Fuat Oktay göç dalgası ve güvenlik algısıyla ilgili haberleri yalanladı

Kahramanmaraşta 7.7 ve 7.6lık iki büyük derenin ardından afet bölgesinde bulunan Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, bölgeyle ilgili son durumu açıkladı. Fuat Oktay, sahada 35 bin 600 kişinin arama kurtarma çalışması yürüttüğünü anlatarak, sınır güvenliğiyle ilgili de, Göç dalgası ve güvenlik algısıyla ilgili haberler var. Asla söylenemez. Mümkün değil. İçeride güvenlik sorunu olması.Göç dalgasıyla ilgili oluşturulacak algı gerçekçi değil. diye konuştu. Sınırlarımız kontrol altında. Bu tür dezenformasyon yayanların sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

Fuat Oktay göç dalgası ve güvenlik algısıyla ilgili haberleri yalanladı
Fuat Oktay göç dalgası ve güvenlik algısıyla ilgili haberleri yalanladı
Fuat Oktay göç dalgası ve güvenlik algısıyla ilgili haberleri yalanladı


Kahramanmaraş'ta 7.7 ve 7.6'lık iki büyük derenin ardından afet bölgesinde bulunan Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, bölgeyle ilgili son durumu açıkladı. Fuat Oktay, sahada 35 bin 600 kişinin arama kurtarma çalışması yürüttüğünü anlatarak, sınır güvenliğiyle ilgili de, "Göç dalgası ve güvenlik algısıyla ilgili haberler var. Asla söylenemez. 

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY AÇIKLAMALARI

fuat-oktay-goc-dalgasi-ve-guvenlik-algisiyla-ilgili-haberleri-yalanladi

Cumhurbaşkan y. Fuat Oktay, AFAD Koordinasyon Merkezi'nde deprem bölgelerindeki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu. Arama kurtarma personeli sayısının 35 bin 600 kişi olduğunu anlatan Fuat Oktay, "Adıyaman, Hatay ve Maraş'a odaklanmış durumdayız. 12 bin civarında iş makinamız var. Uçaklarımızla 4 binin üzerinde sorti yapılıyor. Altyapımız var. 7 milyon kişi günlük yemeklerimizi alıyor. Beslenme sorunumuz var. Afetzedelerimiz varsa bize ulaşabilirler."

Başkan Yardımcısı Oktay, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Milyonlarca battaniyeyi şimdiden sahaya gönderdik. 257 noktada çadırkent kurulumu tamamlandı. 27 bin Konteyner şehir altyapısı tamamlandı. 10 binin üzerinde konteynerimiz var ve sevkiyatına başladık. 20 bin kişiyi konteynerlerde barındırıyor. Katar 10 bin konteyner bağışladı, yavaş yavaş gelecek.


"HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI ÖNEMLİ"

fuat-oktay-goc-dalgasi-ve-guvenlik-algisiyla-ilgili-haberleri-yalanladi

Hasar tespit çalışmaları önemli. Hasar tespit çalışmalarını 1 hafta içerisinde tamamlamaya çalışıyoruz. 1 yıl içinde kalıcı konutlar yaparak afetzedelerimizin hayatlarını normalleştirmeye için uğraşıyoruz. Onunla olan deneyimimiz birinci sınıf. Bu sözümüzü yerine getireceğiz. 10 bin TL yardım doğrudan hasar tespit çalışmaları ile ilgili. İşimiz bittiğinde ödemeleri yapacağız.


250 DAĞITIM NOKTASI

Çalışmalar kapsamında 5 bin TL kira ve 15 bin TL taşınma ücreti ödenecek. Ayni yardımlar, Aile Bakanlığı başkanlığında devam eden yardımlar, ALO 144'ü aradığınızda sizi yönlendirecektir. Hangisi ile gideceğiniz konusunda yönlendirileceksiniz. Ayni yardımlar için 250 dağıtım noktası ve market oluşturulacak. Tüm havalimanlarımız aktif. Elektrik ve doğalgazda sıkıntımız yok. Akut dönemden hızla can almaya başlıyoruz. İletişimde ciddi problemlerin olmadığını görüyoruz. Nakit bağışlar da önemli. Yarın kabinemizi toplayacağız. Gündem tamamen afetler, son durum ve tedbirler.


"SINIRLARIMIZ KONTROL ALTINDA"

fuat-oktay-goc-dalgasi-ve-guvenlik-algisiyla-ilgili-haberleri-yalanladi

Göç dalgası ve güvenlik algısı ile ilgili haberler çıkıyor. Asla olamaz. İçeride güvenlik sorunu olması mümkün değil. Göç dalgasıyla ilgili oluşturulacak algı gerçekçi değil. Söz konusu olamaz. Sınırlarımız kontrol altında. Bu tür dezenformasyon yapanları sonuna kadar takip edeceğiz.