Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Ece Ünerin programına konuştu

Ece Ünerin İttifak teklifi oldu mu? sorusuna, İnce: Hayır, böyle bir konuşma ya da teklif olmadı. Tek bir kelime konuşulmadı. Siyasette ittifak vardır ama ittifaklar iki şekilde oluşur dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Ece Ünerin programına konuştu
Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Ece Ünerin programına konuştu
Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Ece Ünerin programına konuştu


Ece Üner'in 'İttifak teklifi oldu mu?' sorusuna, İnce: "Hayır, böyle bir konuşma ya da teklif olmadı. Tek bir kelime konuşulmadı. Siyasette ittifak vardır ama ittifaklar iki şekilde oluşur" dedi.

MUHARREM İNCE'DEN AÇIKLAMALAR

cumhurbaskani-adayi-muharrem-ince-ece-unerin-programina-konustu

Millet İttifakı'nın ortak cumhurbaşkanı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Vatan Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce arasındaki kritik görüşmenin ardından liderlerden açıklamalar geldi.

(“Hoş geldiniz, güle güle” planlanmış bir şey miydi?) Hayır, gelişinizde yaptım. Asla kötü niyetle yapılmadı. Bir saat sohbet ettik, eski günlerden bahsettim. Seçim güvenliğini, depremi konuştuk. Hoş geldiniz, vedalaşmanın neresinde art niyet olabilir?

("Hoş geldin güle güle", "gel bakalım Muharrem"in intikamı mı?) Hayır, böyle bir intikam almakla bir derdim olmadı. Hoşgeldin ve hoşçakal Türkçe'de en çok kullanılan kelimelerden biridir. Büyük laflara gerek yok, niyetimi biliyorum. Benim niyetim doğru.


"SEN BENDEN DAHA ÖNCE CHP'LİYDİN"

Kılıçdaroğlu Bey ve ekibindeki arkadaşlar benim konuşmadığım arkadaşlar değil. Milletvekilliği yaparken odalarımız yan yanaydı. Bugün sohbet ederken bana 'Sen benden çok önce CHP'liydin, sen il başkanıydın, ben bürokrattım' dedi.

Deprem bölgesi ile ilgili görüşlerimizi anlattık. Sayın Kılıçdaroğlu, bu konuda kanun teklifi hazırladıklarını ve çok önemsediklerini söyledi. İlk günden beri deprem bölgesindeyim. İzlenimlerimi tek tek anlattım. Deprem bölgesi ile ilgili neler yapabileceğimizi birbirimizle konuştuk. Seçim güvenliğini konuştuk. '2018'de cumhurbaşkanı adayı olduğum dönemde 12 bin 843 sandık boş bırakılmıştı, inşallah bu seçim böyle olmaz' dedim. Kılıçdaroğlu, bu konudaki çalışmalarının çok ciddi olduğunu söyledi.


"İTTİFAK TEKLİFİ OLMADI"

cumhurbaskani-adayi-muharrem-ince-ece-unerin-programina-konustu

(İttifak teklifi oldu mu?) Hayır, böyle bir konuşma, teklif olmadı. Tek bir kelime konuşulmadı. Siyasette ittifak vardır ama ittifaklar iki şekilde oluşur. Biri menfaat, diğeri ilke ittifakları. İlkelerimizden bahsediyorum. bir kısmını söyledim. Atatürk'ü asla ama asla tartıştırmayacağız, o bizim kırmızı çizgimizdir. Atatürk'e kimse Dersim katili, 2 ayyaş diyemez. Dürüst insanların oylarına ihtiyacım var. Bu kadar basit. Oy alacağız diye mezheplere göz kırpamam. Laik ve bilimsel eğitim olmazsa olmazdır.

(Kılıçdaroğlu desteğini istemedi mi?) Hayır istemedi ama ikimizin de ne istediğini herkes biliyor sadece yöntemimiz farklı. Kılıçdaroğlu bunu 6'lı bir masayla yapabileceğine inanıyor, ben milletle yapılabileceğine inanıyorum.

İlkeli siyaset yapalım, 10 farklıyı masaya koymayalım, o zaman işler yürümez. Tecrübeli bir siyasetçi olarak sizi uyarmaya çalışıyorum. Ben milletle ittifaktan yanayım, bunu söylerdim, bunların hepsini söyledim.


MEDYA TAVRINDAN MEMNUNİYETSİZLİĞİNİ DİLE GETİRDİ

Medyanın tavrından memnuniyetsizliğini dile getirmedi ama ben ifade ediyorum. Muhalefet medyasında bir gazeteci bana tweet atıyor, "Yasaklanan sanatçılar için ne diyorsunuz?" Kanalınızda yasaklandım, benim hakkımda ne düşünüyorsunuz?

Millet İttifakı %60 alıyordu, ben engel oluyordum. Ekmeleddin İhsanoğlu da aynı şeyi söyledi, milleti kandırmaya gerek yok. Birinci tur seçim, ikinci turda kimin yarışacağını belirler, ilk tur seçim ön elemedir.