Cumhurbaşkanı Erdoğandan Togg batarya açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togg ve Farasis Enerjinin yüzde 50-50 ortak girişimiyle 27 Eylül 2021de kurulan Sironun Gemlikteki pil üretim fabrikasının temel atma töreninde konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Togg batarya açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Togg batarya açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Togg batarya açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Togg batarya açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Togg batarya açıklaması


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togg ve Farasis Enerji'nin yüzde 50-50 ortak girişimiyle 27 Eylül 2021'de kurulan Siro'nun Gemlik'teki pil üretim fabrikasının temel atma töreninde konuşuyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GEMLİK'TE AÇIKLAMA

cumhurbaskani-erdogandan-togg-batarya-aciklamasi

Togg ve Farasis Enerji'nin yüzde 50-50 ortak girişimiyle 27 Eylül 2021'de kurulan Siro'nun pil üretim tesisinin temel atma töreni Gemlik'teki Teknoloji Kampüsü'nde yapılıyor. Törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Bugüne kadar ülkemizde yaptığımız teknoloji yatırımları ve insan kaynakları yatırımlarının meyvelerini topluyoruz.

TCG Anadolu'nun ardından dün de savunma sanayi atılımlarımıza bir yenisini ekledik. Yeni Altay tankımızı dün test edilmek üzere Silahlı Kuvvetlerimize teslim ettik.

Togg, hikayesi ve özellikleriyle sıradan değil. Artık Türkiye'de giderek gelişen elektrikli otomobil sektörünün içindeyim.


120 ÜLKEYE İHRACAT

cumhurbaskani-erdogandan-togg-batarya-aciklamasi

Gemlik'te Togg Teknoloji Yerleşkesi yanında 607 bin metrekarelik arazi üzerine kurulacak pil hücresi dahil 20 GWh kapasite hedefiyle üretim, Türkiye'deki imkanlarla 2035 yılına kadar 50 GWh'in üzerine çıkarılacak. bölge. Siro, otomotiv ve otomotiv dışı uygulamalarda Türkiye'nin yanı sıra bölgedeki 120 ülkeye ihracat yapacak.


YÖNETİM KURULU BAŞKANINDAN KONUŞMA

cumhurbaskani-erdogandan-togg-batarya-aciklamasi

Törende konuşan Siro Yönetim Kurulu Başkanı M. Gürcan Karakaş, Siro'nun pil değer zincirini geliştireceğini ve Türkiye'ye her yönüyle katma değer sağlayacağını belirterek, “Siro, pil değerinde yaratacağı katma değerin yanında kurulmasına öncülük edeceği Türkiye pil ekosistemi ile zincir; İhracat potansiyeli, ithalatı azaltma gücü, fikri mülkiyet hakları ve nitelikli istihdamı sayesinde çok ciddi bir ekonomik değer yaratacaktır. 10 yılda GSYİH'ya 30 milyar Euro'nun üzerinde, cari açığın düşürülmesine 10 milyar Euro'nun üzerinde, 7 binden fazla çalışanın ise istihdama katkısı olacak. Madencilik üretiminden e-mobiliteye, sabit enerji depolamadan mikromobiliteye kadar Siro çevresinde oluşacak ekosistem sayesinde 10 yılda 12 milyar Euro'nun üzerinde yatırım ve GSYİH'de 110 milyar Euro'nun üzerinde toplam değer yaratılacak. Yüzde 80'in üzerinde yerlilik oranıyla 22 bin nitelikli istihdam açılacak" dedi.

17 Aralık 2021 Tarihli ve 4924 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Siro'ya 'Proje Bazlı Devlet Yardımı verilmesine karar verildi. Karar kapsamında, 6 Temmuz 2022 tarih ve 5773 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Siro'da Togg Teknoloji Yerleşkesi yanında bulunan 607 bin metrekarelik arsa için irtifak hakkı tesis edildi.

Mühendislik ekibini oluşturan Siro, Gebze'deki Pil Geliştirme Merkezi'nde modül ve paket üretimi çalışmalarına başladı. Eş zamanlı olarak Gemlik'te seri üretim hatları kurulum çalışmalarına hız verdi.
Siro, Ağustos 2022'de üretmeye başladığı pil prototiplerinin testlerini ve pile özel homologasyonunu başarıyla tamamladı.

Ocak 2023'te Togg Teknoloji Kampüsü'ndeki Batarya Teknoloji Merkezi binasında Togg akıllı cihazlar için Farasis Enerji'nin son teknolojisine dayalı Li-Ion NMC batarya modülleri ve paketlerinin üretimine başlamıştır.


ÜRETİM KAPASİTESİ ARTACAK

cumhurbaskani-erdogandan-togg-batarya-aciklamasi

2031 yılında üretim kapasitesi 20 GWh'ye ulaşacak olan Siro, geliştirdiği tüm ürün ve çözümlerin fikri mülkiyet haklarına sahip olacak.

Siro, mikromobilite, endüstriyel uygulamalar, deniz araçları, yenilenebilir enerji ve otomotiv için sabit enerji depolama uygulamaları ile Türkiye'nin yanı sıra bölgedeki 120 ülkenin doğrudan sorumluluğunda geniş bir alanda yer alacak.

“Temiz enerji depolama çözümlerini yaygınlaştırarak dünyayı yaşanabilir kılmak” vizyonuyla hareket eden Siro, net sıfır hedefleri doğrultusunda enerji depolama çözümlerini yaygınlaştırarak yenilenebilir enerjinin depolanmasını sağlayacak, otomotivden elektrifikasyona geçişi hızlandıracak ve böylece toplam karbon emisyonlarının azaltılmasına ve dolayısıyla sürdürülebilir dünyaya önemli katkılar sağlamaktadır.

cumhurbaskani-erdogandan-togg-batarya-aciklamasi

Siro, 2026 yılına kadar pil dahil entegre enerji depolama üreticisi olacak. Böylece Türkiye, çok az ülkede bulunan pilleri geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olacak.

Mart ayında Togg'un ilk akıllı cihazı olan T10X'in seri üretimi ile modül ve paketlerin seri üretimine hız veren Siro, Togg'un üretim planları doğrultusunda Togg'un üreteceği 28 bin akıllı cihazın pil takımlarını 2023 yılında teslim edecek.

Kurulduğu günden bu yana konusunda uzman ve deneyimli isimlerle ekibini büyüten Siro, 2032 sonuna kadar 30 milyar TL'lik yatırımla 2 bin 200 kişiye istihdam sağlayacak.