Kızılay bütün ilk yardım malzemelerini deprem bölgelerine sevkinin başladığını bildirdi

Merkez üssü Kahramanmaraşın Pazarcık ilçesinde olan ve toplam 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Türk Kızılayı, ülke genelindeki depolarındaki tüm ilk yardım malzemelerini deprem bölgesine sevk etti.

Kızılay bütün ilk yardım malzemelerini deprem bölgelerine sevkinin başladığını bildirdi


Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde olan ve toplam 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Türk Kızılayı, ülke genelindeki depolarındaki tüm ilk yardım malzemelerini deprem bölgesine sevk etti.

10 İL İÇİN TÜM İLK YARDIM MALZEMELERİ TOPLANDI

kizilay-butun-ilk-yardim-malzemelerini-deprem-bolgelerine-sevkinin-basladigini-bildirdi

Etimesgut'ta bulunan Türk Kızılayı Afet Harekat Merkezi'nde Başkan Kerem Kınık başkanlığında bir araya gelen Türk Kızılayı ekipleri, deprem bölgesinde arama kurtarma ve koordinasyon çalışmalarını sürdürüyor.

Bölge Afet Müdahale Merkezlerindeki ekipleri arama kurtarma çalışması için deprem bölgesine gönderdiklerini belirten Kınık, "Çadırlarımız, ısıtıcılarımız, seyyar aşevlerimiz, kamyonlarımız, yemek araçlarımız sahaya seferber edildi. Gönüllülerimiz ve profesyonel ekiplerimiz. sahaya seferber edildi." söz konusu.

Şu anda Türk Kızılayı'nın tüm birimlerinin sahada olduğunu kaydeden Kınık, "Kan bankalarımızda bulunan milli stoklarımızdan ihtiyaç duyulabilecek tüm kan gruplarını hastanelere gönderdik. Türkiye'nin dört bir yanından vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz. Önümüzdeki saatlerde yaralı sayısı ve kan ihtiyacı artabilir." dedi.


TIRLAR YOLA ÇIKTIDeprem bölgesindeki hava koşullarının kötü olduğuna işaret eden Kınık, "Şu anda Türkiye'nin 9 afet müdahale merkezinden 7 ile çadır ve tırlarımızı gönderiyoruz. AFAD.Bu nedenle Kızılay lojistik ekiplerimiz ve afet ekiplerimiz tüm kapasitemizi sahaya seferber ediyoruz." bilgisini verdi.

Vatandaşların elinden tutacaklarını söyleyen Kınık, "Acil yardımda barınma ihtiyacını karşılamak için çadır, yatak, battaniye, ısıtıcı, mutfak malzemesi, kuru gıda var. Kan verme noktasında sevkiyatlarımız devam ediyor. Hizmetler." söz konusu.