Yaşanmış en büyük hack saldırıları

Bir şeyleri hackemek bilgisayarın çıktığı ilk günlerden biri mevcut sistemlerin açıklarını kullanarak kendine menfaat sağlamak, şahsi bilgisayarlara ya da kurum kuruluşlara izinsiz giriş yapmak hackerların işi. Bilgisayar hayatımızın içine daha fazla girdikçe hack olayları da bir o kadar çoğalıyor. İşte tüm zamanların en büyük 5 hack olayı.

Yaşanmış en büyük hack saldırıları

Yaşanmış en büyük hack saldırıları

Bir şeyleri hackemek bilgisayarın çıktığı ilk günlerden biri mevcut sistemlerin açıklarını kullanarak kendine menfaat sağlamak, şahsi bilgisayarlara ya da kurum kuruluşlara izinsiz giriş yapmak hackerların işi. Bilgisayar hayatımızın içine daha fazla girdikçe hack olayları da bir o kadar çoğalıyor. İşte tüm zamanların en büyük 5 hack olayı.

Dünyanın en büyük hack saldırıları

Tarihe geçmiş en büyük hack saldırıları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde kullandığımız her şey elektronik ortama aktarılmaya başlandı, ağ üzerinden iletişim kuran tüm cihazlar hack mağduru olabilir, bilindiği üzere hiç bir sistem güvenli değildir. Günümüzde bu konuda pek çok güvenlik önlemli alınmaktadır.

Hacklenmemek için eski teknoloji kullanıyorlar

İnternete bağlı veya belli bir ağ tabanı üzerinden çalışan tüm cihazlar hack saldırısına maruz kalabilirler, buna en korkutucu örnekler hava savunma sistemleri, kullanıcı verileri, kredi kartı verileri, uçaklar, arabalar kısacası uzaktan erişim sağlanabilecek tüm cihazlar hack saldırısına maruz kalabilir. Hükütmetler genel olarak bu hack ve sızıntıların önüne geçebilmek için çok önemli olan verileri ve cihazları hacklenmemek için eski sistemde tamamen mekanik ağırlıklı elektronik ortamdan uzak şekilde üretmekte ve korumaktadır. 

İşte Yaşanmış en büyük hack saldırıları

STUXNET

Gelecekte Siber çatışmalar yaşanacağı biliniyor, bunun en canlı örneklerinden biri ise 2010 yılında STUXNET ismi ile yaşandı. Peki STUXNET nedir ? STUXNET Amerika ve İsrail tarafından yapılan ve İran'ın yaptığı nükleer çalışmaları engellemek için geliştirilen bir solucan yazılımıdır. Bu yazılım İran'ın sahip olduğu nükleer çalışmaları zarara uğratmak için ortaya çıkarılmıştı. Çünkü İran'ın nükleer faaliyetleri ve nükleer bombaları İsrail ve Amerika için tehdit oluşturmaktaydı.STUXNET yazılımı ile Amerika ve İsrail sisteme sızabilmeyi, nükleer reaktörlerde ki basıncı kontrol etmeyi ve hatta Petrol hatlarını kapatmayı umdu. Fakat bu hack olayı bu kadar büyük sonuçlar doğurmadı. İran hükümeti Yapılan bu girişmlerden sonra tesiste bazı kazalar yaşandığını ve bu virüsten zaman içerisinde kurtulduğunu duyurdu.

TJ MAXX

2005 ve 2007 yılları arasında bir grup hacker TJ MAXX isimli büyük indirim mağazasının ağına sessiz sedasız girdi. Bu hack olayı firma tarafından fark edilmeli çünkü hackerlar tüm işlerini oldukça dikkatli ve sessizce yürüttüler. TJ MAXX büyük indirimlerin yapıldığı ve dünyada milyonlarca üyesi olan bir mağaza olduğundan hackerlar için hedef belliydi kredi kartları.Bu hacker  grubu tam 2 yıl boyunca sistemde varlıklarını korudu ve 2007 yılında TJ MAXX firması tarafından fark edilenekadar 45 milyona yakın kredi kartı bilgisi çaldılar. Hacker grubu 45 milyona yakın kart bilgisini Avrupa'daki alıcılara sattı ve dünyada yaşanan en büyük kredi kartı hırsızlıklarından biri gerçekleşmiş olduğu.

SONY

2014 yılında Sony'ye yapılan başarılı bir hack girişimi gerçekleşti Amerikalı yetkililer ise bu işin arkasında Kuzey Kore olduğunu söylemekte fakat Kuzey Kore hükümetine bağlı hackerlar Sony'i neden hacklemişti ? Interview isimli film Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un'a suikast konusunu işleyen bir komedi filmi. Filmin vizyona çıkacağı tarihte Yaşanan bu hack girişimi de Sony'nin doğrudan Kuzey Kore hükümetinin suçlamasına yol açıyor. 24 Kasım 2014'te Sony Merkez ofisindeki şirket çalışanları bilgisayarlarda açtıklarında hepsi şu mesajı gördü "bu sadece başlangıç bütün dahili bilgiler elimizde isteklerimize boyna eymezseniz şirketin en mahrem sırlarını afişe edeceğiz" aradan geçen günlerde anlaşıldı ki hackerlar yalan söylemiyordu. Sony'nin 6500 çalışanının kredi kartı bilgilerini, email hesaplarını ve diğer özel bilgilerini gösterdi. Ayrıca birçok özel şirket sırrını medya ile paylaştı.

MELİSSA VİRÜSÜ

Melissa virüsü 1999 yılında David simit Tarafından yaratılan ve tek başına çalışmadığı için solucan olarak kabul edilen ve email yoluyla yayılan bir virüs. 26 Mart 1999'da başlayan bu virüs dünya çapında birçok email sunucusunu kitlemeyi başarmıştı. İnsanlara "işte istediğin döküman Sakın kimseye gösterme" içerikli bir mail geliyordu bu maili görüp açan kişilerin sistemini hızlıca giren solucan kendini kopyalayarak maili açan kişinin tüm arkadaş listesini otomatik olarak gitmekteydi. Bu şekilde milyonlarca insana ulaştı ve bazı sunucu donanımlarında ağır zararlar verdi. Melisa'nın yaratıcısı David simit yakalandı ve olaydan sonra 20 ay hapis cezası 5 bin dolar para cezası ve Ömür boyu bilgisayarlardan uzak durma cezası almıştır.

PLAYSTATION

17 ile 19 Nisan tarihleri arasında Sony'nin PlayStation servislerine saldıran hackerlar iki gün boyunca PlayStation ağına ele geçirmeyi başardı. Bu hack olayının Sony'e maliyeti ise çok büyüktü. Şirket 4 Mayıs'ta bir açıklama yaptı ve 77 milyon PlayStation 3 kullanıcısının bilgilerinin çalındığını doğruladı. Yaşanan bu büyük hack saldırısı Sony'nin 23 gün boyunca PlayStation servislerini kapatmasına yol açtı. 23 gün boyunca hizmet veremeyen PlayStation ağı açıldıktan sonra ise Sony tüm kullanıcılarından şifrelerini değiştirmelerini istedi. Sony Yaşanan bu olaylar üzerine kullanıcılarına ücretsiz oyunlar dağıttı. Gerçekleşen bu hack saldırısı en büyük veri hırsızlıklarından biri olarak tarihe geçmiştir

TAMER ŞAHİN

1981 doğumlu olan Tamer Şahin 13 yaşında bilgisayarlara merak saldı. Öyle ki 18 yaşında Superonline bilgisayar sistemlerine hackledi ve Superonline'ın servislerini 7 gün boyunca kullanılamaz hale getirdi. 2001 yılında günümüzde Garanti Bankası ile birleşmiş olan Osmanlı Bankası'nı hackledi ve web sitelerine "TŞ was here" yazdı. 2002 yılında Microsoft'un yönetim merkezinin sızdı ve Bill Gates ile Steve Ballmer arasındaki email ve yeni projeleri medyaya sızdırdı. Yaptığı bu olay sonrasında yurtdışında birçok kaynak kendisinden bahsetti, günümüzde bir kitap yazmıştır ve kendi şirketini kurarak Bilgi güvenliği hizmeti sağlamaktadır.