Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Kongrede konuşma yaptı

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kuvvetler ayrılığını getirmeliyiz. Yasama, yargı ve yürütme erklerini sağlıklı işleyen ve birbirini denetleyen hale getirmeliyiz. söz konusu

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Kongrede konuşma yaptı
Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Kongrede konuşma yaptı
Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Kongrede konuşma yaptı
Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Kongrede konuşma yaptı


CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kuvvetler ayrılığını getirmeliyiz. Yasama, yargı ve yürütme erklerini sağlıklı işleyen ve birbirini denetleyen hale getirmeliyiz." söz konusu.

KEMAL KILIÇDAROĞLU AÇIKLAMALARI

cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-kongrede-konusma-yapti

Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde düzenlediği "İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi"nin "Millet İttifakı Başkanlar Toplantısı"nda yaptığı konuşmada Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerini hatırlattı. siyasi bağımsızlığın sürekliliğini sağlayan temel unsurun “ekonomik bağımsızlık” olduğu görüşündedir. " dedi ki.

Demokrasiyi ve güçlü bir parlamenter sistemi savunduklarını belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Demokrasinin gelişmediği hiçbir ülke gelişmemiştir. Dolayısıyla dünyaya baktığınız zaman kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu tüm ülkelerde iyi bir demokrasi anlayışı ve geleneği var. Bizim de demokrasimizi geliştirmemiz gerekiyor. kuvvetler ayrılığını sağlamak için.yasama,yargı veyürütme erklerinin sağlıklı çalışmasını ve birbirini kontrol etmesini sağlamak için.mecburuz.sağlıklı işleyen hiçbir demokraside kontrolsüz alan yoktur.her alan mutlaka denetlenir."

Kılıçdaroğlu, yönetenlerin halka hesap vermemesi halinde demokrasinin işlemeyeceğini belirterek, toplayacakları vergilerin nereye harcandığını kuracakları Ulusal Vergi Konseyi ile bildireceklerini bildirdi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Plan ve Bütçe Komisyonu dışında bir Kesin Hesap Komisyonu kuracaklarını ve bu komisyonun başkanının ana muhalefet partisinden olacağını bildirdi.


"NEREDE BİLGİ ÜRETECEĞİZ"

cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-kongrede-konusma-yapti

İkinci hedeflerinin de "üreten Türkiye" olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "21'inci yüzyılın ekonomisi artık tarım ya da sanayi ekonomisi değil. 21'inci yüzyılın ekonomisi artık bilgi ekonomisi. Hangi ülke bilgi üretirse, o ülke o ülke olur. hızla büyür ve gelişir. Nerede bilgi üreteceğiz? Üniversitelerde. O nedenle bizim iktidarımızda, Millet İttifakı'nın egemenliğinde üniversitelerde her türlü fikir özgürce tartışılacaktır. Kimse farklı düşünmüyor diye üniversiteden atılmayacak. Üniversiteler bilgi yuvası olacak ve üniversiteler bilgi üretecek." dedi.


"HEDEFE MUTLUYORUM ULAŞACAĞIZ"

cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-kongrede-konusma-yapti

Türkiye'nin katma değeri yüksek ürünler üretemezse kalkınamayacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin 21. yüzyıldaki temel hedefi bilimde, sanayide, teknolojide çip üreten bir ülke olmaktır. Bu hedefe mutlaka ulaşacağız." söz konusu.

Kılıçdaroğlu, "Güçlü bir sosyal devlet inşa edeceklerini" belirterek, şunları söyledi:

cumhurbaskani-adayi-kemal-kilicdaroglu-kongrede-konusma-yapti

"Güçlü bir sosyal devlet kuramıyorsanız, istediğiniz kadar üretip, adil paylaşmıyorsanız, toplumun bir kesimi fakir, bir kesimi zenginse huzur olmaz. Orada bolluk yok.Barış, yaratılan kaynağın adil dağılımına, yani hiçbir çocuğun aç yatmadığı güzel bir Türkiye'ye bağlıdır.'' Türkiye'yi demokrasi ve sosyal devlet ile yeniden inşa edebiliriz. Devletin gölgesinde kimsenin kendini güvende hissetmediği, kendini güvende hissettiği bir devlet inşa etmeliyiz."

"Dünya hızla değişiyor. Bilim ve teknolojide çok büyük değişimler var. Bu değişime ayak uydurmak zorundasınız. Sürdürülebilirliğin anahtarı, devletin liyakatı yani devlet yönetiminde tecrübeli kişilerin yer almasıdır. Yani , tecrübesi ve üreten insanlar üniversitelerde.Peki değişim, değişime ayak uyduracak mıyız yoksa değişime öncülük mü edeceğiz? Bunu yapıp yapmayacağımıza karar vermemiz gerekiyor.Değişime ayak uydurmak istemiyoruz.' Onlar yaptı, biz de yapalım'... Gerektiğinde dünyaya yön veren bir Türkiye inşa etmek istiyoruz.”

Eğitim sisteminde köklü değişiklikler yapacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Çocuklarımızın merak ettikleri ne varsa, onları suçlamadan, cezalandırmadan araştırabilecekleri alanlar, 'Neden soru soruyorsunuz?' “Ne kadar nitelikli sorular sorabilirlerse eğitimin de o kadar değerli olacağını göreceğiz. Bu, liyakatle birlikte sürdürülebilirliğin ana anahtarlarından biridir" dedi.