Depremde can kayıpları artıyor! Can kaybı 47 bin 932

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybının 47 bin 932ye yükseldiğini açıkladı.

Depremde can kayıpları artıyor! Can kaybı 47 bin 932


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybının 47 bin 932'ye yükseldiğini açıkladı.

BAKANLAR BÖLGEDEN AÇIKLAMA YAPTI

depremde-can-kayiplari-artiyor-can-kaybi-47-bin-932

Bakan Murat Kurum, Gaziantep'te yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybının 47 bin 932'ye çıktığını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Malatya Afet Koordinasyon Merkezi'ndeki görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.


SÜLEYMAN SOYLU AÇIKLAMALARI

Soylu şöyle konuştu: Malatya'da bugüne kadar 3 bin 247 konteyner kuruldu. Bunun önemli bir kısmı ailelere yerleştirildi. Burada vatandaşlarımıza bazı bilgiler vermek istiyorum. Öncelikle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarından başlıyor.

Bu ayın sonuna kadar 300.000 çadır daha dağıtılacak. 700 bine ulaşacağız. İster THY, ister diğer kargo firmaları. Her zaman yanlarında getirdiğimiz eşyalarımız var. Bu gönderileri sağlıyoruz. AFAD alımları sağlar.

Malatya'da kurulan çadır sayısı 53 bin 892. Vatandaşlarımızın bir kısmı bu çadırları çadırkentlerde, bir kısmı da mahalle aralarında kullanıyor.

Depremlerde hayatını kaybedenlerin büyük bölümünün nüfusa kayıtlı olduğuna dikkat çeken Soylu, şöyle devam etti:

"Nüfus kaydı şu şekildedir: Sağlık Bakanlığı'nın verdiği veriler, kırsalda hayatını kaybedenler ile jandarma ve kaymakamlık tarafından bildirilenler ile ölüm muayenesi ile başsavcılık tarafından bildirilenler" .Başka bir kanal daha var yabancı uyruklular hepsi muhacerete kayıtlı 4 ayrı kanaldan TC Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne gelip ölüm kayıt işlemlerini gerçekleştiriyorlar.Şu anda 47 bin 932 Nüfusta ölüm kaydı bulunan 6 bin 265'inin yabancı uyruklu yani Suriye dahil diğer ülke uyruklarına mensup olduğu açıklandı.DNA'sı ve parmak izi alınan ve üzerinde araştırma yapılan 1619 kişinin kimliği araştırılıyor. Şimdiye kadar afette yakınlarına ulaşamayan polisimize yapılan toplam başvuru sayısı 2'dir. 64. DNA eşleştirmesi, parmak izi eşleştirmesi başsavcılıklar ve ceza dairesinde devam ediyor."