Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim kararını imzaladı! Seçim tarihi 14 Mayıs

Anayasaya göre Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa seçim tarihi 28 Mayıs 2023.

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim kararını imzaladı! Seçim tarihi 14 Mayıs
Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim kararını imzaladı! Seçim tarihi 14 Mayıs


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de seçim kararını imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladıktan sonra "Karar verildi" dedi. Erdoğan daha sonra yaptığı açıklamada seçim tarihinin öne alınmasının gerekçesini de sıraladı. Seçim kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmer Yener, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yüksek Seçim Kurulumuz yaptığı toplantıda, 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerinin tarihini belirledi. Anayasa, cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa seçim tarihi 28 Mayıs 2023 olacak.14 Mayıs'ta yapılacak milletvekilliği seçiminde bugün başlayan kamu görevlilerinin istifa süreci 16 Mart Perşembe günü sona erecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SEÇİM KARARINI AÇIKLADI

cumhurbaskani-erdogan-secim-kararini-imzaladi-secim-tarihi-14-mayis

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim kararını açıkladı. Buna göre 14 Mayıs'ta cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçim yapılacak. Seçim kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanırken, YSK seçim takvimini de açıklayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kameralar önünde seçim kararına imza attı. Erdoğan sözlü olarak "Karar verildi" dedi.

Cumhurbaşkanı'nın seçimlerin yenilenmesine ilişkin kararı Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı.


RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Karar Resmi Gazete'de yayımlanmasının sonra YSK toplandı. YSK'nun iki karar alması bekleniyor.

YSK, ilk seçimlerin ilk turunu 14 Mayıs'ta, ikinci turunu ise 28 Mayıs'ta yapma kararını açıkladı. YSK, seçim takvimi çalışmalarını sürdürüyor.


YSK TOPLANTISI SONRASI AÇIKLAMA

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmer Yener, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yüksek Seçim Kurulumuz yaptığı toplantıda, 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerinin tarihini belirledi. Anayasa, cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa seçim tarihi 28 Mayıs 2023 olacak.14 Mayıs'ta yapılacak milletvekilliği seçiminde bugün başlayan kamu görevlilerinin istifa süreci 16 Mart Perşembe günü sona erecek.

Yener, bir başka açıklamasında şunları söyledi: 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak milletvekili seçimlerinde kamu görevlilerinin istifasına ilişkin süre bugün başladı ve 16 Mart Perşembe günü saat 17.00'de bitecektir. Milletvekili adayı olmak için istifa etmek isteyen kamu görevlilerine ve dahi milletimize hayırlı olsun.

Daha önceki seçimlerde olduğu gibi bu kararlar; İstifa etmesi gereken kamu görevlisi sayısı ile iller tarafından çıkarılacak milletvekili sayısının ilanıyla ilgili olacak. Seçim takvimi daha sonra açıklanacaktır.

YSK, kamu görevlilerine ilişkin kararında, vekaleten adaylık durumunda hangi kamu görevlilerinin hangi süre içinde istifa etmesi gerektiğini belirleyecek. Bu dönemin 11-16 Mart tarihleri arasında olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaptığı açıklamanın başlıkları şöyle:

cumhurbaskani-erdogan-secim-kararini-imzaladi-secim-tarihi-14-mayis

"Anayasamızın 116. maddesinin vermiş olduğu yetkiyle 14 Mayıs'ta seçimlerin yenilenmesi kararını yeni imzaladım. Yarın Resmi Gazete'de yayımlanacak kararın ardından YSK seçim takvimine başlayacak. 14 Mayıs'ta, 2023 yılında milletimiz Cumhurbaşkanı ve milletvekillerini açıklayacak.Oy kullanmak için sandık başına gidecek.

Seçim tarihinin 14 Mayıs olarak güncellendiğini kamuoyu ile paylaşmıştık. İşte seçim tarihini ileri alma kararı almalarının sebeplerinden bazıları:

18 Haziran üniversite sınav takvimine denk gelen bir tarihti. Bu tarih, yurt içinde ve yurt dışında binlerce vatandaşımızın hac yapmak üzere mübarek topraklara gittiği bir döneme denk geliyor. İlk ve orta dereceli okulların tatil olması nedeniyle milyonlarca vatandaşımız tatile çıkıp memleketlerine gidecekti.

Alternatif olarak 14 Mayıs'ı teklif ettik. Demokratik geçmişimiz açısından anlamlı bir yıldönümüne denk gelen bir tarihin olumlu karşılandığını biliyoruz. 6 Şubat'ta ülkemizin yaşadığı deprem, seçim tarihiyle ilgili tartışmaları gündemimizden kaldırdı.

Şehirlerimizi yerle bir eden bu felakette milyonlarca vatandaşımız evlerini kaybederken, milyonlarca vatandaşımız da evin içine giremez hale geldi. Tüm gücümüz ve imkanlarımızla depremzedelerimizin yanında olduk. Afet gününden beri depremle uğraştık.

Tüm dikkatimizi şehirlerimizi yeniden inşa etmeye odaklarken, seçim takvimi işlemeye devam ediyor. Dünyada benzeri görülmemiş yıkımın yaralarını saracak program uygulamamız gerekiyor.

Seçim sürecinin uzamasının getirdiği siyasi belirsizlikler, depremin yaralarını sarma ve kayıpları telafi etme çabalarını sekteye uğratma tehdidi oluşturuyor. Ülkenin bir yanı can kayıplarının ve yıkımların altında ağlarken, bir kesimlerinin pervasızlığını milletimizin üzerine koyamayız. Türkiye gereksiz yere zaman, oyalanma, enerji israfını göze alamaz. Ülkemizin bir an önce seçim gündemini geride bırakması gerekiyor.

Anayasanın bize verdiği yetkiyle seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılması kararını uyguluyoruz. Kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte YSK seçim takvimini hazırlayıp ilan edecek. Ayrıca bugün yinelenen bir yayın olacak.

Seçim sürecinde gündemimiz depremzedelerin yaralarının sarılması ve depremin oluşturduğu zararlardan oluşacak.

cumhurbaskani-erdogan-secim-kararini-imzaladi-secim-tarihi-14-mayis

Meclisteki bazı ana muhalefet temsilcilerinin garip konuşmalarını dinliyorum. Bu zavallılar deprem bölgesindeydi, teknokratlarımız, bürokratlarımız bölgedeydi. İkinci gün deprem bölgesine ulaştım. Böyle bir turu gerçekleştirdikten sonra ikinci turda Devlet Bey ile buraları gezdik. Destici bey ile gezdik.

AKP'den milletvekili olmak isteyenler için bir karar aldık. Ekiplerimizin belirleyeceği tutarı da AFAD'a yatıracak. Deprem yaralarının iyileşmesine katkı sağlayacak tüm dostlarıma teşekkür ediyorum.

cumhurbaskani-erdogan-secim-kararini-imzaladi-secim-tarihi-14-mayis

Bu seçim için Cumhur İttifakı olarak hazırladığımız tüm müzikleri yasaklıyoruz. Müziksiz bir kampanya olacak, ruberu konuşmalarıyla kampanyamıza devam edeceğiz."