.

1 Mart'ta Kilis, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da, 13 Mart'ta Osmaniye, Gaziantep ve Adana'da eğitimin başladığını belirten Özer, depremden en çok etkilenen Malatya, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay ile ilgili şu bilgileri paylaştı:


DEPREM BÖLGESİNDE BAZI İLÇELERDE EĞİTİM BAŞLADI

Yekpare bir anlayışla değil, burada illerimizde okul temelli, ilçe temelli eğitimin başlaması için tüm bakanlarımız, milletvekillerimiz, komutanlarımız, kaymakamlarımız, valilerimiz, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimizle kapsamlı bir çalışma yaptık. Türkiye'nin 8 ilçesi, Adıyaman'ın 5 ilçesi, Kahramanmaraş'ın 2 ilçesi ve Hatay'ın 7 ilçesinde eğitime başladık."

Mahmut Özer, toplumdaki hayatın akışının normalleşmesi konusunda hem öğretmenlerin hem de çocukların geri bildirim aldığını belirterek, "Yapılması gereken yapılıyor" dedi.

Bugün okulların açıldığı 4 ilin ilçelerinde yaklaşık 201 bin öğrencinin eğitim-öğretim ile buluştuğunu belirten Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:


"HERGANGİ BİR UZATMA YAPMAYACAĞIZ"

milli-egitim-bakani-ozer-yaz-tatili-ile-ilgili-aciklama

"6 Şubat itibariyle 18,5 milyon öğrenciyi eğitim-öğretimle buluşturduk. Kalan öğrencilerimiz bundan sonra Milli Eğitim Bakanlığı olarak açıklama yapmak yerine bu yetkiyi valilerimize vermiş durumda. 2023 eğitim öğretim yılı bitiyor. Herhangi bir uzatma yapmayacağız.Yani bu gecikmelere rağmen 16 Haziran'da eğitime son vereceğiz.Ancak daha sonra duyuracağımız kayıp telafisi ile ilgili ek eğitim programlarıyla öğrencilerimizi desteklemeye devam edeceğiz. yaz."

Açılmayan ilçelerde kurdukları çadır ve konteynerlerle çocukların eğitimle buluşması için her türlü desteği sağladıklarını ifade eden Özer, bu kapsamda bölgede halen 2 bin 26 adet çadırlı konteyner okulun öğrencilere hizmet vermeye devam ettiğini vurguladı.

Özer, öğrencilerin eğitime ulaşmasında ilk hamlelerden biri olan Mehmetçik Okulları'nın önemine de değindi.

Milli Eğitim Bakanı Özer, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 45 bin yeni öğretmen atamasının son yıllarda bir kereye mahsus yapılan en yüksek öğretmen ataması olduğunu vurgulayarak, "Süreci başlattık, inşallah bu öğretmenlerin çoğu ülkemize kavuşur. Bölgedeki öğretmen ihtiyacını giderip burayı tekrar ayağa kaldıracağız. söz konusu.


5 BİNE YAKIN SÖZLEŞMELİ ALINACAK

Bakanlığın ilk kez 5 bine yakın sözleşmeli personel alımı yapacağını belirten Özer, "4 bin 250 büro elemanı, 100 mühendis, 500 hemşire, 125 diyetisyen ve 25 avukat alımı yapılacak. Bununla ilgili süreç de başladı. İnşallah nisan ayında bu süreç son bulacak.İnşallah ağırlıklı olarak bölgemizin, Hatay'ımızın, Malatya'mızın, Adıyaman'ımızın, Kahramanmaraş'ın ve bölge illerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için kadro kullanacağız." dedi.

Bölgedeki eğitim yatırımlarına bir yenisinin daha ekleneceğini belirten Özer, şöyle devam etti:

"6 Şubat depremi öncesi bölgede yaklaşık 39 milyar dolarlık bir eğitim yatırımımız vardı. Bunu da mevcut yatırımları, depremdeki durumu göz önünde bulundurarak ve yeni ihtiyaçlara öncelik vererek, bu süreci Genel Müdürlüğümüzle revize ederek yaptık. İnşaat ve Emlak, valilerimiz ve ilçe milli eğitim müdürlerimiz ile yaklaşık 40 milyar dolarlık bir yatırım yaptık. lojistik destek sağlayan binalar ve buradaki müştemilatlar hızla karşılanacak.40 milyarlık bu yatırıma ek olarak bölgede 500 adet sabit çelik konstrüksiyon prefabrike okul yapılması için yatırım bütçemiz, Cumhurbaşkanlığı Stratejisi ve Bütçesi Başkanlığımız tarafından onaylandı. İnşallah 4 ay içerisinde bu 500 prefabrik okulu bölgeye kazandırmak için elimizden geleni yapacağız.”

Bakanlık olarak deprem bölgesindeki öğrencilerin başka illere gitmeleri için her türlü kolaylığı sağladıklarını hatırlatan Özer, şu değerlendirmede bulundu:


"KIRTASİYE İHTİYAÇLARI KARŞILANDI"

milli-egitim-bakani-ozer-yaz-tatili-ile-ilgili-aciklama

"Bugüne kadar 71 ilde 254 bin öğrencimiz eğitimlerine devam ediyor. Bakanlık olarak bu öğrencilerimizin tüm kitaplarını ve yardımcı kaynaklarını yeniden bastık, tüm kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanması için her türlü desteği sağladık. Neler oluyor? Bu transferi alan öğrencilerin ilk kez bölgeye nakledilmesi sevindirici.Bölgede hayatın normalleşmeye başlaması ve okulların açılması üzerine bugün itibariyle 11.064 öğrenci bölgeye dönmeye başladı. Daha önce başka illere aktarma yapmalarına rağmen, normalleştirirsek bölgenin normalleşmesine en büyük katkıyı yapmış olacağımıza inanıyorum."