Emek ve Özgürlük İttifakı aday çıkarmayacak! HDP açıkladı

Emek ve Özgürlük İttifakı adına açıklama yapan HDP Başkanı Pervin Buldan, Tarihi sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeyeceğimizi beyan ederiz.

Emek ve Özgürlük İttifakı aday çıkarmayacak! HDP açıkladı
Emek ve Özgürlük İttifakı aday çıkarmayacak! HDP açıkladı


Emek ve Özgürlük İttifakı adına açıklama yapan HDP Başkanı Pervin Buldan, "Tarihi sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeyeceğimizi beyan ederiz."

PERVİZ BULDAN AÇIKLAMA YAPTI

emek-ve-ozgurluk-ittifaki-aday-cikarmayacak-hdp-acikladi

Emek ve Özgürlük İttifakı, 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeyeceğini açıkladı. İttifak bir bildiri yayınladı.

İttifak adına açıklama yapan HDP Başkanı Pervin Buldan, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 28'inci Milletvekili Genel Seçimlerinde aday göstermeyeceklerini açıkladı.

Buldan, "Türkiye tarihinin en kritik seçimlerinden birine iki aydan az bir süre kaldı. Ülkenin ve toplumun geleceğini belirleyecek tarihi bir dönemden geçiyoruz. Cumhuriyetin ikinci yüzyılının eşiğindeyiz. 13.Cumhurbaşkanı seçilecek ve parlamento yeniden oluşturulacak.Biz ülke egemenliğine dayalı gerçek ve güçlü bir demokrasi istiyoruz.


"KADINLARIN YOK SAYILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

emek-ve-ozgurluk-ittifaki-aday-cikarmayacak-hdp-acikladi

Emek ve Özgürlük İttifakı olarak kadın özgürlükçü yaşamını kuracağız. Kadınların yok sayılmasına asla izin vermeyeceğiz. Kadınların hayatın her alanında eşit ve özgür olacağı yarınların teminatıyız. Kadınların eşit temsil ilkesiyle siyasette özne haline gelmesinin en güçlü savunucularıyız. İttifakımız, İstanbul Sözleşmesi'ni yeniden hayata geçirecek ve kadının tüm kazanımlarını anayasal güvence altına almak için var gücüyle mücadele edecektir. Ve onlarca yıllık mücadelemiz, tecrübemiz ve öngörümüzle Türkiye halklarının demokratik egemenliğinin tesis edildiği günlere ulaşmaya kararlıyız.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tek adam rejimine karşı tarihi sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Ülkede demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin, sosyal adaletin gerçekleşmesi için yoksulluk, yolsuzluk, talan ve rant üzerine kurulu bir yönetim sürdüren bu hükümetin büyük tahribatının sorumlularından hesap sormaya kararlıyız. Bu nedenlerle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeyeceğimizi kamuoyu ile duyuruyor ve bu kararı paylaşıyoruz. Halkın çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirecek, kamu yönetiminde adaleti, doğaya saygıyı, cinsiyet eşitliğini, gençlere özgür yaşamı, barışçıl bir dış politikayı, tarafsız ve bağımsız yargıyı, özgürleşmiş kimlikleri ve daha fazlasını sağlayacak bir siyasal sistem önemli olan tüm bunları içeren demokratik bir anayasadır. İklimi inşa etmek, acil hedefimiz ve mücadele nedenimizdir."