Bayramda yola çıkacaklar için uyarı yapıldı!

Uzmanlar, bayramda özel aracıyla seyahat edecekleri uyardı. Lastik sektörü temsilcileri, sürücülerin yola çıkmadan önce lastiklerini hava basıncı ve balans ayarı yaptırmaları gerektiğini vurgularken, mevsime uygun lastik seçimine de dikkat çekti.

Bayramda yola çıkacaklar için uyarı yapıldı!
Bayramda yola çıkacaklar için uyarı yapıldı!
Bayramda yola çıkacaklar için uyarı yapıldı!


Uzmanlar, bayramda özel aracıyla seyahat edecekleri uyardı.

BAYRAM GELDİ YOLLARA DİKKAT!

bayramda-yola-cikacaklar-icin-uyari-yapildi

Ramazan Bayramı'nda milyonlarca aracın trafiğe çıkması beklenirken, bayram tatilinde sorunsuz yolculuk için otomotiv sektöründen öneriler geliyor.

Lastik İmalatçıları ve İthalatçıları Derneği (LASİD), uzun yol öncesi lastik bakımı ve kontrolünün sürüş performansını artıracağını ve yakıt tasarrufu sağlayacağını belirtti.

LASID Genel Sekreteri Erdal Kurt, lastiğin otomobil ile yol arasındaki tek bağlantı noktası olduğuna işaret ederek, daha güvenli, daha ekonomik ve daha konforlu bir sürüş için sürücülerin yola çıkmadan önce lastik bakım ve kontrollerini yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Kurt, "Lastikinizi mutlaka bir uzmana gösterin. Hava basıncını, balans ayarlarını, diş, topuk ve diş kontrollerini yaptırın. Aşınma varsa önleminizi alın. Yedek lastiklerinizi de kontrol ettirin" dedi.


MEVSİME UYGUN LASTİK

bayramda-yola-cikacaklar-icin-uyari-yapildi

LASID Genel Sekreteri Erdal Kurt, seyahat edecek vatandaşların hava koşullarını da dikkate alarak mevsime uygun lastik kullanmaları gerektiğine dikkat çekti.

Kurt, "Öncelikle aracınıza mevsimine uygun lastikler takılmış olmalıdır. Yola çıkmadan önce lastiklerinizi bir uzmana kontrol ettiriniz. Uygun janta takmak, doğru havayı basmak ve balans ayarı en önemlisidir." güvenli bir sürüş için dikkat edilmesi gereken noktalar Düzensiz aşınma, Delinme veya aşınma varsa önleminizi alın."

Tatillerde karayollarında artan trafik yoğunluğuna ve olası kazalara dikkat çeken Kurt, "Araç ve düzenli lastik bakım kontrolleri trafikte güvenliğe de katkı sağlıyor. Lastik sizi hem yola hem de hayata bağlıyor. Tek bağlantı noktanız lastik." Aracınızın yol ile temasını sağlayan ise lastiğin yola bastığı bölgedir.'' Bu alanı doğru kullanmazsanız araçta canınızı, sevdiklerinizin canını, diğer araçları trafiğe çıkarmış olursunuz. ve hayatları risk altında” dedi.


YAZ LASTİĞİ VEYA 4 MEVSİM LASTİK

bayramda-yola-cikacaklar-icin-uyari-yapildi

Tatilde yola çıkacaklara tavsiyelerini sıralayan Pirelli Türkiye, henüz kış lastiklerini değiştirmemiş sürücülerin vakit kaybetmeden lastiklerini yaz lastiği veya dört mevsim lastikleri ile değiştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Şirketten yapılan açıklamada, yüksek sıcaklıklarda kullanılan kış lastiklerinin yaz lastikleri ve dört mevsim lastikleri gibi performans göstermeyeceği belirtilirken, sıcak havanın da kış lastiklerinin aşınmasına neden olacağı ve kullanım ömürlerini azaltacağı aktarıldı.


DOĞRU FREN MESAFESİ!

bayramda-yola-cikacaklar-icin-uyari-yapildi

Pirelli Türkiye'den yapılan açıklamada, yaz lastiklerinin artı 7 derecenin üzerindeki sıcak hava koşullarında, kuru ve ıslak zeminde daha kısa frenleme mesafesi sağlayacağını belirterek, "ABS ile yapılan frenlemede yaz ve kış lastiği karşılaştırmasına göre özellikle sıcak havalarda. ADAC tarafından yapılan testlerde, yaz lastiklerinin kış lastiklerine göre %40 daha iyi olduğunu, "6000 kata kadar daha kısa mesafede duruyor. Doğru fren mesafesi için lastiklerin değiştirilmesi gerekiyor” dedi.