Diyarbakırda 7 binanın yıkılma nedeni duyanları şok etti!

Deprem felaketinden etkilenen Diyarbakırda yıkılan ve 414 kişiye mezar olan 7 binanın inşaatıyla ilgili şok açıklamalar yapıldı. Dicle Üniversitesinden Prof. Orhan Kavak, binaların yıkılma sebeplerinin sadece kolonların kesilmesi değil, yer altı su sorunu, balkonların sarkık olması ve uygun malzeme kullanılamaması olduğunu söyledi.

Diyarbakırda 7 binanın yıkılma nedeni duyanları şok etti!
Diyarbakırda 7 binanın yıkılma nedeni duyanları şok etti!
Diyarbakırda 7 binanın yıkılma nedeni duyanları şok etti!
Diyarbakırda 7 binanın yıkılma nedeni duyanları şok etti!


Deprem felaketinden etkilenen Diyarbakır'da yıkılan ve 414 kişiye mezar olan 7 binanın inşaatıyla ilgili şok açıklamalar yapıldı. 

İNSANI ÖLDÜREN KÖTÜ YAPIDIR

diyarbakirda-7-binanin-yikilma-nedeni-duyanlari-sok-etti

Diyarbakır'da Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerde 1'i boş olmak üzere 7 binanın yıkılmasıyla ilgili açıklama yapan Dicle Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. kolon kesiği, aynı zamanda yer altı suyu sorunu, balkon sarkmaları ve uygun malzeme kullanılamaması.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen iller arasında yer alan Diyarbakır'da 1'i boş olmak üzere 7 bina yıkıldı.


39 KİŞİDEN 15'İ TUTUKLANDI

diyarbakirda-7-binanin-yikilma-nedeni-duyanlari-sok-etti

Yıkılan binalarda 414 kişi hayatını kaybederken, 912 kişi de yaralandı. Binaların yıkılmasıyla ilgili soruşturmaların sürdüğü kentte, gözaltına alınan 39 kişiden 15'i 'muhtemel kasten öldürme' suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diğer 22 zanlı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.


ORHAN KAVAK AÇIKLAMA YAPTI

Diyarbakır'da yıkılan binalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Dicle Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kavak, Diyarbakır bölgesinin geneline baktığımızda çakıllı, kumlu ve killi zemin dışında bazalt platodan oluşuyor. altında.


"BİNANIN STATİĞİ BOZULMAZ"

diyarbakirda-7-binanin-yikilma-nedeni-duyanlari-sok-etti

Bu bölgelerde oluşan zemin üzerine inşa edilen binalar uygun teknikle ve yapı kalitesi uygun olsaydı, hiçbiri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmazdı. Unutulmamalıdır ki kötü zeminlerde ve su problemi olan yerlerde fore kazık çakılarak zemin iyileştirmesi yapılarak depreme dayanıklı yapılar yapılabilir. Sadece binayı uygun tekniklerle inşa etmekle bitmiyor. Üstüne bir de binayı mutlaka korumamız gerekiyor. Hiçbir şekilde binanın statiğini bozmamalıyız. Binanın statiğini, dengesini, binanın altındaki kolonları uygunsuz bir şekilde geniş bir alan oluşturacak şekilde kesersek binayı topal bir ördeğe çeviririz. Bir sarsıntıda, o binanın yıkılması gerekecek” dedi. Yıkılan Galeria Sitesi'nin yapımından önce kurumuş bir dere olduğunu belirten Prof. Galeria sitesinde kolon kesme iddiasının yanı sıra yer altı suyu sorunu da vardı.Bunlar ön veri tabi ki.Daha detaylı incelemeler ileride yapılacaktır.Bu bölgede.,Kuraklık olduğu belirtiliyor. Galeria Sitesi yapılmadan önce dere var.Veriler bu ışıkta.Aslında eski Diyarbakır Müzesinin yıkılma sebeplerinden biri de bodrumda biriken yeraltı sularının binanın yıpranmasına neden olması. Kötü zeminde zemin iyileştirmesi yaparak binayı ayrıca zemin suyu varsa hatta imkanı varsa binanın temelinden o suyu uzaklaştırmamız gerekiyor.

Binanın temelinin çürüme riskini bu şekilde ortadan kaldırabiliriz. Dünyada örneği yok bina dışında balkonlarımız var. Bu balkonları çevreliyoruz ve yüklüyoruz. Bazıları buzdolabı koyar, bazıları buna benzer şeyler. Bu nedenle yüklenerek binanın statiğini ve dengesini bozar. Mimari açıdan bakıldığında kolonlar kesilerek yapıda genişletmeler yapılmaktadır. Bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. Bina çevresindeki değişiklikler, yeni bina yapılırken mevcut binanın temelden daha derin olması, otopark gibi etkenler binayı dengesiz hale getirir. Bu, çökme riskine neden olur. Diyarbakır'daki başlıca sebepler şu şekildedir. Ama malzemeler de önemli. Araştırma daha iyi sonuçlar verecektir. Bu bölgede deniz yoktur, deniz kumu kullanma şansı yoktur. Ancak derelerimizden, özellikle Dicle Nehri'nden alınan çakıl beton karışımında kullanılıyorsa yıkamayız. Yıkamadığımızda oradaki killer ister istemez betonun zayıflamasına ve dayanımının düşmesine neden olur. Bu da bir faktör. Detaylı araştırma yapıldıktan sonra kamuoyu ile paylaşılacaktır. Binaları güvenli ve yerleşime uygun hale getirmeliyiz" dedi.

Galeria Sitesi'nin yıkılmasında birçok etken olduğunu belirten Prof. Dr. Kavak, şunları söyledi:

diyarbakirda-7-binanin-yikilma-nedeni-duyanlari-sok-etti

"Afetler insanı öldürmez. İnsanı öldüren tamamen kötü bir yapıdır. Bunu yapanlar da mimarlar ve mühendislerdir. Bana göre iyi bir mimar ve mühendis, kötü zemine, depreme uygun, kaliteli binalar yapan insan demektir. veya afetler.Bu insan kalitesi tarafından yaratılır.Galeria Sitede birçok faktör vardır,ilk parametre sütun kayması olabilir.İkinci parametre ise yüksek yeraltı suyu seviyesi, onu rahatsız etmesi ve altta alüvyal bir zemine sahip olması, yapı inşa etmemesidir. temelin bu tekniklere göre yapılmasıdır.Üçüncü parametre ise temelin kenarlarına balkon sarkıtları gibi yeni konstrüksiyonlar yapılarak temelin zayıflatılmasıdır.Ayrıca yumuşatan, gevşeten, gevşeten ve dengesini bozan bir faktördür. beton yapmak ve dökmek, demir aralıklarını ayarlamamak bunlar da bir etkendir.Ütülerin demiri yorulur.Ütü ve benzeri ürünler ne yazık ki bir süre dış etkenlere maruz kalır.n Aralarında bağlantı kurmak, bunlar hep insan kalitesiyle yapılıyor. Ejektör kullanılmaması, betonda ayrışma gibi sebepler vardır. Binanın kalitesini kendimiz bozarız. Öyleyse. Maliyet olarak binanın yüzde 10'unu bile etkilemez."