Cumhurbaşkanı adaylığı için 5 günde 100 bin imza istendi

Seçmenler tarafından aday gösterilecek Cumhurbaşkanı adayları için imza toplama süreci başladı. YSK tarafından başvurusu kabul edilen 11 adayın 27 Marta kadar 100 bin imza toplaması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı adaylığı için 5 günde 100 bin imza istendi
Cumhurbaşkanı adaylığı için 5 günde 100 bin imza istendi
Cumhurbaşkanı adaylığı için 5 günde 100 bin imza istendi
Cumhurbaşkanı adaylığı için 5 günde 100 bin imza istendi


Seçmenler tarafından aday gösterilecek Cumhurbaşkanı adayları için imza toplama süreci başladı.

ADAYLIK İÇİN İMZA TOPLANIYOR

cumhurbaskani-adayligi-icin-5-gunde-100-bin-imza-istendi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs 2023'te yapılacak seçimlerde seçmenler tarafından aday gösterilecek cumhurbaşkanı adaylarının kararını açıkladı.


CUMHURBAŞKANI ADAYLARI

cumhurbaskani-adayligi-icin-5-gunde-100-bin-imza-istendi

YSK tarafından açıklanan karara göre; Seçmenlerin vereceği 100 bin imza ile Hilmi Özden, Yakup Türkal, Halil Murat Ünver, Sinan Ogan, Ahmet Özal, Muharrem İnce, Doğu Perinçek,  İrfan Uzun, Fatih Erbakan, Davut Turan ve Erkan Trükten cumhurbaşkanı adayı olabilecek.

Seçmenler, adayların imzalarını atabilmek için 22-27 Mart tarihlerinde saat 08:00-20:00 saatleri arasında ilgili ilçe seçim kurullarına başvurarak imzalarını atacak. Ayrıca alınan kararla saat 20.00 itibariyle sırada bekleyenler belirlenerek imza işlemleri tamamlanacak.


3 ADAY REDDEDİLDİ

Öte yandan belirtilen eksikliklerin süresi içinde tamamlanmaması nedeniyle; Duran Güveninir, Handan Yalçıntaş, Levent Akyollu'nun cumhurbaşkanı adaylığı başvuruları reddedildi.

YSK, seçmenler tarafından cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmek isteyen Murat Hakan Uzan, Cem Cengiz Uzan ve Hürrem Ayaz'ın başvurularını "Kurula şahsen yapılmadığı" gerekçesiyle reddetti.


ANLIK TAKİP EDİLECEK

cumhurbaskani-adayligi-icin-5-gunde-100-bin-imza-istendi

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, 100 bin imza süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Yener, "Bugün itibariyle il ve ilçe bazında hangi adaya kaç imza atıldığı anlık olarak takip edilebilecek. Bu uygulama adaylarımız ve isteyen temsilcilerimiz tarafından salonda takip edilecek."


17:30 İTİBARİ İLE TOPLANAN İMZALAR

cumhurbaskani-adayligi-icin-5-gunde-100-bin-imza-istendi

17.30 itibarıyla Muharrem İnce'ye 21 bin 753, Sinan Ogan'a 12 bin 783, Fatih Erbakan'a 20 bin 396 ve Doğu Perinçek'e 5 bin 704 seçmenin imza attığı öğrenildi.


MİLLET İTTİFAKI PROTOKOLÜNÜ SUNDU

cumhurbaskani-adayligi-icin-5-gunde-100-bin-imza-istendi

Millet İttifakı Seçim İttifakı Protokolünü YSK'ya sundu. Millet İttifakı'nı oluşturan 6 siyasi partiden yapılan açıklamada, "Altı siyasi parti olarak cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmaya, adaleti tesis etmeye, farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek bir arada özgürce yaşamaya, toplumsal barışı sağlamaya çalışıyoruz. barış ve huzurun sağlanması, tüm yurttaşlarımızın insan onuruna yaraşır biçimde yaşamalarını sağlamaktır" denildi. Ülkemizin bekası, çoğulcu ve demokratik bir Türkiye'nin inşası ve bu değerlerin gelecek nesillere emanet edilmesi için bir aradayız.

Açıklamada şöyle devam edildi: "Önceliğimiz, gücünü milletten alan güçlendirilmiş parlamenter sisteme dayalı, vesayetten uzak, darbe yasalarından bağımsız, geniş toplumsal mutabakat temelinde anayasa değişikliği yapmaktır. Bu doğrultuda kuvvetler ayrılığına dayalı gerekli denge ve denetim mekanizmalarını süratle tesis edeceğiz.Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı.Düşünce, ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğünü sağlayacağız, sivil toplum üzerindeki her türlü baskıya son vereceğiz. toplum.

Devleti liyakat esasına göre yeniden yapılandıracak, yolsuzluğu ve yoksulluğu ortadan kaldıracak; Zenginlik, refah ve adalet üzerine kurulu yarının Türkiye'sini demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan milyonlarla birlikte inşa edeceğiz.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Zaptı, Anayasa Değişikliği Teklifi, Ortak Politikalar Mutabakatı, Gelişmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Yol Haritası ve benimsediğimiz ilkeler ışığında, altı siyasi parti olarak tam mutabakatla hazırladığımız ilkeler ışığında; farklı program ve dünya görüşlerimizi korumak ve vatandaşlarımızın siyasi tercihlerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından desteklenmesini sağlamak. Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti, İYİ Parti ve Saadet Partisi, 14 Mayıs 2023'te yapılacak 28. Dönem Milletvekili Seçimi için 'Millet İttifakı' adı altında seçim ittifakı kurdu. Mecliste tam yansımayı ve temsilde adaleti sağlamak. katılacağımızı aziz Milletimize saygıyla duyururuz.