İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşenerden açıklama geldi! Akşener, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğluna çağrıda bulundu

Görüşmenin ardından İYİ Parti lideri Akşener, Biz dayatmalara direnerek geldik, kirli pazarlıklara direnerek geldik diyerek, Bu masa artık potansiyel adayların görüşüldüğü bir noter masasına dönmüş, dönüşmüştür dedi. tek bir adayı tasdik etmeye çalışan bir noter masasına dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşenerden açıklama geldi! Akşener, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğluna çağrıda bulundu
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşenerden açıklama geldi! Akşener, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğluna çağrıda bulundu
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşenerden açıklama geldi! Akşener, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğluna çağrıda bulundu


Görüşmenin ardından İYİ Parti lideri Akşener, "Biz dayatmalara direnerek geldik, kirli pazarlıklara direnerek geldik" diyerek, "Bu masa artık potansiyel adayların görüşüldüğü bir noter masasına dönmüş, dönüşmüştür" dedi. tek bir adayı tasdik etmeye çalışan bir noter masasına" dedi.

MERAL AKŞENER'DEN AÇIKLAMALARİYİ Parti Genel Yönetim Kurulu, Genel Merkez'de toplandı. Görüşmenin ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bir açıklama yaptı.

5,5 saat süren Altı Masa toplantısının ardından yapılan açıklamada, "28'inci Dönem Milletvekilliği ve 13'üncü Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş sürecine ilişkin yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaştık. "

Altı partinin Genel Başkanlarının imzalarıyla ortak bildiri de yayınlandı ve 6 Mart Pazartesi günü nihai bildiri açıklandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Millet İttifakı'nın ortak cumhurbaşkanı adayının görüşüldüğü Altı Masa Toplantısı'nın ardından partisinin milletvekilleri ve divan üyeleriyle bir araya geldi.

Akşener, Saadet Partisi'nin ev sahipliğinde Altı Masa'nın ikinci turunun son toplantısı hakkında partisinin ek binasında bir toplantı düzenleyerek Başkanlık divanı milletvekilleri, divan üyeleri ve başdanışmanları bilgilendirdi.


TOPLANTI 1 SAAT SÜRDÜİYİ Parti Genel Yönetim Kurulu bugün saat 14.00'te Genel Merkez'de toplandı. 1 saatlik toplantı sona erdi. Akşener, görüşmenin ardından parti merkezinde açıklamalarda bulundu. Akşener'in açıklamalarından satır başları şöyle:


"DAYATMAYA BOYUN EĞMEYECEĞİZ""Sonda söyleyeceğimiz şeyi baştan söyleyeyim İYİ Parti bir dayatma dayatmaya, ölümle sıtma arasında tercih yapmaya zorlandı. Buna boyun eğmeyecek. Siyasetin intikamcısı olmayacak. kişisel kazanç hesaplamaları için üretilmiştir.

Ben ve arkadaşlarım ilk günden beri aynı kararlılıkla dimdik durduk. 2002'de millete kumpas kuranların karşısında nasıl durduysak bugün de öyle duruyoruz. 2010'da nasıl durduysak bugün de aynı yerdeyiz. 2015'te milletin canına kıyanların karşısında nasıl durduysak bugün de dimdik ayaktayız. 2018 yılında milletimizi iki yumruk arasına alanların karşısında nasıl durduysak bugün de aynı yerdeyiz. 2020 yılında nasıl milletin tercihlerini hiçe sayanların karşısında durduysak bugün de aynı şekilde dimdik ayaktayız.

2023 yılında milletimiz Cumhuriyetimizin yıpranmış değerleri, demokrasimiz ve özgürlüğümüz için mücadele ederken, 'Ceketimi asarsam seçilirim' diyenlerin karşısındayız. Dün yolumuz aynıydı, bugün de aynı.


"MİLLETMİZE SÖZ VERDİK"Milletimize bir söz verdik. Milletin sesi olmaya söz verdik, bastırmaya değil. Halkın taleplerini yok saymayacağımıza, gerçekleştirenlerden olacağımıza söz verdik. Bu bizim kurtuluş felsefemizdir. Bu bizim temel prensibimizdir. İYİ Parti'nin varlık sebebi budur.

Dayatmalara direnerek, kirli pazarlıklara direnerek geldik.

Sorunları ortak aklın ışığında konuşmayı aklın bir gereği olarak gördük. Geçen yıl 5 siyasi parti ile adım attık. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ve Türkiye için ortak sorunlarımızın çözümüne yönelik Anayasa Değişikliği teklifi gibi konularda mutabık kaldık.

Dün ortak Başkan adayını tartıştık. Bu doğrultuda 5 parti Sayın Kemal Kılıçdaroğlu doğrultusunda görüşlerini paylaştı. Tüm kamuoyu yoklamalarında açık ara önde olduğunu gördüğümüz Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu hakkında görüşümüzü bildirdik. Adaylık sürecinin sağlıklı bir şekilde yönetilebilmesi için tüm tarafların belirleyeceği çalışmalar ışığında ortak Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesini önerdik.

Bu görüşler kategorik olarak reddedildi. Altılı masanın son toplantısında bir alıntı için anlaşmaya varıldı. Kişisel hırslar Türkiye'ye tercih edildi. Yenilgi ve yenilgi içinde büyüyen küçük hesapların, kutlu bir zafere tercih edildiğini anladık.

İYİ Parti'yi bunun için kurmadık. Önce millet, önce ülke demekten vazgeçmedik. Konuştuk, anlattık, dinledik, vazgeçmeden gösterdik. Olmadı, olamazdı.

Gelinen noktada altılı masa milletin iradesini kararlarına yansıtma özelliğini kaybetmiştir. Bu masa artık potansiyel adayların görüşüldüğü ortak akıldan çıkmış, tek bir adayı tasdik etmek için çalışan bir noter masasına dönüşmüştür.

İmzamızın ve sözümüzün arkasındayız. Ama ne kumar oynayacağız ne de noter masasında olacağız. Yeni yüzyılı asla görmeyeceğiz. Milletimizin kazanma umudunu yok etmeyeceğiz. İnatla ve ısrarla olduğumuzu söylemeye devam edeceğiz.


"YAVAŞ VE İMAMOĞLUNA SESLENİYORUM"

Onun için Sayın Mansur Yavaş ve Sayın Ekrem İmamoğlu'na sesleniyorum. Tüm engellere rağmen çok çalıştınız. İşini en iyi şekilde yaptın. Milletimizi enkaz altında da olsa yalnız bırakmadınız. Milletimiz kritik bir kırılmanın eşiğinde ve sizleri göreve çağırıyor. Bu görev, dayatma yapmak değil, dayatmacılığı yok etmektir. Bu görevin reddedilemez bir görev olduğundan şüphemiz yoktur. Bu çağrının sahibi millettir. Şu andan itibaren, bir seçim yapmak bize kalmış."