Venezuela arama kurtarma ekibi ülkelerine döndü

Kahramanmaraş merkezli depremlerin meydana geldiği afet bölgesindeki çalışmalara destek veren Venezuelalı arama kurtarma ekibi, İstanbul Havalimanından ülkelerine uğurlandı.

Venezuela arama kurtarma ekibi ülkelerine döndü
Venezuela arama kurtarma ekibi ülkelerine döndü
Venezuela arama kurtarma ekibi ülkelerine döndü


Kahramanmaraş merkezli depremlerin meydana geldiği afet bölgesindeki çalışmalara destek veren Venezuelalı arama kurtarma ekibi, İstanbul Havalimanı'ndan ülkelerine uğurlandı.

EKİPLER ÜLKELERİNE DÖNMEYE DEVAM EDİYORDeprem bölgelerinden Adıyaman'da çalışmalarını 4 arama kurtarma köpeğiyle tamamlayan 29 kişilik Venezuelalı ekip, havalimanında bilet işlemlerini gerçekleştirdi. Ekip üyeleri, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından alkışlarla karşılandı.


"HER ZAMAN TÜRKİYE'NİN YANINDAYIZ"

Venezuela kurtarma ekibinin lideri Luis Diaz Curbelo, “Her zaman Türkiye'nin yanında olacağız, acınızı paylaşıyoruz. Daha fazlasını yapmak istedik, elimizden gelen her şeyi yaptık.”


KARDEŞ ÜLKELERTüm imkanlarını seferber ederek Türkiye'ye geldiklerini ifade eden Büyükelçi Reyes, “Kardeş ülke olarak halkımız tüm bu acıları yüreğinde hissetti ve biz de kardeş ülkemizin yanında olmak istedik. Tüm imkanlarımızı seferber ettik ve buradayız.” ifadeleri kullandı.

“Elimizdeki imkanlardan kısıtlamadan sizlere sunmaya çalıştık. Bugün başkanlarımız Sayın Erdoğan ve Sayın Maduro çok yakın ilişkileri nedeniyle telefonla görüştüler. Başka hiçbir ülkenin bu ölçekte bir felaket yaşadığını düşünmüyorum. Bu ölçekte bir deprem, yüzyılın en büyük felaketidir. Sonuna kadar hep beraberiz."


PLAKET TAKTİM EDİLDİ

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali'ndeki İGA Lounge'da takım için uğurlama töreni düzenlendi. Törene katılan Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Usluer, Venezuela ekibine teşekkürlerini ileterek plaket takdim etti.

Fotoğrafın çekilmesinin ardından Venezuelalı ekip, Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla ülkelerine uğurlandı.