Boşnak arama kurtarma ekibini şefi açıklamaları sırasında tercüman gözyaşlarını tutamadı

Türkiyeyi sarsan deprem felaketinde çalışmalara yurt dışından da çok sayıda ekip katıldı. Çalışmalara katılan Boşnak tim amirinin Bir enkazın merdivenlerinde anne, baba ve çocuğun birbirine sarılarak can verdiğini gördük sözlerini tercüme eden çevirmen gözyaşlarına hakim olamadı.

Boşnak arama kurtarma ekibini şefi açıklamaları sırasında tercüman gözyaşlarını tutamadı
Boşnak arama kurtarma ekibini şefi açıklamaları sırasında tercüman gözyaşlarını tutamadı


Türkiye'yi sarsan deprem felaketinde çalışmalara yurt dışından da çok sayıda ekip katıldı. Çalışmalara katılan Boşnak tim amirinin "Bir enkazın merdivenlerinde anne, baba ve çocuğun birbirine sarılarak can verdiğini gördük" sözlerini tercüme eden çevirmen gözyaşlarına hakim olamadı.

EKİPLER ÜLKELERİNE DÖNMEYE BAŞLADI

bosnak-arama-kurtarma-ekibini-sefi-aciklamalari-sirasinda-tercuman-gozyaslarini-tutamadi

Yaşanan depremlerin ardından yurt dışından arama kurtarma ekipleri bölgedeki çalışmalara katılmak üzere ülkelerine dönmeye başladı.

Deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan Boşnak ekip amirinin "Bir enkazın merdivenlerinde anne, baba ve çocuğun birlikte can verdiğini gördük" sözlerini tercüme eden tercüman, dayanamadı. gözyaşlarına hakim olamadı.


"TÜRK MİLLETİNİN YÜREĞİ KOCAMAN"

10 ili etkileyen depremin ardından bölgede arama kurtarma çalışmalarına katılan yabancı ekipler, ülkelerine dönmek için İstanbul Havalimanı'na geldi. Ülkelerine dönen takımlara teşekkür amacıyla 15 dilde “Dayanışmanız için teşekkür ederiz” yazısı, destekleyen ülkelerin bayrakları ile birlikte dijital bilgi ekranlarına yansıtıldı. Arama kurtarma ekipleri İGA Lounge'da ağırlanırken, bölgede oluşturulan özel alana mesajlarını yazdı. İspanya'dan deprem bölgesine gelen ve arama kurtarma çalışmalarına destek veren İspanyol grup, "Türk milletinin yüreği kocaman, acınızı derinden hissediyoruz, teşekkür ederiz" dedi.


"SİZİN ACINIZ BİZİM ACIMIZDIR"

Depremin ardından Türkiye'ye gelen ve deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına katılan Boşnak ekip, ülkelerine dönmeden önce açıklamalarda bulundu. TİKA-AFAD ve İHH tarafından Bosna Hersek'te afet eğitimi aldıklarını ve daha önce tatbikat için Türkiye'ye gelmeyi düşündüklerini belirten Bosnalı arama kurtarma şefi Fahrudin Dobraca, 10 vatandaşın cenazesini canlı çıkardıklarını söyledi. ve 27 vatandaşın cesetleri. Dobraca, "20 kişilik bir ekiple buraya geldik. Sizin acınız bizim acımızdır. Biz bu acıyı, bu felaketi hissediyoruz" dedi.


"BİRBİRİNE SARILIP ÖLEN İNSANLAR VARDI"

bosnak-arama-kurtarma-ekibini-sefi-aciklamalari-sirasinda-tercuman-gozyaslarini-tutamadi

Arama kurtarma çalışmalarında unutulmayan bir anını anlatan Dobraca, "Enkazda yaptığımız arama kurtarma çalışmalarında binanın merdivenlerinde anne, baba ve çocuğa ait cansız bedenler bulduk. Bizleri derinden etkiledi. Bu acıyı da, bu felaketi de derinden hissediyoruz. Biz kardeşiz." Soruyu Türkçe'ye çeviren Tercüman, gözyaşlarına hakim olamadı.