NFT nedir ? NFT nasıl yapılır ? NFT hakkında her şey

Non-fungible token (NFT) Nft nedir Nft nasıl yapılır NFT nasıl satılır, Bedava NFT satmak ve tüm detaylar .

NFT nedir ? NFT nasıl yapılır ? NFT hakkında her şey
NFT nedir ? NFT nasıl yapılır ? NFT hakkında her şey
NFT nedir ? NFT nasıl yapılır ? NFT hakkında her şey
NFT nedir ? NFT nasıl yapılır ? NFT hakkında her şey

NFT Nedir ?

NFT çoğu kişi tarafından teorik olarak bilinir ama anlatırken kafalarda soru işareti bırakan bırakan bir konudur. Dijital herhangi bir varlığın yani müzik,video,resim ve diğer onlarca kategoride bulunan herhangi bir verinin benzersiz olarak üretilmesi ve blok zincirinde imzalanarak tescillendirilmesidir. 
Sanatçıların oluşturduğu eserlerin bu benzersiz eserler dijital ortamda depolanır ve eser satıldığı sürece satın alana aitdir, kopyalanması ve illegal olarak tekrar satışa sunulması eser sahibinin telif haklarını ihlal etmektedir. 2020 Yılında yaklaşık piyasa değeri 250 Milyon Doları aşmıştır.  Şimdilerde blok zincirinde geliştirilen oyunlarda kullanılan NFT'ler ile oyuncular sahip oldukları eşyalar ile kripto para kazanmaktadır.

NFT Nedir ve NFT Nasıl Yapılır ?

NFT Nedir ve NFT Nasıl Yapılır ? NFT nedir sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse dijital ortamlarda oluşturulan verilerin, oluşturan veya satın alan biri tarafından telif hakları ile birlikte eserin sadece kendine ait olduğunu tescillendiren Türkçe'de Nitelikli Fikri Tapu olarak kullanılan blok zincirlerinde depolanan verilerdir. Bir çok kategoride NFT eserleri koleksiyonerler, sanatçılar, üreticiler tarafından satılmakdır.  Dijital sanat eserlerinin satıldığı ve kullanıldığı bazı kategoriler.  NFT olarak oluşturulan bu eşsiz eserler  Oyun, Müzikl, Film, Spor, Moda, Pornografi gibi bir çok alanda NFT eserleri oluşturulup blok zincirinde tescillenerek metaverisi işlenerek kullanılmaktadır. Dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan, blok zinciri adı verilen bir dijital defterde depolanan veri birimidir.

NFT ile Para Kazanma 

NFT ile Para Kazanma Nft Alıp Satma

Nft ile para kazanan ünlüler

Cüneyt Özdemir tweetini 10 bin dolara NFT olarak sattı.Saba Tümer kahkahasını 90 bin liraya NFT olarak sattı. Refik Anadol NFT eserini 1 milyon dolara sattı. Eminem bir tane "sarı maymun" olan bir NFT eseri 450 bin dolara satın aldı!  Cem yılmaz kendi ürettiği NFT eserleri ile küçük bir servet elde etti.  Nusret de NFT ile satış yaparak para kazanan ünlüler arasındadır.

NFT nasıl yapılır, nasıl satılır, nedir bu NFT ?

2021'den sonra bayağı bir insan bu kelimeyi öğrendi, duydu, biliyor. Peki biz bu NFT işinden para kazanabiliriz ? Yani bu NFT işine nasıl girilir, nasıl yapılır, nasıl satılır... Bunun hayal olup olmadığını size anlatıyoruz, yeni dünya düzenine herkesin bence ayak uydurması gerekiyor. Ayak uyduranlar, bu sistemin nasıl yürüdüğünü araştıranlar bir şekilde yolunu bulmuştur. NFT ve MetaVerse olayı da her ne kadar gerçekçi olsun veya olmasın, ne düşünürseniz düşünün bu olayı araştıranlara, bilenlere güzel kazançlar güzel birikimler sağlıyor. 

 NFT nedir?

Çok uzatmamak gerekirse; dijital bir eserdir.  Yani çizdiğiniz bir resim, yaptığınız bir gif, önemli bir tweet, bir video, bir ses... Yani dijital olarak kuralı olmayan her şeyi satabilirsiniz. Peki NFT neden ve nasıl satılır? Şimdi NFT'yi sanattan çok "coin" gibi düşünmemiz gerekiyor.  Türkiye'de bile öyle memurlar, işçiler, öğrenciler, herkes coin konusunda bilgi sahibidir. Ama kimse de bu işe teknolojik olarak araştırma yapmıyor.  Herkes bu işleri basit ve kolay olarak görüyor bazıları kumar olduğunu ve riskli olduğunu düşünüyor bazıları ise para varsa ben de varım diyor.
Yani olay ne sanat, ne başka bir şey.  Tek amaç yine para kazanmak Şimdi 2017'ye dönmek isteyen, "Keşke Bitcoin alsaydık ya diye " düşünen insanlar gibi kalmak istemiyorsanız, ayak uydurmak zorunda kalıyorsunuz . 

Nasıl NFT Satılır ?

Satışa başlamadan ilk önce bu değer algısını anlamanız lazım. Anlarsanız birşeyin niye satıldığını anlarsınız, Belki de bu şekilde ilerde kuralına göre oyunu oynar, parayı vurursunuz. Şimdi, ilk olarak iyi bir çizer veya iyi bir ressam olursanız işinizde iyiyseniz  veya ünlüyseniz  çizdiğiniz şeye sahip olmak isteyen insanlar çıkacak. Yani tıpkı ünlü ressamlar gibi.  "Yani açıkçası altı üstü çizim" diyip, geçmemek gerekiyor.  Evinizde Vincent van Gogh eserini duvarınıza asabildiğinizi düşünün,  bu tablonun değeri nadirliğini belirleyen unsur  onu çizen ressamın ün ve bilirnirliği ile sanatını kanıtlamış bir ressam olmasıydı.  İlgi çekmeli veya alıcıya bu benim olmalı hissiyatını verebilmelidir. Çizmek ve satışa koymak basit bir işlemdir, NFT Nasıl satılır sorusunun en net cevabı eserlerinizi nasıl tanıttığınız ve bunda ne kadar başarılı olduğunuz ile ilgilidir.  Acun Ilıcalı'nın kendi NFT'sini yayınlamasıyla  100 takipçili bir üniversite öğrencisinin  kendi NFT'sini yayınlaması tabii ki de aynı şey değil. Burada Acun Ilıcalı'nın sahip olduğu ün ve bilinirlik onun için pazarlama kolaylığı demektir. Eserlerini tanıtmaya başladığı andan itibaren Milyonlara erişebilecek bir kitleye sahiptir. İnsanlar  o Acun'un o özel, O az üretilmiş, ve en önemlisi Acun'dan çıkma olan NFT'ye sahip olmak ister. Çünkü bu alıcı için özeldir Acun Ilıcalı'nın ürettiği eşsiz NFT eserinin alıcısı için ikoniktir. Peki normal bir insan bu işten nasıl para kazanabilir?  İstanbul'da sokakta gezerken, karlı havada fotoğrafını çekip  10.000 liraya satan bir NFT sanatçısı buna en iyi örneklerden biridir. Çünkü fotoğraf görsel olarak alıcıya hitap etmiş ve o an'ın özel olarak fotoğraflanmış olması ve bunu kendine ait olmasını isteyen bir alıcıya erişim sağlamayı başardı. Ünlü olmadan da yüksek kazançlar sağlamak mümkündür. 

NFT ile Neler Satılır ? NFT ile Satılan Ürünler

Bir tweet satılabilir; ki Twitter'dan atılan ilk Tweet  ilk tweet- Yani bu çok özel olduğunu ve ikonik olduğu anlamına geliyor. Bu tweet 3 milyon dolar gibi bir fiyata satıldı. Yani attığınız çok önemli veya çok ikonik bir Tweet'i satışa çıkarabilirsiniz.  Cüneyt Özdemir'in  NFT tweetini 10 bin dolara satması gibi.
Bir videoyu satabilirsiniz , mesela Messi'nin çok önemli, çok ikonik bir golü var ve o golün videosunu satabilirsiniz Yani telif konusunda da böyle bir merkeziyetli bir sistem olmadığı için, tıpkı diğer borsalar gibi Aslında pek bir problem yaşanmıyor. Ki OpenSea'de yayınlanmış NFT eserlerin yüzde doksanı Fake olarak biliniyor. Bir ses veya bir şarkı satılabilir bunun dijital olarak pek bir sınırlandırması yok.  NFT'nin bir sınırlandırması yoktur.

NFT'nin fiyatı nasıl belirlenir?

İsterseniz NFT'nin yazarı, çizeri veya sahibi olun  Bunu satışa çıkarırken ister işte açık artırmayla satarsınız isterseniz sabit bir fiyat koyarsınız Aslında basit bi mantık, serbest piyasa ticareti gibidir. 

NFT satarak para kazanma

NFT üreterek para kazanmanın yanında bir de NFT'ye yatırım yaparak para kazanılabilir.  Bunlar yatırım tavsiyesi değildir makale sadece bilgilendirmek amaçlı hazırlanmıştır. NFT projelerine coinmarketcap gibi sitelerden inceleyebilirsiniz. Aslında işte coin almak gibi,  projelerine güvendiğiniz coinleri alıp yükselmesini beklettiğinizi varsayın, daha ucuzdan alarak daha pahalıya satmak için beklettiğiniz coinler ile aynı mantıktadır. NFT'lerde de böyle coinler gibi daha ucuzdan alıp, daha pahalıya satacağınızı, değerleneceğini düşünüyorsanız alıp bekletebilirsiniz. Ucuzdan alırsınuz, pahalıya satarsınız  Yani burada da önemli kriterler şu ki; bir projenin böyle güvenilirliği ve devamlılığı ne kadar yüksekse bir proje o kadar kolay satabiliyor.

NFT satabileceğimiz siteler hangileri NFT'leri nerede satabilirsiniz ?

Aslında NFT'ler tek bir sitede satılmıyorlar, en ünlü NFT Pazar Yerleri OpenSea, Rarible, Nifty Gateway MakersPlace, Foundation, Mintable, BinanceNFT bu siteler  NFT üzerine yani NFT satma üzerine kurulmuş siteler en ünlüleri bunlar olmakla birlikte daha bir çok pazar yeri bulunmaktadır.

En ünlü NFT Pazar yeri veya En iyi NFT pazar yeri ?

En ünlü NFT Pazar yeri veya En iyi NFT pazar yeri nft pazar yerleri OpenSea en ünlü NFT pazar yeridir. Nedenini şöyle açıklayabiliriz hem basit hem de Polygon blok zinciri altyapısı ile satış imkanı sunan bir  sistemleri vardır orada NFT'leri ücretsiz yayınlayabiliyorsunuz.
Bu yüzden çok popülerdir.

Gas Fee Nedir ?

NFT Gas Fee Nedir Gas Fee Ödemeden Nft Yüklemek Gas Fee Türkçe olarak ağ ücreti olarak da bilinir eseri yükleyeceğiniz zamanda ağ'ın yoğunluğuna göre ağ üzerinde kullanacağınız yoğunlun ve kullanım ücretini karşılamanız gereken ücrettir. Her platformda farklı saatlerde  Gas Fee ücretleri değişmektedir.

Bedava NFT nasıl satılır ?

NFT ürettiniz ve satmak istiyorsunuz koleksiyon ve tek bir eser olarak satışa koyacağınız zaman size uygun bir ağ yani blok zinciri seçmeniz gerekmektedir. Bahsettiğimiz çoğu NFT Pazar Yeri Gas Fee yani ağ ücreti almaktadır. OpenSea'de bu Polygon blok zincirini tercih ederek  Gas Fee ücreti olmadan bedava NFT eseri yayınlayabilirsiniz. Bir çok blok zinciri ile NFT eseri satışı yapabilirsiniz ETH,Polygon, SOL,Klaytn gibi bir kaç blok zinciri üzerinde daha satış gerçekleştirebilirsiniz. Polygon ağı  NFT satmak için Gas Fee ücreti talep etmeyen tek blok zinciridir.  Rarible  da bedava NFT satmanıza imkan veriyor.  Bu platform üzerinde satış yapacağınız zaman NFT eserinizin Gas Fee ücretini alıcı ödesin olarak seçebilir ve Gas Fee ücretini alıcıya ödetme seçeneği ile NFT eserlerinizi satışa sunabilirsiniz.