Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Konyada oy istedi

Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, Konyada düzenlenen Millet Meclisinde konuştu. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ile birlikte Millet İttifakı adına oy isteyen Kılıçdaroğlu, Bahar gerçekten bir yenilenme zamanıdır.

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Konyada oy istedi
Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Konyada oy istedi
Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Konyada oy istedi


Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, Konya'da düzenlenen Millet Meclisi'nde konuştu. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ile birlikte Millet İttifakı adına oy isteyen Kılıçdaroğlu, "Bahar gerçekten bir yenilenme zamanıdır."

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU'NDAN AÇIKLAMA

cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-konyada-oy-istedi

Kılıçdaroğlu, "Sizinle birlikte olmak ve Türkiye'nin sorunlarını sizinle konuşmak benim görevlerimden biridir. Mevlana'yı ve felsefesini öğrenip halka anlatmak, dünyaya adaleti anlatmak bizim görevimizdir. Madem kainat var oldu. adalet üzerine kurulu, hayatımızın her alanında adaleti gerçekleştirmek zorundayız."


"KONYA HOLLANDA'DAN DAHA BÜYÜK"

Konya ve Türkiye'nin Hollanda tarımının gerisinde kaldığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Konya, Hollanda'dan daha büyük bir il. Türkiye'nin tarımda Hollanda'dan daha ileri düzeyde olması gerekiyor. BM verilerine göre Hollanda'nın 114 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatı var. Haydi Türkiye 24 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ediliyor. Konya tarımda 1 numara ama ciddi sorunları var. Türkiye'nin büyük sorunları var, tarımın da büyük sorunları var" dedi.

Salonda gençlere seslenen Kılıçdaroğlu, "Ananız babanız atacağınız bir tweet'ten asla şüphe duymaz çünkü artık bu ülkede özgürlük var" dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin tarım sorununa dikkat çekerek şunları söyledi:


"HERKES ÜRETECEK"

"KOP projesi nedeniyle Konya Ovası'na su gelmiyor. O suyu ben getireceğim, o çiftçiyi sevindireceğim. Kırda çalışan tüm gençlerin ile kadınların sosyal güvenlik primlerini devlet ödeyecek. Tüm çiftçi ve üreticilere sesleniyorum, bankalara, tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarınızın faizlerini sileceğim.Dışarıdan bakla, besi hayvanı, arpa, mercimek... Hepsini bitireceğiz, herkes üretecek, herkes kazanacak.

Havza bazında planlama yapacağız. Kim neyi üretecek? Bir yıl sonra ne kadar satacağı belli olacak. formül; maliyet artı makul kar taban fiyata eşittir. Hiçbir üretici zarar görmez. Çiftçiye kırmızı mazot vereceğiz. ÖTV ve KDV olmayacak. Hiçbir çiftçinin pulluğuna, traktörüne veya hayvanına asla el konulmayacaktır. Birçok veteriner ve ziraat mühendisi işsiz. Kırsalda köy okulları açtıktan sonra bu yıl 100 bin öğretmen atayacağız. İmamı, öğretmeni, veterineri olacak."

Kılıçdaroğlu, "Esnaf bakanlığı kuracağız" dedi.

cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-konyada-oy-istedi

Cumhurbaşkanlığı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, "Altı lidere söz verdik, bir araya geldik. İsrafın haram olduğunu biliyoruz. İlk yapacağımız israfı önlemek olacak" dedi.

Kılıçdaroğlu, "İkincisi de meclisten bir yasa çıkaracağız, hiçbir aile sahipsiz kalmasın. Her aile sosyal devletin güvencesi altında olsun. Aile Nafaka Sigortası yasasını çıkaracağız. 1971'den beri yasalaştı, yasalaşmadı. Kadını erkeğe bağımlı hale getirmeyeceğiz. Destekleme Sigortasından yararlanırlarsa devlet çocukların tüm masraflarını karşılayacak" dedi.

Yap-işlet-devret projelerine de değinen Kılıçdaroğlu, "Dolara dayalı garanti veriyorlar, biz milliyetçiyiz diyorlar. Bizde milliyetçi onlara gidince durum farklı. Bu milliyetçi kardeşiniz hepsini çevirecek. Bunları Türk Lirası'na çeviriyorlar. 'Mahkemeler bunu iptal eder' diyorlar. Dünyada adalet dağıtan mahkeme yok. Bir ülkenin soyulmasına evet demiyor" dedi.


"SİYASETTE KİRLİLİĞE SON VERECEĞİZ"

cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-konyada-oy-istedi

Kemal Kılıçdaroğlu, "Göreceksiniz, iki kilo etin gramı altın olmayacak", "Kamuoyuda mülakat kalkacak, torpili bitireceğim" gibi vaatlerini sıralayan Kemal Kılıçdaroğlu, "Siyasetteki kirliliğe son vereceğiz. Siyasi ahlak kanunu çıkaracağız" dedi Kemal Kılıçdaroğlu. Katma değeri yüksek ürünler üreten, üniversiteleri bilgi üreten Türkiye, insanların güler yüzle ziyaret ettiği bir Türkiye olacak."

Kemal Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı adaylığım kesinleştiğinde mal varlığımı tüm Türkiye görecek. Temiz bir siyaset getireceğiz. Vatandaşla siyasetçi arasındaki güven köprüsünü yeniden kuracağız."


"TÜRKİYE'YE BAHARI GETİRMEK İÇİN YOLA ÇIKTIK"

Kılıçdaroğlu, "Görmek isteyenler için her zaman bahar ve çiçekler vardır. Ben bu ülke insanında bu çiçekleri görüyorum. Bu çiçeklerin açmaması için her türlü şart vardı ama o çiçekler tüm zorluklara rağmen açtı." Konya'da da baharlar çiçek açar, ağaçlar yeşerir, gençler umutla haykırır, "Bahar gerçekten bir yenilenme zamanıdır. Türkiye'yi yenilemek, Türkiye'ye baharı getirmek için yola çıktık" dedi.

İki sevgili arkadaşımla geldim. Başkan Ekrem İmamoğlu ve Başkan Mansur Yavaş. Birlikte kazanacağız. Her genci, dostunu ikna edeceksin, sandığa gidip Millet İttifakı'na oy verecekler. Kemal Bey asla sözünden dönmeyecek."