Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli Adıyamana gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, “Sarsıntıların yıkıcı etkisi, olumsuz hava koşulları ve bozulan altyapının getirdiği zorluklar nedeniyle Adıyamanda ilk birkaç gün istediğimiz etkinlikte maalesef çalışamadık. Bunun için sizden helallik istiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli Adıyamana gitti
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli Adıyamana gitti
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli Adıyamana gitti
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli Adıyamana gitti


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerden ağır hasar alan Adıyaman'da incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, “Sarısıntıların yıkıcı etkisi, olumsuz hava koşulları ve bozulan altyapının getirdiği zorluklar nedeniyle Adıyaman'da ilk birkaç gün istediğimiz etkinlikte maalesef çalışamadık. Bunun için hayır dualarınızı istiyorum” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE DEVLET BAHÇELİ ADIYAMAN'DA

cumhurbaskani-erdogan-ve-devlet-bahceli-adiyamana-gitti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunmak için Adıyaman'a gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada şu değerlendirmelerde bulundu:

Adıyamanlı kardeşlerime geçmiş olsun diyorum. Yüzyılın felaketi olarak adlandırılan 6 Şubat depremleri, devam eden yaklaşık 10 bin büyüklüğündeki artçı sarsıntılarla yüreğimizde yaralar açtı. Kaybettiğimiz canların, yıkılan evlerin ve altında kalan canların acısı hiç şüphesiz içimizde kalacak. Hayatta kalanların yaralarını sarmak, yok edilenlerin yerine koymak bizim elimizde. Kollarımızı sıvadık, güvenli ve huzurlu yeni konutlar için çalışmaya başladık. Adıyaman'a 50 bin konut ve köy evi yapacağız.

Hasar tespit çalışmalarının sonuçlarına bağlı olarak sayı daha da artabilir. Yıkılan şehirlerimizi, ilçelerimizi ve köylerimizi bir yıl içinde restore etmeyi hedefliyoruz. Bu kadar büyük bir felakete maruz kalan ve bizimki kadar çabuk toparlanan başka bir ülke olmamıştır ve olmamıştır. Yaşadığı deprem, sel, yangın ve terörle yaşadığı tüm felaketlerin izlerini kısa sürede silmeyi başarmış bir ülkeyiz.


"VATANDAŞIMIZA YARDIM EDİYORUZ"

cumhurbaskani-erdogan-ve-devlet-bahceli-adiyamana-gitti

Birçok ilimizde hem depremi hem de sel felaketini atlatmayı başardık. Hepsini başarıyla hayata döndürdük elhamdülillah, vatandaşlarımızı evlerine kavuşturduk. Türkiye yaşadığı deprem, sel, yangın ve terörle dönemimizde yaşadığı tüm felaketlerin izlerini kısa sürede silmeyi başarmış bir ülkedir. Bu depremde de aynısını yapacağız, mutlu olun. Aç, açıkta, sahipsiz, mazlum, mağdur kimseyi bırakmayacağız. Depremden etkilenen her vatandaşımıza ayni ve nakdi her türlü yardımı yapıyoruz.

Esenboğa Havalimanı'ndan bölgeye hareket eden Erdoğan'a MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli eşlik etti.

Adıyaman merkez ve Gölbaşı ilçesini ziyaret ederek depremzedelerle görüşecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem sonrası yürütülen çalışmaları yerinde inceleyecek.


"ÖNCE GEÇİCİ KONAKLAMA"

Önce geçici konaklamalarda sonra kalıcı konutlarda hayata başlayana kadar her zaman yanınızda olacağız. Elbette bazı eksiklikler ve gecikmeler olabilir. Devlet ve hükümet olarak var gücümüzle bunları tamamlamaya çalışıyoruz.

Allah'ın izniyle 1 yıl sonra sizleri yeni evlerinize kavuşturacağız. Allah'tan ülkemizi daha büyük felaketlerden korumasını niyaz ediyoruz. Sizleri bir kez daha sevgi ve saygıyla selamlıyor, sağlıkla kalın..

Devlet Bahçeli'nin açıklamaları şöyle:

cumhurbaskani-erdogan-ve-devlet-bahceli-adiyamana-gitti

"Bugünün Türkiye'si milleti ve devleti ile barışık bir Türkiye'dir. Böyle bir Türkiye'de her şey çözülür. İskan ve diğer meseleler kısa sürede halledilir. 3 önemli mesele vardır: Beslenme, barınma ve Çok şükür 21 gün "Ülkemizin güzide insanları yaşanan büyük felaketin arkasında durmak için büyük çaba sarf etti. Türkiye 21 gün sonra ayağa kalkmak üzere. Her koşulda Cumhurbaşkanımızın yanındayız. Cumhurbaşkanımız ve çalışma arkadaşları ülkeyi bu felaketten kurtaracaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Bugün 21. günü geride bırakıyoruz. 6 Şubat sabahı ülkemizin yaşadığı büyük felaketten bu yana gerçekten 10 bin artçı deprem yaşadık. Geçmiş olsun deyip hayatını kaybedenler için hep birlikte Fatiha okuyalım." Adıyaman, tüm bölge.


"ADIYAMAN ÇOK DEĞİŞTİ"

Çok şükür Adıyaman çok değişti. Adıyaman, dünyada eşi benzeri görülmemiş şekilde yaşadığımız şiddetli depremlerden en çok etkilenen illerimizin başında geliyor. Maalesef depremin yıkıcı etkisi, olumsuz hava koşulları ve bozulan altyapının getirdiği zorluklar nedeniyle Adıyaman'da ilk birkaç gün istediğimiz faaliyeti gerçekleştiremedik. Bunun için hayır dualarınızı rica ediyorum. Her şeyin farkındayız ve gereğini yaptığımızdan kimsenin şüphesi olmasın. İlk günlerde yaşanan sıkıntıları aştıktan sonra enkaz altında kalan Adıyamanlı kardeşlerimiz için kurtarma ve yardım çalışmalarına hızla sürüyor."


44.374 CAN KAYBI

cumhurbaskani-erdogan-ve-devlet-bahceli-adiyamana-gitti

Bakanlarımızın ilimizde görevlendirdiği kamu personeli ve gönüllülerin çalışmalarını düzenledik. 44.374 vatandaşımız hayatını kaybetti. Adıyaman'da Milletvekilimiz Yakup Taş'ın da aralarında bulunduğu 6 bin 13 vatandaş hayatını kaybetti.

62 bin 500 Adıyamanlı diğer şehirlere tahliye edildi. Yanımızda olan hiç kimseyi unutmayacağız.

Depremin olduğu bölgenin tamamında 553 bin 415 bölümün yıkıldığı ve ağır hasar gördüğü görüldü. Arama kurtarma çalışmalarının sona ermesiyle birlikte enkaz kaldırma süreci hızlandı. Hasar tespit işlemleri de tamamlanmak üzere. Çadır kentlerde 4 bin 600 çadırda 14 bine yakın vatandaşımız yaşıyor.

Ülke genelinde maaş alan kişi sayısı 1 milyona yaklaştı. Sosyal marketler depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Akaryakıt yardımı devam ediyor. Hayvanları telef olan ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizi unutmuyoruz.

Adıyaman'daki altyapı sorunları büyük ölçüde çözüldü. Onarılan hatlar ve kurulan depolarla su sorunu çözüldü. Gaz adım adım sağlanır. Adıyaman için hemen şimdi diyerek şehrimizi hep birlikte yeniden inşa edeceğiz.

İnşaat aşamasına gelen deprem bölgesindeki konut sayısı ise 309 bine ulaştı. Yapımına başlanan konut sayısı 14 bin 500'e ulaştı. Deprem bölgesi genelinde 75 bin 681 köy evi yapacağız. Alt yapısı, okulu, sağlık ocağı, camisi ile bir yerleşim yerinin ihtiyaç duyacağı müştemilatları da tamamlayacağız.

Başka şehirlere giden vatandaşlarıma sesleniyorum; şehrinize sahip olun. Ata vatanınızı terk etmeyin. Yenisini yapıp size vereceğiz. Yıkılan her köy evi ve ahır için yenisini yapacağız. Hasar gören her fabrikayı ve işletmeyi restore edeceğiz. Her şehrimizde daha canlı bir ekonomi, daha canlı turizm, daha canlı bir sosyal yaşam... Daha canlı bir gelecek inşa etmeye kararlıyız. Senden bir yıl rica ediyorum.

cumhurbaskani-erdogan-ve-devlet-bahceli-adiyamana-gitti

Her ölümlü gibi bizim de eksikliklerimiz, kusurlarımız, hatalarımız olabilir. Elbette kaybedilen canları geri getiremeyiz ama diğer kayıpları telafi edecek gücümüz var.

Dalkavukları asla dinlemeyin. Bir yandan AFAD ve Kızılay'a saldıran bu dalkavuklara asla kulak asmayın. Kim seninle, kim seninle yürüyor? Millet güç gösterdiği sürece hiçbir afet, tuzak, saldırı bizi yıkamaz.

Kıyma tütünden üretim yapan kooperatiflerimiz için hızlı bir düzenleme yapma kararı aldık. Yüzde 55 olan ÖTV oranını yarıya indiriyoruz. Böylece üreticilerimiz ürünlerini firmalara göre daha avantajlı bir şekilde pazarlama imkanına sahip olacaklardır.