Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan deprem ile ilgili açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraşta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklama yaptı. Erdoğan, 912 vatandaşımız hayatını kaybetti, 5385 vatandaşımız yaralandı. 2 bin 470 kişi enkazdan kurtarıldı. 2 bin 818 bina yıkıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO ve ABnin yanı sıra 45 ülkeden yardım teklifi geldiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan deprem ile ilgili açıklamaları


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklama yaptı. Erdoğan, "912 vatandaşımız hayatını kaybetti, 5385 vatandaşımız yaralandı. 2 bin 470 kişi enkazdan kurtarıldı. 2 bin 818 bina yıkıldı." Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO ve AB'nin yanı sıra 45 ülkeden yardım teklifi geldiğini açıkladı.

 

7.7'LİK DEPREM'DE SON DURUM 

cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-deprem-ile-ilgili-aciklamalari

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklama yaptı. Erdoğan'ın konuşması şöyle:

"Devletimiz deprem anından itibaren harekete geçti. Valiliklerimiz tüm imkanlarını seferber etti. Depremden etkilenen 10 ilin yanı sıra 10 vali daha yanlarında çalışmak üzere atandı. AFAD ve diğer kurumlar ekiplerini gönderdi. TSK ve belediyelerimiz, afet çalışmalarında alt yapısı olan kurumlarımız göreve çağrıldı.

Önceliğimizi arama kurtarma çalışmalarına verdik. 9 bin personel arama kurtarma çalışması yapıyor, bu sayı sürekli artıyor. Depremin hasara yol açtığı illerimizde çöken binaların altında kalan vatandaşlarımız için kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Bakanlarımız deprem bölgesindeki illerimize giderek çalışmaları koordine etmeye başladı. Ülkemizin dört bir yanından deprem bölgesine arama kurtarma ekipleri ve ekipmanları sevk edildi ve sevk ediliyor. AFAD tarafından yapılan planlamaya göre arama kurtarma ve yardım ekiplerine vatandaşlarımız da yardımcı oluyor. Herkes çok çalışarak olabilecek en hızlı refleksi vermiştir.

912 vatandaşımız hayatını kaybetti, 5385 vatandaşımız yaralandı. Enkaz altından 2 bin 470 kişi kurtarıldı. 2 bin 818 bina yıkıldı.

AFAD koordinasyonu dışında bölgeye gönderilen yardımlar kaosa neden olur ve amacına ulaşması zorlaşır. Uluslararası yardım için temaslar kurulmaya başlandı. NATO ve AB'nin yanı sıra 45 ülkeden yardım teklifi geldi.

Ülke ve millet olarak bu feci günleri birlik ve beraberlik içinde geride bırakacağız. Bugün 85 milyon tek kalbin günü.