Afet bölgeleri 11e çıkartıldı! Elazığ afet bölgesi ilan edildi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulunun (MYK) ardından açıklamalarda bulundu. Çelik, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Elazığ, afet bölgesi olarak depremden etkilenme açısından 11inci il sayılacak. Çelik ayrıca, 10 bin liralık yardım hesaplara yatırılmaya başlandı. Hesabı olmayanların nüfus cüzdanı açılarak doğrudan hesaba havalesi yapılıyor.

Afet bölgeleri 11e çıkartıldı! Elazığ afet bölgesi ilan edildi
Afet bölgeleri 11e çıkartıldı! Elazığ afet bölgesi ilan edildi
Afet bölgeleri 11e çıkartıldı! Elazığ afet bölgesi ilan edildi


Çelik, "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Elazığ, afet bölgesi olarak depremden etkilenme açısından 11'inci il sayılacak." Çelik ayrıca, "10 bin liralık yardım hesaplara yatırılmaya başlandı. Hesabı olmayanların nüfus cüzdanı açılarak doğrudan hesaba havalesi yapılıyor."

ÇELİK ELAZIĞ'INDA DEPREM BÖLGESİ OLDUĞUNU BİLDİRDİAKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) ardından açıklamalarda bulundu.

Elazığ'ı afet bölgesi olarak değerlendireceğini anlatan Çelik, "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Elazığ, afet bölgesi olarak depremden etkilenme bakımından 11'inci il sayılacak."

Çelik, "Depremde yakınlarını kaybedenler için 10 bin liralık yardım hesaplara yatırılmaya başlandı. Hesabı olmayanlara kimlik açılarak doğrudan hesaba aktarılıyor" dedi. sıra yağmaya gelince vatandaşlarımızdan ricamız kimsenin müdahale etmesin güvenlik güçlerimiz de mutlaka haber versinler versinler.” değerlendirmesini yaptı.

Çelik'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Çadır alanlarında ağırlanan vatandaşların yaralarını sarmaya ve ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarını belirten Çelik, depremin birçok etkisine karşı mücadelede koordinasyona katkı sağlamaya da devam ettiklerini söyledi.

Depremden etkilenen il sayısına işaret eden Çelik, "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Elazığ, afet bölgesi olarak depremden etkilenen 11. il sayılacak." dedi.


"35 BİNDEN FAZLA VATANDAŞIMIZ ETKİLENDİ"

Depremin meydana gelmesinden bu yana devletin ve vatandaşların her türlü çabayı gösterdiğine işaret eden Çelik, "Altı vatandaşımızdan biri depremden doğrudan etkilendi ve tüm vatandaşlarımız bir şekilde bu depremden etkilendi. 35 binden fazla vatandaşımız depremden etkilendi. vatandaşlarımız hayatını kaybetti, hepsine Allah'tan rahmet diliyoruz." dedi.

Enkazdan kurtarılan her vatandaşın ayrı birer sevince sahip olduğunu ancak hayatını kaybedenlerin acılarının daha uzun yıllar yaşanacağını vurgulayan Çelik, "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bir haftalık milli yas ilan edildi. Bu yas kuşkusuz daha uzun yıllar kalbimizde yaşayacak." söz konusu.

Çelik, dünyanın önemli kurumlarının değerlendirmelerine göre bölgenin son 100 yılın en büyük doğal afetiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Genel afet bölgesi ilan edilen illerde başta vatandaşları kurtarma çabası olmak üzere yoğun bir faaliyet yürütüldüğünü belirten Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dışarıda bulunan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması noktasında devletin ve milletin nasıl bir seferberlik içinde olduğunu ve bu yardımlara koştuğunu hep birlikte görüyoruz. AFAD, polis, jandarma, kahraman silahlı kuvvetlerimiz, UMKE, ambulans ekipleri, gönüllüler, yerel güvenlik, yerel destek ekipleri, her kesimden vatandaşlarımız... Bu depremle mücadelenin bir parçası olmaya ve yaraları sarmaya çalışan birçok vatandaşımız bu mücadeleyi veriyor. Maddi ve manevi her türlü desteği veren emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarız. Bu büyük güçle, büyük bir koordinasyonla, afetle mücadeleye bu şekilde devam edilmesi için çaba sarf edilmektedir."

Bu dönemde birçok tartışmanın yaşandığını belirten Çelik, "Afet bölgelerinde vatandaşlarımızla bir arada olduğumuz için bu siyasi tartışmaların içinde olmadık, olmayacağız. Bir politika izleseler de olmayacağız." yıkım, hepsine cevap vereceğimiz bir zaman var. Onları not alıyoruz. Ama şimdi önceliğimiz canımızı enkazdan kurtarmak, yaralarımızı sarmak ve dışarıda kalan, evsiz kalan veya binalarına giremeyen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktır." ifadesini kullandı.

Böyle bir afet karşısında uluslararası yardım istendiğini hatırlatan Çelik, Türkiye'nin yaklaşık 100 ülkeden yaptığı uluslararası yardım talebine karşılık verildiğini, bölgeye yaklaşık 10 bin kişilik arama kurtarma ekibinin geldiğini kaydetti.

Kahramanmaraş'taki depremlerin devletlerin gücünü ve kapasitesini aşan bir afet olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğunu hatırlatan Çelik, şunları kaydetti:

"Elbette ulaşılamayan yerler, sıkıntılar, aksaklıklar oldu. Arkadaşlarımız bunlarla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Ama asıl sahaya hakim olan, bütün bu ekiplerin dayanışması, kardeşliği, koordinasyonu, büyük mücadelesidir. afetler ve vatandaşlarımızı korumak için her yerde büyük bir gayretle devam ediyoruz.

Kahramanlarımızın her birini, görev yaptıkları illerde ve ziyaret ettiğimiz deprem bölgelerinde milletimiz için verdikleri emek, özveri ve çıkarlara sahip çıkmak için her gün nasıl mücadele ettiklerini görerek, her bir kahramanımızı minnet duygusuyla selamladık şüphesiz. Çeşitli ülkelerden gelerek insanlıkla dayanışma göstererek milletimizle dayanışma gösteren tüm milletlerin arama kurtarma ekiplerine ve diğer ekiplerine bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz."


YABANCI ARAMA KURTARMA EKİPLERİ

Yabancı arama kurtarma ekipleri tarafından birçok asılsız açıklamanın yapıldığını belirten Çelik, gerçeğin ne olduğunu açıklamak için İtalyan basınına açıklama yapan bir arama kurtarma görevlisinin sözlerini aktardı.

Söz konusu arama kurtarma görevlileri, "Biz harap yapılar ve çeşitli ölümler gördük. Ama bir de yaralı ama zarar görmemiş bir insanın gururunu gördük. Hepimiz çok etkilendik. Her şeyini kaybetmiş insanlar bize yer bulmamızda yardımcı oldular." Ellerinde bir lokma yiyecek olan insanlar" dedi. Bizimle lokmasını paylaşmaya hazırdı." Çelik, "Ama esası bu. Yüce milletimiz her yaştan mensubu ile birlikte yaraları sarmak, afetlerle mücadele etmek için gayret sarf etmiş, yardıma gelenlerle bir lokma ekmeğini paylaşarak asaletini bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir." dedi.


"VATANDAŞLARIMIZIN HESABINA 10 BİN TL YATIRILDI"Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerden etkilenen vatandaşlara yapılacak yardımlarla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarını hatırlatan Çelik, "Vatandaşlarımızın hesaplarına 10 bin liralık yardımlar yatırılmaya başlandı. Bu yardımlar hesabı olanların hesabına doğrudan, hesabı olmayanların nüfus cüzdanı üzerinden devlet hesabı açılarak doğrudan hesabına aktarılmaya başlandı, artarak devam edecek.” bilgilerini paylaştı.Çelik, hiçbir vatandaşın sahipsiz bırakılmayacağını belirtti.

Depremin yıkıcı etkilerine yalan haberlerin de eklendiğini belirten Çelik, şöyle devam etti:

“'Hatay'da baraj çöktü' gibi bir haber arama kurtarma ekiplerinden vatandaşlarımızın paniğe kapılmasına kadar güvenlik açısından en büyük yalanlardan ve en yıkıcı tavırlardan biri olarak kayıtlara geçmiştir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın binası zarar görmüş, yıkılacak, birileri hemen 'Kayıtlar yok ediliyor' diye açıklama yapıyor. Ancak bütün kayıtlar dijital, infial yaratmaya çalışılıyor, biri çıkıp yalan uyduruyor, sorguya çağrıldığında 'sağdan soldan duydum' diyor. "Türkiye'de bunca acının ortasında iç çatışma çıkarmaya çalışan çok vahşi yaklaşımlar oldu. Hepsiyle mücadele ediyoruz. Hepsi için yasal olarak ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz."

Çelik, bu süreçte vatandaşların dayanışmasının herkesin göğsünü kabarttığını, dünyanın bu durumu hayranlıkla izlediğini vurguladı.

Bazı vatandaşların depremde yaralanan ve ailelerine henüz ulaşılamayan çocukların durumunu merak ettiğini belirten Çelik, bu çocukların tamamının devletin koruması altında olduğunu bildirdi. Bu çocukların sahipsiz ya da yalnız bırakılmalarının söz konusu olmadığını belirten Çelik, "Bu çocukların güvende olduğunu belirtmek isterim." söz konusu. Bazı vatandaşların gönüllü olarak hastanelerde çocuklara annelik yaptığını anlatan Çelik, güvenlik güçlerinin de çocukları korumak için her türlü tedbiri aldıklarını söyledi.

AK Parti Sözcüsü Çelik, "'Vatandaşlarımızın 'Bu bölgede, bu saatte deprem olacak' diyerek zarar görmemiş binalara dahi girmesini engelleyen bir tedirginlik yayılıyor. Bu nedenle hiçbir şekilde zarar görmemiş ve 'sağlam' olarak nitelendirilen binalar için böyle bir kaygı duyulmamalı, ara sıra ortaya çıkan bu söylentilere itibar edilmemelidir." söz konusu.

AFAD koordinasyonunda yürütülen çalışmalara devletin tüm kurumları, çeşitli partilerden belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının destek verdiğini belirten Çelik, ulaşılabilen yerlere doğru ulaşılabilmesi için mevcut imkanların verimli kullanıldığını ifade etti. Afet yardımı konusunda devletin uzmanlaşmış kurumlarının koordinasyonunda çalışmaların yürütülmesinin önemli olduğunu vurgulayan Çelik, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Çelik dedi ki:

“Büyük resme ve büyük afet bölgesine baktığımızda hırsızlık, yağma gibi olayların izole edildiğini belirtmek gerekiyor. Sanki bütün sahada gerçek bu, bu doğru değilmiş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Burada görülenler, sahada, büyük alanda, büyük afet bölgesinde, Herkesin birbirinin yardımına koştuğu, herkesin yaraları çabucak sarma çabasının olduğu ama iş yağma olunca talebimiz bir dayanışma. Vatandaşlar kimsenin kendi kendine müdahale etmesin, mutlaka güvenlik güçlerimize haber versinler.Güvenlik güçlerimiz nasılsa adli mercilere teslim edecek.Varmış gibi bir tablo çıkması mümkün değil.Asıl olan koordinasyon, düzensizlik değil.Asıl olan hiçbir şekilde güvensizlik değil her alanda güvenliğin sağlandığı bir ortamdır.Asıl olan dağınıklık,kaos,anarşi değil her alanda koordinasyondur.Çalışılan çabadır. Bunun gibi bir şeyi artırın oluyor, bazı yabancı ekiplerin ağzından, sosyal medya üzerinden, sanki 'Türkiye'de bazı gruplar birbirine saldırı ve şiddet örgütü içinde', 'Türkiye içinde iç çatışma söz konusu'... afet bölgesini bilir. bunların hepsi yalan. Öyle bir şey yok. Orada tam bir kardeşlik, tam bir dayanışma var. Türkiye'de böyle bir tablo varmış gibi tablo çizmeye çalışanların kötü niyetlerinin de farkındayız. Bununla ilgili de tedbirler alınıyor, biz de kendi başımıza takip ediyoruz.”