Limonun Faydaları Nelerdir? Limon Diş Beyazlatır mı ?

Limon hakkında bilmeniz gerekenler, Limonun faydaları hakkında tüm detaylar, Limonun bilinmeyen faydaları nelerdir,limon diş beyazlatır mı ? limonun faydaları hakkında tüm detaylar

Limonun Faydaları Nelerdir? Limon Diş Beyazlatır mı ?
Limonun Faydaları Nelerdir? Limon Diş Beyazlatır mı ?
Limonun Faydaları Nelerdir? Limon Diş Beyazlatır mı ?

Limon'un Faydaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda Limon'un Faydalarından bahsedeceğiz. Mutfağımızda yaygın şekilde kullanılan yaz mevsiminin vazgeçilmezi Limon'un bilinmeyen faydaları vardır.

10 Maddede Limon'un Faydaları

Limon'un faydaları hakkında bilinmesi gereken 10 madde

 1. Limonun faydalarından biri İnme riskini düşürebilir
  Limon kullanımı özellikle kadınlarda iskemik inme (kan akışını durduran bir kan pıhtısı) riskini azaltabilir. Kan üzerindeki düşük C vitamini seviyeleri özellikle çok kilolu ve yüksek tansiyonlu kişilerde inme riskinde artışla bağlantılıdır.

 2. Limon'un faydalarından biri de Kanserle savaşmasıdır.
  Limonun içinde barındırdığı hesperidin antioksidan radikallerle mücadele eder, vücudun savunma sistemini uyarıcı özellikler gösterir. Limonun dış kabuğunda bulunan d-limonen bileşiğinin tümör küçültücü etkisi olduğu ve hücreleri programlı ölüme (apoptoz) götürebileceği kanıtlanmıştır.Akciğer, mide, cilt, pankreas ve akciğer kanserinin büyümesini yavaşlatır. Limondaki lif meme kolon ve pektin kanserinin büyümesini yavaşlatabilir. Ayrıca yüksek seviyede ve rutin C vitamini tüketimi de oksidatif stresi önlemeye yardımcıdır.

 3. Alerjik astımı önleyebilir
  Bu hastalıkların ilerleyişi genellikle vücuttaki aşırı oksidatif stres ile bağlantılıdır. Limon'da bulunan hesperidin ve d-limonen (flavonoidler) serbest radikalleri temizlemeye yardım eder ve alerjik reaksiyonları azaltır. Ayrıca alerjik astım gibi hastalıklara sebep olan iltihap oluşumların gelişmesine karşı koyar.
 4. Anemiye iyi gelir
  Demir vücutta oksijen iletiminden ve vücudumuzdaki kırmızı kan hücrelerinin yapımından sorumludur. Anemi çoğunlukla demir eksikliğinden oluşur ve menopoz öncesi kadınlarda sıklıkla görülür. Limonun C vitamini bakımından güçlü yapısı diyetten demir emiliminin hızla yükselmesini sağlar.

 5. Bağışıklık sistemini güçlendirir
  Limonda bulunan pektin bağışıklık sistemini harekete geçirici bir etki gösterir. Vücudumuzda üretilmeyen B6 vitamini de bağışık sisteminin sağlıklı çalışması için gereklidir ve kronik hastalıklara karşı korur. Hesperidin bileşiği merkezi sinir sistemi hastalıklarının bitkisel tedavisinde kullanılmaktadır.

 6. Limon'un faydalarından biri de Sindirim sağlığını korumaktır
  Limonda bulunan çözünebilir lif pektin bağırsakları harakete geçirir, doğal bir karbonhidrat olarak şeker ve nişastaların sindirimini ağırlaştırıp kan şekeri seviyelerinin dengede tutulmasını sağlar. Kabızlığı önlemek için limon suyu tüketilebilir. Güne başlarken sıcak bir suya sıkılacak yarım limon ve taze naneyi tüketmek zindelik ve sindirim sistemini rahatlatmayı sağlar.

 7. Kalp sağlığına iyi gelir
  Limonda bulunan hesperidin bileşiği diosminle birlikte vasküler (damarsal) doğal bir koruma sağlar. Diğer antioksidan naringin de damar sertliği (ateroskleroz) hastalığına karşın kullanılabilir. kötü kolesterol ve Potasyum minerali kalp hastalıkları için risk faktörlerini azaltır. Yeterli ve düzenli C vitamini tüketimi ile kardiyovasküler hastalıklara yakalanma olasılığı düşer.

 8. Limon'un faydalarından biri de dehipertansiyon
  Her gün başında, kahvaltıdan önce ılık bir bardak suyla harmanlanmış limon suyunun kan damarlarını yumuşatarak ve esnek olmalarını sağlayarak hipertansiyonun önüne geçtiği düşünülmektedir. Fakat bu konu ile ilgili çalışmalar henüz netlik kazanmış değil.

 9. Limon'un gribe karşı faydası
  Limon, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, antiviral ve antibakteriyel özellikleri içinde barındıran bitkisel bir antioksidandır. Bu nitelikleriyle soğuk algınlığı veya gripten kaçmak için mükemmel bir bitkisel tedavidir. Balgam, boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde etkindir. Limonun suyu ve balı karıştırarak tüketmek öksürük ve boğaz ağrısının azalmasına yardımcı olabilir.

 10. Limonun en az bilinen faydası da İdrar söktürücü olmasıdır
  Limon ılık ya da sıcak suya katılıp içildiğinde idrar çıkışını yükseltir. Su tutulumu olan kişilere bu sayede fayda sağlar. İdrar atımıyla vücuttan toksinlerin ve zararlı bakterilerin atılımı gerçekleşir.