TikTok kullanıcılarına 18 yaş altı sınırı getirildi

Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok, 18 yaş altı kullanıcıların erişim süresini 60 dakika ile sınırlandıracak.

TikTok kullanıcılarına 18 yaş altı sınırı getirildi
TikTok kullanıcılarına 18 yaş altı sınırı getirildi
TikTok kullanıcılarına 18 yaş altı sınırı getirildi


Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok, 18 yaş altı kullanıcıların erişim süresini 60 dakika ile sınırlandıracak. Kullanıcının 13 yaşının altında olduğu hesaplarda, ilk 60 dakikalık sınıra ulaşıldığında 30 dakikalık ekstra görüntüleme süresine izin vermek için bir ebeveyn veya velinin mevcut bir şifre belirlemesi veya girmesi gerekecektir.

TİKTOK GÜVENLİK BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

tiktok-kullanicilarina-18-yas-alti-siniri-getirildi

Sosyal medya platformu TikTok, platforma giriş için 18 yaş sınırı getirdiğini duyurdu. Platform tarafından yapılan açıklamada 18 yaş altı kullanıcıların erişim süresinin 60 dakika ile sınırlandırıldığına dikkat çekildi.

Kısıtlamanın önümüzdeki haftalarda hayata geçmesi bekleniyor.

TikTok'tan yapılan açıklamada, 60 dakikalık erişim limiti kararının Boston Çocuk Hastanesi'ndeki akademik araştırmalar ve Digital Wellness Lab uzmanlarıyla istişare edilerek alındığı kaydedildi.

Çin merkezli TikTok Güven ve Güvenlik Başkanı Cormac Keenan, 60 dakika sınırına ulaşıldığında 18 yaşından küçüklerden şifre girmesinin isteneceğini bildirdi.


"SÜRE SINIRLAMASI GETİRMELERİNİ İSTİYORUZ"

tiktok-kullanicilarina-18-yas-alti-siniri-getirildi

"Araştırmalar ayrıca bunun, zamanımızı nasıl kullandığımız konusunda daha bilinçli olmamıza ve verdiğimiz kararlar konusunda daha bilinçli olmamıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Dolayısıyla, varsayılan 60 dakikayı devre dışı bırakırlarsa ve bir günde TikTok'ta 100 dakikadan fazla vakit geçirirlerse, gençler her gün bir ekran görüntüsü alırlar. Süre sınırlaması getirmelerini istiyoruz” dedi.

Kullanıcılar 60 dakika sınırına ulaşırsa, gençlerden izlemeye devam etmeleri ve bu süreyi uzatmak için aktif bir karar vermeleri için bir şifre girmeleri istenecektir.

Kullanıcının 13 yaşının altında olduğu hesaplarda, ilk 60 dakikalık sınıra ulaşıldığında 30 dakikalık ekstra görüntüleme süresine izin vermek için bir ebeveyn veya velinin mevcut bir şifre belirlemesi veya girmesi gerekecektir.


ABD'DE BENZER KARAR ALDI

tiktok-kullanicilarina-18-yas-alti-siniri-getirildi

18 yaşının altındaki kullanıcılar dışında tüm dünyada platformla ilgili artan endişeler var. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği Konseyi TikTok'un resmi cihazlara yüklenmesini yasaklarken, ABD hükümeti, ABD kongresi ve 50 ABD eyaletinin yarısından fazlası benzer bir karar aldı.

ABD Başkanı Biden yönetimi, Çin menşeli sosyal medya uygulaması TikTok'un ulusal güvenlik açısından tehdit oluşturduğunu ve bu konuda atılabilecek adımların gözden geçirildiğini belirtti.


1 MİLYON 750 BİN TL CEZA

Türkiye'de TikTok'a karşı çeşitli adımlar atılıyor. Son olarak sabah saatlerinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), TikTok'a çocukların kişisel bilgilerini izinsiz gösterdiği ve topladığı için 1 milyon 750 bin lira ceza verdi.