HÜDA PAR Lideri Yapıcıoğlu açıklamalarda bulundu

Yapıcıoğlu yaptığı konuşmada şu değerlendirmelerde bulundu: Müzakereler devam edecek. Bu, bazılarının düşündüğü gibi, pazarlıktan ziyade ilkeler hakkında müzakeredir.

HÜDA PAR Lideri Yapıcıoğlu açıklamalarda bulundu
HÜDA PAR Lideri Yapıcıoğlu açıklamalarda bulundu
HÜDA PAR Lideri Yapıcıoğlu açıklamalarda bulundu


Yapıcıoğlu yaptığı konuşmada şu değerlendirmelerde bulundu: Müzakereler devam edecek.

HÜDA PAR AÇIKLAMALARDA BULUNDU

huda-par-lideri-yapicioglu-aciklamalarda-bulundu

Ocak ayı başında Cumhurbaşkanı ile bir görüşmemiz oldu. Konuştuğumuz konulardan biri de ittifaklardı. Müzakereler devam ederken 6 Şubat'ta çok acı bir olay yaşadık; Çifte depremle sarsıldık. Görüşmeler kesildi. Müzakereler devam ediyor. İki gün önce bir basın toplantısıyla mevcut Başkanı destekleyeceğimizi duyurmuştuk. Müzakereler devam edecek. Bu, bazılarının düşündüğü gibi, pazarlıktan ziyade ilkeler hakkında müzakeredir. Birlikte hareket edeceksek, en çok sayıda ittifakın mecliste en güçlü şekilde nasıl temsil edileceğine odaklanıyoruz. Bu aramızda 'şu kadar milletvekili verecek' gibi bir pazarlık gibi bir tartışma değil. Seçimlere giriş netleştiğinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.


"ŞİMDİYE KADAR SORUN YOK"

huda-par-lideri-yapicioglu-aciklamalarda-bulundu

Netleşmeden Cumhur İttifakı'na katılıp katılmayacağımızı net cümlelerle ifade etmem doğru değil. Muhtemelen bir hafta içinde netleşir. Gelecek cumartesi bir GIK toplantımız var. Orada gelinen aşamayı değerlendireceğiz. Şimdiye kadar sorun yok. Paylaşılacak kıvama gelince paylaşıyoruz. Konuştuğumuz, vurguladığımız konular var, parti programımızda yazılanlar var. Kendi söylemimizden vazgeçmedik, değişmedik. 'Bunlar olursa biz olmaz, ne alırız, ne veririz' şeklinde parti kurullarımızda bir pazarlık olarak algılanmamalıdır. Bazı konularda duruşum, yaklaşımım, siyasetim ve beklentilerim farklı olabiliyor. Seçime aynı çatı altında gireceksek tek parti olma şeklinde olmayacak. Biz hiç böyle bir partide nasıl oturulur diye hiç para harcamadık. Kim kendini hangi ittifakta konumlandırırsa elbette kendi bilgisinin konusudur.

Kendi partimiz içinde bile karar alırken asla tek bir kişiyi almıyoruz, hep istişare ediyoruz. Arkadaşlarıma danışmadan kendi partim hakkında karar verme hakkını kendimde görmezken, başka bir parti hakkında onlar hakkında karar verme hakkını asla görmüyorum. Siyasetin açık ve şeffaf olması gerektiğini söylüyoruz. Kimin kiminle ittifak kurduğu açıkça belirtilmelidir. Değilse, arka kapı diplomasisi biçimindeki müzakereleri eleştirilebilir. Açık açık görüşmelerimizi yaptık. Zamanı gelmeden açıklanmıyor ama örtülü bir iş de yapmadık. 2018'de yine görüşmelerimiz oldu. O seçimlerde Sayın Erdoğan'ı destekledik ama ittifakta yer almadık. Kendi logomuzla katılmak istedik ancak talebimiz kabul edilmediği için anlaşma sağlanamadı. Kandil'e ya da Erciyes'e yaslanmıyoruz. Allah'a güvendik ve yola çıktık. Açık bir politika izledik. 2 gün önce Anayasa Mahkemesi karar verdi. HDP engellendi. Eğer kanuna göre kurulmuşsa, siyaset yapmaya devam ediyorsa, kanun buna haram demiyorsa o partiye meşru parti muamelesi yapmak zorundasınız. Şu anda böyle yapılıyor.

HÜDA PAR olarak 10 yılı aşkın süredir siyasi hayatın içindeyiz. 2023 seçimlerine hazırlanıyoruz. İnşallah bu seçime gireceğiz. 2018 yılında Sayın Cumhurbaşkanımıza destek vermiş; ama şu ana kadar saldırı yok. Kongrelerde parti programını yumuşattık mı; Hayır. Bazı siyasetçiler gazetecilerle adeta rövanş ya da karşılaştırmalar yaparak bizi bu işin nesnesi haline getirmeye çalışıyorlar, bu doğru bir iş değil, ahlaki değil. 'Hizbullah'ın başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu' diyor. 10 yıldır kurulu olan bir siyasi parti daha önce seçime girdi. Son seçimde Cumhur İttifakı'nın adayını destekleyen bir parti. Bazı şeyler ısrarla ısıtılır, ısıtılır ve getirilir. Ülke zor bir dönemden geçiyor. 5 hafta önce bir deprem yaşadık. 50 binden fazla can kaybımız var. Bu yaraların iyileşmesi uzun zaman alacaktır. 11 Mart'ta Suriye'deki iç savaşın 12. yılı geride kaldı. Ege'de sular ısıtılmaya çalışılıyor. Bu kargaşada dimdik durmak gerekirken, sanki 14 Mayıs'ta savaşa gidiyormuşuz gibi düşmanca bir dil kullanmak kimseye bir fayda sağlamaz. İyi niyetli eleştiriler üzerimizde. Düzeltilmesi gereken bir şeyimiz varsa düzeltiriz. Eğer o eleştirmen düşmancaysa, lütfen onu eleştirenler kendilerini kontrol etsinler. Bir meslektaşınız 'Hizbullah'ın Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu' dedi. Ramazan yaklaşıyor, Siyonistler yine saldıracaklar. Rusya'da savaş var. Etrafımızda bir ateş çemberi var. Biz herhangi bir partiye katılmıyoruz, bu bir seçim ittifakıdır. Her partinin bir programı vardır.


"KÜRTLER VE TÜRKLER UYUM İÇİNDE YAŞADILAR"

Parti programında hangi cümlenin doğru olduğunu anlamakta güçlük çekiyoruz, bu da bizi ülkeyi bölmeye, suçları bölmeye götürüyor. Kürtler ve Türkler uyum içinde yaşadılar. Çanakkale ve Yemen'de yan yana şehit oldular. Kardeşliği zedeleyen şeyler, bazı yanlış uygulamalar tekrarlanmamalı. Kardeşliğin bir kanunu vardır. Bu bölücülükle bir şey söylemiyorum. Bunları söyleyen birini bölücülükle suçlarsanız. Geçen gün bir TV programında, bir partinin genel başkan yardımcısı güya bizim parti programımızdan bölümler okuyordu. Parti programını yazanlardan biriyim. Son düzenlemeyi bile yaptım. Onların söyledikleri parti programımızda yok. Birileri FETÖcü israfıyla ilgili tweet atmış, parti genel başkan yardımcısı oradan okuyor. Açıkça görüyoruz ki; Siyasi hayatımız 10 yılı aşkın süredir devam ediyor. 5 seçime katıldık, 2 referandum yaptık. Bu HÜDA PAR'dan ziyade AK Parti ve Cumhur İttifakı bileşenleri korkutmak ve bunun olmasını engellemek için bunu yapmaktadır. AK Parti'nin kaybetmeye yakın olduğunu düşünenler çok propaganda yapıyorlar. HÜDA PAR'ın dengeleri bozacağından korkuyorlar. HÜDA PAR gücünü artırırken kazanacağı garanti değil. Bu çirkin dil sahiplerine kaybettirir. HÜDA PAR olarak gayri meşru yollardan sapmadık, bundan sonra da sapmayacağız.


"RAKAMLARLA PAZARLIK YAPMIYORUZ"

İttifakta yer alacaksak, bu ittifakın bileşenlerinin toplamda, toplamda, maksimum sayıda en iyi verimi nasıl alabileceğini önceliyoruz. Rakamlarla pazarlık yapmıyoruz. İlla şu kadar olacak, bunun altı veya üstü olacak diye bir sohbet değil. HÜDA PAR olarak Meclis'te temsil edilmek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir dönem daha devam etmesini istiyoruz. Bunu sürdürmek tek başına yeterli değildir. Meclis'te temsil edilmek ve Meclis'te Cumhur İttifakı'nın çoğunluğunu sağlamak istiyoruz. Ayaklarımız yerde. Temelimizin güçlü olduğu, daha az güçlü olduğu, zayıf olduğu yerler var. 81 ilimizde henüz teşkilatımızı tamamlamış değiliz. Bölgede mutlaka bir etkimiz olacak. Kendi arkadaşlarımızla, Başkanlık Divanı üyelerimizle, başkanlarımızla oturup geldiğimiz aşamayı görüştük. GİK ile de görüşeceğiz inşallah. Muhataplarımızın da panoları var. Şekil verilecektir. Eğer vasiyetnamede tam bir mutabakat varsa kamuoyu ile paylaşacağız. Kendi cumhurbaşkanı adayımızı aday göstermeyeceğiz dedik. Anlaşma olmazsa 81 ilde kendi adaylarımızla seçime gireceğiz.


"GAYRİ MEŞRU YOLLARDA AYAK İZİMİZ YOK"

huda-par-lideri-yapicioglu-aciklamalarda-bulundu

2012'de kurulan partiyi 30 yıl önceki bazı olaylarla ilişkilendirmek, yasadışı ya da yasadışı şiddete başvuran her türlü örgütün siyasi uzantısı olarak nitelendirmek hatadır, haksızlıktır, acımasızlıktır. 2012'den beri siyasi hayatın içindeyiz. Çukur siyaset döneminde 6-8 Ekim'de partimiz ağır saldırıya uğradı. Şiddet olsaydı o gün kullanırdık. Hukuksuzluktan sapmadık bundan sonra da sapmayacağız. Gayri meşru yollarda ayak izimiz yok. Kimseyi aramayın, bulamazlar. Hiç kimse şiddet ve silah kullanarak kendini başkalarına dayatmasın diyoruz.