Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından kameraların karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında depremin genel bilançosunu çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına acil ihtiyaçları için 100 bin lira nakdi yardımda bulunuyoruz. Erdoğan, Mart başı itibarıyla 30 bin konutun inşaatına hemen başlıyoruz dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası açıklamalar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası açıklamalar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası açıklamalar


"Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına acil ihtiyaçları için 100 bin lira nakdi yardımda bulunuyoruz." Erdoğan, "Mart başı itibarıyla 30 bin konutun inşaatına hemen başlıyoruz"

4,5 SAAT SÜREN TOPLANTI SONRASI AÇIKLAMA

cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-kabine-toplantisi-sonrasi-aciklamalar

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin koordine edildiği AFAD Genel Merkezi'ndeki Kabine Toplantısı 4,5 saat sürdü.

Toplantıya deprem bölgesinde görev yapan bakanlar video konferansla katıldı.

Diyarbakır'dan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gaziantep'ten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İskenderun'dan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Şanlıurfa'dan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Toplantıya Malatya'dan Milli Eğitim Mahmut Özer, Hatay'dan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adıyaman'dan Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bölgedeki şehirlerimizin ayakta kalan kapasiteleri ile ülkemizdeki kamu tesislerini ivedilikle devreye aldık. Yıkımın boyutuna ve kış mevsiminin getirdiği engellere rağmen şartları sonuna kadar zorladık. Şehirlerimize en kısa sürede ve verimli bir şekilde ulaşmak için devlet ve millet olarak seferber olduk. Ayrıca şehirlerimizin içme suyu ve kanalizasyon altyapılarının da zarar görmesi depremzedeler ve yardım ekipleri için sıkıntıları da beraberinde getirdi.

Böylesine büyük bir felaket dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun, görülebilecek aksaklıklar elbette ülkemizde de meydana gelmiştir. Devletimizin bakanlıkları, kurumları, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası yardım kuruluşları deprem bölgesine bir an önce ulaşılması ve çalışmalara başlanması için var gücüyle mücadele ettiler.


250 BİN KAMU GÖREVLİSİ SAHADA

İlk bir saatte zorluklar aşılırken çalışmalar daha sistemli ve etkili olmaya başladı. Depremden etkilenen yerleşim yerlerine ulaşıldı. Arama kurtarmadan yardım malzemelerinin dağıtımına kadar tüm süreçlerle bölge genelinde operasyonlar kolaylaştırıldı. Deprem bölgesindeki çalışmalarda yaklaşık 250 bin kamu görevlisi görev alıyor.

Sivil toplum kuruluşları ile uluslararası yardım ekipleri ve profesyonel personel sayısı 35 bini aştı. İş makinesi sayısı 12 bin 235'e, uçak sayısı 76'ya, helikopter sayısı 121'e, gemi sayısı 26'ya, İHA sayısı ise 45'e ulaştı.

Arama kurtarma ekiplerimizin depremin üzerinden uzun saatler geçmesine rağmen yaşayan vatandaşlarımızı enkaz altından çıkarabilmesi bu kara tablodaki en önemli teselli kaynağımızdır. Bölgede her gün 320 mobil mutfak sıcak yemek dağıtıyor. Kızılay'ın yemek sayısı 20 milyon, ekmek sayısı ise 22 milyon oldu.


100 ÜLKEDEN YARDIM

100 ülkeden yardım çağrısına yanıt aldık. Saha çalışmalarına 84'ü olmak üzere toplam 10 bin 943 arama kurtarma personeli katıldı. 4 ülkeden oluşan ekip çalışmalarını tamamladı ve geri döndü. Bu rakamın dünyadaki toplam arama kurtarma kapasitesinin çok önemli bir kısmına karşılık geldiğinin altını çizmek isterim.

Dünyanın dört bir yanından bizi arayan 42 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarıyla telefon görüşmeleri yaptım. Kardeşim Katar Emiri ve çeşitli ülkelerden bakanlık temsilcileri ülkemize gelerek taziyelerini ilettiler.

Enkazdan son vatandaşımızı çıkarana kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz. Arama kurtarma çalışmalarını tamamladıktan sonra enkaz kaldırma çalışmalarını hızlandıracağız. Depremde yıkılan, oturulamaz hale gelen her ev ve iş yerini yeniden inşa ederek hak sahiplerine teslim edeceğiz.

TOKİ, yurt genelinde 1 milyon 180 bina kalitesi ve güvenliği ile deprem atlatmış kuruluşumuzdur.

Son afette yıkılan tüm binaların yüzde 98'inin 1999 yılından önce inşa edilmiş olması, yapı standardı ve denetimi konusunda kat ettiğimiz mesafeyi bize göstermekle birlikte, daha sıkı tutunmamız gerektiğini de hatırlatıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve TOKİ tarafından bilimsel veriler ışığında bölgede yapılacak yeni konut ve şehirlerin hazırlıklarına başlandı.

Hasar tespiti biten her yerde hemen inşaat çalışmalarına geçeceğiz. Mart başı itibariyle 30 bin konutun inşaatına hemen başlıyoruz. Birkaç aya kadar fay hatlarından uzağa yapacağımız tüm konutların inşaatına başlanmış olacak. Amacımız deprem bölgesinin tamamında konut ihtiyacını çözmek için kaliteli ve güvenli yapıların inşaatını 1 yılda tamamlamaktır.

Bu dönemde depremzedelerin geçici barınma ihtiyaçlarını çadır, konteyner, prefabrik yapılar, otel odaları, halk misafirhaneleri, diğer illerdeki kiralık evlerle karşılamayı planlıyoruz.

Deprem bölgesi vatandaşlarımızdan 1 yıl sabırlı olmalarını rica ediyorum. İnşallah depremin yol açtığı tahribatı tamamen telafi edeceğiz. Van, Elazığ, Malatya, İzmir, Bingöl depremlerinde, Kastamonu, Bartın, Sinop, Giresun'da nasıl yıkımın izlerini kısa sürede silip yeni konutları sahiplerine teslim ettiysek, Allah'ın izniyle burada da aynısını yapacağız. sel felaketleri, Antalya ve Muğla yangınları.

Hiçbir vatandaşımızı maddi ve manevi sahipsiz bırakmayacağız. Deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlarımdan ricam; şehirleri, semtleri, mahalleleri, evleri, işleri ve yaşamları. Yılmadan, benzin istasyonuna gitmeden, yılmadan, cesaretimiz kırılmadan bu felaketin acısını hep birlikte dindirecek, kayıpları telafi edeceğiz.

Dün İstanbul Çam Sakura Hastanesindeydim. Orada depremzedelerimizi, çocuklarımızı ve ailelerini bizzat görme fırsatım oldu. Birçoğu İstanbul'daki ailelerinin yanına geliyor, yaralananlar ise Çam Sakura Hastanemizde tedavilerini görüyor.

Bu noktada Sağlık Bakanlığımız İstanbul'da farklı hastanelere dağıtılarak gerekli müdahaleleri yapıyor. İlk etapta oturulamaz hale gelen hane başına 15 bin lira taşınma ve 5 bin lira ile 2 bin lira arasında kira yardımı. Hane başına 10 bin liralık destek yardımı yapacağımızı duyurduk.

Acil ihtiyaçlar için 100 bin lira nakit bağışlıyoruz. Vatandaşlarımıza ek destekler de sağlayacağız. Devlet ve millet olarak el ele vererek hiçbir mazlum ve mazlum sahipsiz bırakmayacağız.


50 MİLYAR LİRA DEPREMZEDELER İÇİN KULLANILACAK

cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-kabine-toplantisi-sonrasi-aciklamalar

Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde bankacılık sektörümüz, 2022 yılı kârının belli bir yüzdesini depreme dayanışma paketi olarak şu an itibariyle 50 milyar lira civarında ayırdı. Bu miktar depremzedeler için yapılacak çalışmalarda kullanılacak.

Bölgedeki işletmeler için ek kredi garanti fonları hazırlanmıştır. Ülkemizin ihracatına 20 milyar dolar katkı sağlayan bölgenin ayağa kalkması için her türlü katkıyı sağlayacağız.

Vergi erteleme ve bankacılık düzenlemelerinden yaklaşık 638 bin mükellef yararlanacak. AFAD'a yapılan 8.3 milyar liralık yardımın tamamını deprem bölgesi için kullanıyoruz. Yarın akşam saat 20:00'de KKTC ve Azerbaycan'daki tüm televizyon ve radyoların katılımıyla 'Türkiye Tek Yürek' sloganıyla yardım kampanyası düzenlenecek.


137 MİLYON'A YAKIN BAĞIŞ

Kendimizin ve arkadaşlarımızın maaşlarından yaptıkları taahhütler ve iş insanlarının katkılarıyla AFAD'a toplam 136 milyon 586 lira bağış yapma kararı aldık.

Büyük yıkım ve can kaybı yaşayan 10 ili ziyaret ederek çalışmaları yerinde gördük.

Halihazırda 1,6 milyon depremzedenin yurt, otel gibi barınma ihtiyaçlarını karşıladık. 2 milyon 200 vatandaşımızın tahliyeler nedeniyle ve kendi imkanlarıyla bölgeyi terk ettiğini düşünüyoruz.

Katar'dan yola çıkan 10 bin konteyneri yurt içinden ve yurt dışından yapacağımız takviyelerle ihtiyaç sahiplerinin hizmetine sunacağız.

Bunun için diğer konaklama tesislerini, özellikle de genel konukevlerini kullanıyoruz. Kredi ve Yurtlar Kurumumuza bağlı yurtlarımızı da öğrencilerimizi mağdur etmeden depremzedelerin hizmetine açtık.

Binlerce üniversite öğrencimiz, akademisyenimiz ve idari personelimiz deprem bölgesindeki çalışmalarda aktif rol almaktadır. Deprem bölgesindeki tüm okulların ikinci yarıyıla devam zorunluluğu olmayacaktır. 1 Mart itibariyle deprem bölgesinde Elazığ'ı da ekleyeceğim 10 ildeki okullarımızda şartlara uygun olarak eğitime başlama imkanı veriyoruz.

Eğitimci ordumuzun barınmadan gıdaya, arama kurtarmadan destek teşkilatına kadar her alandaki çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Emniyet teşkilatımız 73 bin personeli ve 65 bin jandarma personeli ile bölgede hizmet vermektedir. 10 bine yakın gönüllümüz destan yazıyor. Milli Savunma Bakanlığımız ve Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, depremzedelere yardım ve güvenliğin sağlanması için tüm unsurlarını seferber etti.

Bölgede görev yapan 38 bin kahraman Mehmetçiğimize fedakarlıkları ve emekleri için teşekkür ediyorum. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız Zonguldak Türkiye Kömür İşletmeleri'nden deprem bölgesine gelen tüm madencilerimizin mücadelesi hafızalarımızdan asla silinmeyecektir. AFAD'ın diğer tüm unsurları bu mücadeleyi bu şekilde verdi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, depremzedelere psiko-sosyal destek vermekten, yetim çocuklara sahip çıkmaya kadar uzanan bir yelpazede üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmektedir. Cenazelerin defin işlemleri için gerekli yasal işlemlerin yürütülmesi ve yıkılan binaların sorumlularının takibinin yapılması için Adalet Bakanlığımız bölgede yüzlerce savcı görevlendirdi.


BARAJLAR DENETLENDİ

Tarım ve Orman Bakanlığımız DSİ aracılığıyla bölgedeki barajları denetledi. Burada siyaset çirkinleşti, ne yaptılar? Barajların patlayıp su tutamaz hale gelmesinden söz etmeye başladılar. Gelinen noktada sosyal medyanın iftiralarıyla birlik olup tek parça hareket etmemiz gereken bir dönemde maalesef Türkiye'de siyasetin belli bir kesimi ile ana muhalefet ciddi anlamda çirkinleşti.

Sosyal medyada böyle yalanlarla, yalanlarla karşıdan bakar, ayağa kalkar, Borsa İstanbul'da atılan adımlarla SPK önünde gösteri yaparsınız. Bu milletin parasının SPK'da ya da başka yerde heba edilmesinden bahsediyor. Gün birlikte olma zamanı. Bu tür şeylerle ilgili belgeleriniz varsa, hayatınız boyunca bu tür belgelerle konuşmadınız. Hayatınız hep yalanlar üzerine kurulu. Bu sırada yalancının mumu akşama kadar yanar. Mumunuz çoktan yandı ve hala yanıyor. Yıllarca seçim bölgemde gezdim, şimdi afet bölgelerini dolaşıyorum, hemşerilerim ile temas halinde olacağım.

Bu arada çiftçilerimizin destekleme ödemelerini de hızlı bir şekilde yapıyoruz. Ticaret Bakanlığımız deprem fırsatçılarına fırsat vermemek için denetimlerini artırırken esnaf ve sanatkarlarımıza da destek oluyor. Ülkemizin önde gelen üretim bölgelerinden biri olan depremin olduğu şehirde çalışmalarımıza yardımcı olacağız. Dışişleri Bakanlığımız yurtdışındaki vatandaşlarımızın ve ülkemize gelen ekiplerin taleplerini karşılamak için tedbirler alıyor.

Ulusların ve devletlerin yüzyıllar boyunca karşılaşabilecekleri ender felaketlerden birini yaşarken birlik, beraberlik, vicdana ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Yozlaşmışların fitnelerine, yalanlarına ve kuruntularına itibar etmeden, halkımıza aydınlık bir gelecek kurmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Halkımızın acısını paylaştığı bir ortamda siyasi çıkar elde etmek için sağa sola saldıranları üzülerek görüyorum. Şimdilik işini değersizleştirmek için iftira ve her türlü çirkinliği sergileyenleri de not ediyoruz. Halkın başı dertteyken SPK'ya gidenleri, siyaset yapanları, öğrencilerimizi kışkırtanları, yürütülen çalışmaları canı gönülden sabote etmeye çalışanları asla unutmayacağız.

Temsil ettiğim makamın gereği olarak, milletimize duyduğumuz saygının gereği olarak deprem felaketini siyasi bir kiraya çevirenleri elbette affetmeyeceğiz ama onların seviyesine de inmeyeceğiz.

Zamanımızı, enerjimizi ve imkanlarımızı sadece bunun için kullanıyoruz. Rabbim vatanımızı ve milletimizi her türlü afet, musibet ve kazalardan korusun, yar ve yardımcımız olsun diyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum, sağlıkla kalın.