Türkiyedeki depremden sonra çevre illerden kurtarma ekipleri bölgelere sevk ediliyor

Kahramanmaraşın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki deprem nedeniyle bölgeye Samsun ve çevre illerden 13 araç ve 64 kişilik ekip sevk edildi. Türkiyedeki depremden sonra çevre illerden kurtarma ekipleri bölgelere sevk ediliyor.

Türkiyedeki depremden sonra çevre illerden kurtarma ekipleri bölgelere sevk ediliyor


Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki deprem nedeniyle bölgeye Samsun ve çevre illerden 13 araç ve 64 kişilik ekip sevk edildi.

BÖLGELERE EN HIZLI ŞEKİLDE KURTARMA EKİPLERİ GİDİYOR

turkiyedeki-depremden-sonra-cevre-illerden-kurtarma-ekipleri-bolgelere-sevk-ediliyor

AFAD'ın Osmaniye'de yıkılan binalarda bulunan vatandaşları kurtarmak için 4 araç ve 12 arama kurtarma personeli gönderdiğine işaret eden Uçarlı, bölgenin ihtiyacına göre ekip sayısını artıracaklarını bildirdi.


KASTAMONU

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı'na bağlı Kastamonu UMKE'den 3 ekipte 11 kişi deprem bölgesine taşındı.

Bölgenin ihtiyaçlarına göre ekip sayısının artırılacağı öğrenildi.

Türk Kızılayı bölgeye seyyar mutfak aracıyla 2 personel gönderdi.

Öte yandan Tokat, Amasya, Sinop, Çorum ve Çankırı'dan da 41 kişilik arama kurtarma teknisyenleri 5 araçla deprem bölgesine sevk edildi.


KARS, ERZURUM, AĞRI

Erzurum'da AFAD İl Müdürlüğü binasında toplanan ekipler, deprem bölgesine hareket etmeden önce son hazırlıklarını yaptı.

İlk etapta 40 personel, 6 kurtarma aracı ve 1 köpekten oluşan arama kurtarma ekibi depremden etkilenen iller için yola çıktı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve çevre illerde de hissedilen depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileterek, "Arama kurtarma ve lojistik destek ekiplerimiz, deprem bölgesine sevk edildi.yardımcı olun." ifadeleri kullandı.

Kars AFAD İl Müdürlüğü'ne bağlı 2 araç, 1 şube müdürü ve 5 arama kurtarma personeli Malatya'ya gönderildi.

UMKE'den İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 5 kişilik araç, 112 kişilik araç ve 3 personel Kahramanmaraş'a hareket etti.

Kars AFAD Başkanı Oktay Aygan, diğer UMKE ve sağlık ekiplerinin alarmda olduğunu söyledi.

Ağrı AFAD İl Müdürlüğü'nden 2 araç ve 14 kişilik ekip deprem bölgesine gitmek üzere Van'a hareket etti.


VAN

Van'da Afet Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü tarafından Kahramanmaraş'a 37 kişilik arama kurtarma ekibi, 5 acil müdahale aracı ve 2 arama kurtarma köpeği gönderildi.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 4.17 büyüklüğünde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremin ardından başlatılan arama kurtarma çalışmalarına Van'dan da ekipler görevlendirildi.

AFAD İl Müdürlüğü'nde yapılan değerlendirme toplantısının ardından 37 kişilik arama kurtarma ekibi, 5 acil müdahale aracı ve 2 arama kurtarma köpeği ile Kahramanmaraş'a doğru yola çıktı.

Sivil toplum kuruluşlarından gönüllülerin de bulunduğu ekipler, hazırlıklarının ardından Ferit Melen Havalimanı'ndan uçakla deprem bölgesine sevk edildi.

AFAD İl Müdürü Ali İhsan Körpeş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin birçok ilde hissedildiğini söyledi.

Van'da olumsuz bir durum olmadığını belirten Körpeş, "Kahramanmaraş ve diğer illerde yıkım olduğu bilgisi var. Değerlendirmemizi yaptık. Ekiplerimiz yolda." söz konusu.