Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli Osmaniyeye gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli, Osmaniyeyi ziyaret ediyor. Osmaniyede açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tıpkı kent merkezlerimiz gibi köylerimizi de bir yıl içinde canlandırmayı hedefliyoruz. 70 bin köy evi yapacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli Osmaniyeye gitti
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli Osmaniyeye gitti
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli Osmaniyeye gitti


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli, Osmaniye'yi ziyaret ediyor.

CUMHURBAŞKANI OSMANİYE'DE AÇIKLAMALARDA BULUNDU

cumhurbaskani-erdogan-ve-devlet-bahceli-osmaniyeye-gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Milliyetçi Hareket Partisi  Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerde zarar gören Osmaniye'yi ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli, Saimbey Ortaokulu'nda depremzedelerle buluştu. Depremin ardından yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son duruma ilişkin açıklamalar yaptı.


ERDOĞAN DÜN GERÇEKLEŞEN DEPREM İÇİN KONUŞTU

Erdoğan, "Dün Kahramanmaraş'ta Hatay merkezli 6.4 ve 5.8'lik depremlere yakalandık. Bilim adamları 6 Şubat'taki depremi dünyada karada meydana gelen en şiddetli deprem olarak kaydediyor. Depremin şiddetini görme fırsatı bulduk. Yerinde yıkım Yaralarımızı sarmak için yeniden hayata tutunmaya çalışıyoruz Yaşadığımız depremlerde yeniden hayata tutunmaya çalışıyoruz Deprem bölgesinde hayatını kaybedenlerin sayısı 41 bini aşarken, 115 bin insanımız yaralandı. Osmaniye'de 1.30 vatandaşımızı toprağa verirken 2606 yaralımız var. Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum."

Devlet ve millet olarak çalışma yaptıklarını belirten Erdoğan, "Ana muhalefet ve çevresindekiler devlet yok deseler de kör ve sağırlar. 13 bine yakın iş makinesini afet bölgesine sevk ettik. .Tüm imkanlar seferber oldu.İlk günden itibaren devlet polisi,askeri,jandarma ve tüm güvenlik güçleri ile birlikte çalışmalarımız ilimizde yerini aldı.


271 BİN GÖREVLİ PERSONEL

cumhurbaskani-erdogan-ve-devlet-bahceli-osmaniyeye-gitti

271 bin görevli ile vatandaşımızın yardımına el uzattık. Elimizdeki tüm imkanları kullandık. Yaralıların nakli, vatandaşların tahliyesi ve güvenliğin sağlanması için tüm imkanları kullandık.

38 gemi, 77 uçak, 120 helikopter ve 45 insansız hava aracından faydalandık. Depremzedelerimizin yeme-içme ihtiyaçları için gerekli tedbirleri aldık. Ama kabalığını bırakmaz, Kızılay'a nerede olduğunu sorar. Kızılay, 2 buçuk milyon kişiye Yemek dağıtıyor. Bu şerefsiz olur mu? Böyle ahlaksız bir yaklaşım yenilebilir değil. Geçici barınma merkezlerini hızla devreye alıyoruz. Bölgeye 300 bin çadır sevk edildi. Kulakları var duymazlar, gözleri var görmezler.


865 BİN VATANDAŞ ÇADIRLARDA

865 bin vatandaşımız çadırlarda. 23 bin 500 vatandaşımız konteynerlerde. 376 bin vatandaşımız yurtlarda. 132 kurtarma aracı ve 408 iş makinesi ilimizde hizmet verdi. Tüm ihtiyaçlar karşılanır. Çiftçilerimize her türlü desteği sağlıyoruz. Kalıcı konutlar için harekete geçtik. Kalıcı konutları 1 yılda büyüteceğiz.

Osmaniyeli kardeşlerimiz tüm raporlara devlet kimlik numaraları ile ulaşabilmektedir. Şehirlerimizi tamamen yenilemek için çalışacağız. Osmaniye'de 9.550 konut ile işletmemize başlıyoruz.


70 BİN KÖY EVİ YAPILACAK

cumhurbaskani-erdogan-ve-devlet-bahceli-osmaniyeye-gitti

Bütün yollarımız açık. 458 bin bina hemen yıkılacak. Tıpkı şehir merkezlerimiz gibi köylerimizi de 1 yıl içinde canlandırmayı hedefliyoruz. 70 bin köy evi yapacağız. Adıyaman'da 8 bin 21, 14 bin 141, Malatya'da 17 bin 990 olmak üzere toplam 70 bin konutu hak sahiplerine vereceğiz. 85 milyon olarak hepimizin yaşadığımız felaketten çıkaracağı dersler olduğu açık, eksiklerimizi tamamlamamız büyük önem taşıyor. 17 Ağustos depreminden sonra attığımız adımların doğru olduğunu görüyoruz.


KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMAZSA OLMAZ

cumhurbaskani-erdogan-ve-devlet-bahceli-osmaniyeye-gitti

Adana'da biri 'Biz kentsel dönüşüme karşıyız' diyor. Kentsel dönüşüm olmazsa olmaz. Vatandaşıma yeni bedeller ödetmeyin diyorum. Bunu yapalım ki yataklarımızda rahat uyuyalım. Devletimiz, yıkılanların daha iyisini yapabilecek güçtedir.