Kemal Kılıçdaroğlu, Kızalaya deponuzda ne kadar çadır varsa alacağız...

CHP lideri Kızılaya hitaben yaptığı konuşmada, Deponuzda ne kadar çadırınız varsa getirin, hepsini alacağız dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Kızalaya deponuzda ne kadar çadır varsa alacağız...
Kemal Kılıçdaroğlu, Kızalaya deponuzda ne kadar çadır varsa alacağız...
Kemal Kılıçdaroğlu, Kızalaya deponuzda ne kadar çadır varsa alacağız...
Kemal Kılıçdaroğlu, Kızalaya deponuzda ne kadar çadır varsa alacağız...
Kemal Kılıçdaroğlu, Kızalaya deponuzda ne kadar çadır varsa alacağız...


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bizim liyakat dediğimiz kavramı yerle bir ederseniz... Bu iktidar devletin direklerini kesmiştir. Liyakat dediğimiz kavram önemlidir. Devletin direği adalettir, adaleti çürütmüşlerdir. En yetkili kişileri kapı önüne koydular, devlette sadakati esas aldılar.” CHP lideri Kızılay'a hitaben yaptığı konuşmada, "Deponuzda ne kadar çadırınız varsa getirin, hepsini alalım" dedi.

CHP Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

kemal-kilicdaroglu-kizalaya-deponuzda-ne-kadar-cadir-varsa-alacagiz

Yardım malzemelerini deprem bölgesine taşıyan şoförlere teşekkür eden Kılıçdaroğlu, "Yöneticilerine değil AFAD ve Kızılay çalışanlarına gönülden teşekkür ediyorum. Her belediye başkanı yerel yönetimlere elinden geleni yaptı. Ben de CHP'li olmayan belediyelere teşekkür edip ziyaretlerde bulundu.Tarihimizdeki ayrımcılık "Güvenlik güçlerimiz zamanında asker indirmedi ve bu büyük felaketin sorumlusu onlar. Daha sonra gelen güvenlik güçlerimize teşekkür ediyoruz. Tırnaklarıyla bir insanı nasıl kurtarırım diyen gönüllülere en büyük teşekkürümüz” dedi.

CHP lideri, "Belediye başkanlarımız depremin olduğu her noktada olağanüstü başarılara imza attı. Tüm belediye başkanlarıma teşekkür etmek boynumun borcudur. 27 Şubat itibarıyla 8 bin 163 aracı deprem bölgesine gönderdiler, 23 bin çalışanımız da görev başındaydı. 6 bin 500 TIR gitti, 142 mutfak yapıldı, 16 fırın yapıldı, çadır ihtiyacı devam ediyor" dedi.


"BÜTÜN ÇADIRLARI BÖLGEYE GÖTÜRELİM"

kemal-kilicdaroglu-kizalaya-deponuzda-ne-kadar-cadir-varsa-alacagiz

"Cumhuriyet ile yaşıt olan Kızılay nasıl çadır satsın?" Kemal Kılıçdaroğlu, "Kızılay yetkililerine sesleniyorum, deponuzda ne kadar çadırınız varsa getirin, hepsini alıp deprem bölgesine götürelim" diye seslendi.

"Devlet her türlü riske karşı hazırlıklı olmalı" diyen CHP lideri, "Devleti tanımayan bir iktidar ilk kez görüyorum. Devlet dediğiniz kurum her türlü riske hazırlanan kurumdur. Her şey söylendi, alınması gereken tedbirlerin altı çizildi.Kim bilmez devleti yönetenler.Biz liyakat diyoruz.Eğer kavramı yok ederseniz... Bu iktidar devletin sütunlarını kesmiştir. Liyakat dediğimiz kavram önemlidir. Devletin direği adalettir, adaleti çürütmüşlerdir. En yetkili kişileri kapının önüne koyarlar. Devlette sadakati esas aldılar” dedi.

Kılıçdaroğlu, "Devleti yönetenler nerede? Onlar için 5 bin, 10 bin insan öldü hiç fark etmez. Milletin iradesi parayla satın alınır mı? Bunu ancak insanlık dışı olanlar yapar. Bu nasıl bir devlet yönetimi, bu nasıl bir rezilliktir, anlamakta güçlük çekiyorum.”


"BEN HELALLİK İSTİYORUM"

kemal-kilicdaroglu-kizalaya-deponuzda-ne-kadar-cadir-varsa-alacagiz

Kılıçdaroğlu, "Devlet dediğiniz kurum iş birliği yapar, ortak hareket eder" sözlerine devam ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ben helallik istiyorum" sözüne ilişkin, "İnsanların canını kastetmek helal değil. Hayatı kastediyorsunuz. Türkiye Büyük Millet Meclisi deprem raporlarını duymasaydı haberiniz olmayacaktı dediniz.Biliyordunuz, demek istediniz 50 bin vatandaşın ölümüne sebep oldunuz.Çoğu donarak öldü.İki gün geçer, siz de ölürsünüz. 'Senden helal istiyorum. Bu nasıl bir helal anlayış? Donan vatandaştan ne helal isteyeceksin' deyin. dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Merhum Ecevit, Marmara Depremi'nden sonra Ulusal Deprem Şurasını kurdu. Başkanlığını TÜBİTAK'ın yaptığı. 2007'de bu kurulu kapattılar. Şimdi bir kurul açıyorlar. Devlette devamlılık esastır. Diyorlar ki, ' Devlet benimle başladı'. Devlet bir felaketle başladı. Karşı karşıya kaldık' dedi.

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

kemal-kilicdaroglu-kizalaya-deponuzda-ne-kadar-cadir-varsa-alacagiz

"Deprem MGK'nın da gündemindeydi. Siz MGK Başkanısınız, Kızılay'ın onursal başkanısınız. Cumhuriyetin kurduğu bütün kurumların içini boşalttılar, çürüttüler. İntikam mı almak istiyorsunuz? Cumhuriyet mi? Ne sen ne de bütün varlıklar buna gücün yeter." 1. Sözleşme yapmanın bir kriteri olmalıdır. Berberden belge istiyorsun, apartman yapıyorsun, istediğini yapıyorsun. Belli bir eğitim ve ahlaka sahip olmalısınız. El sallayan bir müteahhittir.

2. Yükleniciler için mesleki sorumluluk sigortası getireceğiz. Doktor bir hata yaptığında hasta dava açar. Aynı olmalı.

3. Yapı denetim firmaları. Onlara mesleki yeterlilik belgesi getireceğiz. Nasıl ki doktorlar TUS'a giriyorsa yapı denetim firmalarına da bir sorumluluk düşmelidir.

4. Bina kimlik belgesi olacaktır. Yapı kimlik belgesinin tescili tapuya yapılacaktır. Köpeğin bile bir kimliği vardır. İnşa ediyorsun, kimse izlemiyor.

5. Okul, hastane, alışveriş merkezi gibi toplu kullanım alanlarında deprem güvenlik sertifikası bulunacak.

6. Kızılay, AFAD, DASK yeniden yapılandırılacaktır. Eski moraline kavuşacaktır.

7. Merkezi ve yerel yönetimlerle işbirliği düzenlenecektir. Senin deprem için yapamadığını belediye yapıyor. CHP'li belediyeler CHP logosuyla çıkmadı.

8. İhtisas mahkemeleri kurulmalıdır. Davalar 20 yıl, 30 yıl sürer.

kemal-kilicdaroglu-kizalaya-deponuzda-ne-kadar-cadir-varsa-alacagiz

9. TSK ne yapacak, protokol hazırlanacak.

10. Tam bir depreme hazırlanacağız.”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Hala enkaz altında kalanlar var, enkaz kaldırılmadı. İktidar bundan ne kadar sorumlu hissediyor kendi ruhunda? Bir kişi istifa etmedi. Devleti yeniden inşa edeceğiz. adalet denen kurumu güçlendirecektir.Hiçbir hakim padişahın sofrasına oturmaz."

Kılıçdaroğlu, "Seçimden sonra üzerimize bir yük düşüyor" dedi ve şunları söyledi:

1. Şehirde evleri ve işyerleri yıkılan tüm hak sahipleri, banka ve kooperatiflerden aldıkları paraları siliyor.

2. Yeni evlerin yapımında depremzedelerden bir şey almayınız.

3. Yıkılan evlerin projesini onaylayanlar hakkında dava açılmalı ve bedeli kendilerinden alınmalıdır.

4. Kamu alacakları faizsiz taksitlendirilmelidir.

5. Kırsalda evi ve çiftliği olanların kredi ve faizleri silinecek.

6. Üreticiye ilaç, tohum ve sulama ücreti ödensin.

7. Üreticilerin elektrik borçları.

8. Deprem yönetmeliğine göre güçlendirilmesi gereken binaların sahiplerine uygun finansmanı sağlamak.

9. Hasar tespit komisyonundaki çalışanlara güvence ve sorumluluk verilmelidir.

10. Yeni yaşam alanlarına taşınanlar 3 yıl bedava internet hakkı kazanıyor.

11. Ulaşım ve hizmet imkanlarını kaybeden depremzedelere vergisiz, uzun vadeli faizsiz kredi sağlamak.

12. Deprem bölgesinde çalışan işçilerden vergi alınmamalıdır.

13. Üniversitelerde okuyan depremzede ailelerin çocuklarından eğitim ve yurt ücreti alınmaz.

14. Yerel yönetimlerin deprem bölgesindeki altyapı inşaatlarını merkezi yönetim yapsın.

15. Kamu personelinin barınması kırsal alanlarda sağlanmalıdır.

16. Bölgede istihdam edilecek personelin en az yüzde 25'i kamu ihalesi alan firmalara bölge halkı tarafından sağlanmalıdır.