Cumhurbaşkanı Erdoğan: Altı parti bir araya gelerek sözde bir seçim ittifakı oluşturdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Altılı Masaya, Milletimi gafil sanıyorlar sanırım. Gereken cevabı 14 Mayısta verecek dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Altı parti bir araya gelerek sözde bir seçim ittifakı oluşturdu
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Altı parti bir araya gelerek sözde bir seçim ittifakı oluşturdu
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Altı parti bir araya gelerek sözde bir seçim ittifakı oluşturdu


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Başkanı Erdoğan, Altı Levha'ya, "Milletim gafil sanırım. Cevabını 14 Mayıs'ta verecek" dedi. Erdoğan, "Kendimizi konuşarak dolaşan, anılarını, kinlerini tekrarlayan deprem turistleriyle asla kıyaslayamayız." Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesinde yürütülen çalışmaları tek tek sıraladı.

ŞANLIURFA VE ADIYAMAN'DA MEYDANA GELEN SEL FELAKETİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

cumhurbaskani-erdogan-alti-parti-bir-araya-gelerek-sozde-bir-secim-ittifaki-olusturdu

"Şanlıurfa ve Adıyaman'da bu sabah meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Bakanlarımız ve ekiplerimiz koordinasyon içinde çalışıyor. Allah belalarından korusun.

Türkiye 6 Şubat sabahına son yüzyılın en büyük felaketiyle uyandı. Afet haberini alır almaz devlet ve millet olarak deprem bölgesine koştuk. Afetten birkaç saat sonra bakanlarımız depremin vurduğu şehirlere ulaşarak çalışmaları koordine etmeye başladı. AFAD'dan madencilere kadar ülkemizdeki tüm arama kurtarma ekiplerini, 90 ülkeden arama kurtarma ekiplerini, belediyelerimizi, askerimizi, polisimizi, jandarmayı, korucularımızı, varsa gönüllülerimizi bölgeye yönlendirdik. muhtaç. 35 binden fazla personeli bölgeye yönlendirdik. Her sınıftan 18 bin iş makinesi, onbinlerce tır ve tır, her türlü malzeme ile ülkemizin ve milletimizin tüm imkanlarını seferber ettik.

Ancak tahribat o kadar büyüktü ki her binaya bir arama kurtarma elemanı göndersek hepsine ulaşmak mümkün olmuyordu. Türkiye bu depremde dünyanın gördüğü en büyük arama kurtarma ekibini bir araya getirdi. Buna rağmen enkaz altında kalan vatandaşlarımız ve yakınları sitemlerinde sonuna kadar haklıdır. Acılarını yürekten paylaşıyor, onlara kollarımızı ve kalbimizi açıyoruz.

Bize düşen görev acıyı paylaşmak ve maddi kayıpları telafi etmektir. Yeni bir gelecek inşa etme çabamızda depremzedelerimiz de yanımızda. Bu sevdanın hakkını vereceğiz, halkımızdan utanmayacağız. Türk Yüzyılını inşa etmeye hep birlikte devam edeceğiz.

Ölüleri geri getiremeyiz. Geride kalan vatandaşlarımızı hayata bağlamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. 14 milyon insanımızın gıda ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için hızlı ve etkin bir koordinasyon kurduk. Milletimiz asrın dayanışmasını göstermiştir.


"TAHLİYE KÖPRÜLERİYLE BÖLGE DIŞINA ÇIKARDIK"

cumhurbaskani-erdogan-alti-parti-bir-araya-gelerek-sozde-bir-secim-ittifaki-olusturdu

3 milyondan fazla insanımız kendi imkanlarıyla inşa ettiğimiz tahliye köprüleri ile bölge dışına çıktı. Bu depremzedelerin barınması için oteller, yurtlar, pansiyonlar, boş evler açtık. Yakın zamanda 100 bine çıkacak olan 433 bin çadır ve konteynerlerde de deprem bölgesindeki 2,4 milyon insanımıza barınma imkanı sağladık.

Depremde zarar gören yol, su, elektrik ve haberleşme altyapılarını kısa sürede hizmete açtık. Yolları trafiğe açık tutarak yardımların gelişini ve depremzedelerin tahliyesini kolaylaştırdık.

Bir noktanın altını çizmek isterim. Yakın zamanda deprem bölgesinde yaşarken başka illere taşınıp orada nüfus kaydı yaptıran vatandaşlarımız için de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayınladık. Gittikleri yerlere adres kayıtları yaptıran vatandaşlarımızın depremle ilgili haklarını kaybetmemelerini sağladık. Oy kullanabilmeleri için orada ikametgah kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor.


1 YIL İÇİNDE RESTORE!

Yıkılan şehirlerimizi 1 yıl içinde restore etme sözümüz var. 1 yılda 391 bin konut olmak üzere toplam 650 bin konutu yapıp hak sahiplerine teslim etmeyi planlıyoruz. Van, Elazığ, Bingöl, Malatya, İzmir depremlerinde, Kastamonu, Bartın, Giresun sel felaketlerinde bu evleri sahiplerine veren bir hükümetiz.

Zemini sağlam yerlere kuracağız, yerleşimlerin yanı sıra tarihi ve kültürel dokuyu da korumayı planlıyoruz. Bu sırada kazmalar vuruldu, inşaat başladı. TOKİ'nin kurumsal bilgi birikimi ve inşaat sektörünün kapasitesi konut yapmaya fazlasıyla yetiyor.

20 yılda hizmete açtığımız 1 milyon 180 bin toplu konut ve 3,3 milyon kentsel dönüşüm projesi sözümüzü tutacağımızın teminatıdır. Kentsel dönüşümden bahsediyoruz ama siz kendinizi rant temelli dönüşüm olarak tanımlıyorsunuz o ayrı bir konu.

Bazı kentsel dönüşüm projelerinin bir yığın yalanla tıkandığını asla unutmayacağız. Şimdi 6 Şubat depremlerinin önümüze çıkardığı deprem gerçeği karşısında her kesimden samimi ve etkin destek görüyoruz. Depremler kendi aramızdaki tartışmaları bitirmemizi beklemez. Bir an önce şehirleri dönüştürmezsek hepimiz o yıkıntıların altında kalabiliriz.


"HEPSİNİ KISA SÜREDE DÜZELTECEĞİZ"

2 hafta önce İstanbul'da alanında uzman tüm bilim insanları ve uzmanlarla gerçekleştirdiğimiz toplantıda çok değerli fikirler dile getirildi. Gelişmeleri yakından takip etmeye ve engelleri aşmaya devam edeceğiz. Böylesine büyük bir tahribat ve sayısız sıkıntı nedeniyle elbette bazı eksiklikler ve aksaklıklar olabilir. Bunların hepsini kısa sürede düzelteceğiz.

Kendimizi konuşarak dolaşan, anılarını ve kinlerini tekrarlayan deprem turistlerine asla benzetemeyiz. İlk günden beri gündemimizin depremin yaralarını sarmak olacağını söylüyoruz. Birisi bu kelimeyi yanlış anlamış. Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'daki deprem bölgesine halkımızla konuşmak, çalışmaları takip etmek ve gerekli talimatları vermek için gidiyoruz. Bundan sonra il ve ilçeleri gezerek yapılan her işi yerinde göreceğiz.


SEÇİM KAMPANYASI

Seçim kampanyası başlatmak için deprem bölgesine gidenler, halkımızla aramızda geçen diyalogu anlayamıyor. Siyasi utanmazlığı, siyasi kibri bir kenara bırakalım diyelim. Depremin ilk saatlerinden itibaren orada görev yapan bakanlarımıza, valilerimize, kamu görevlilerimize iftira atmasına ne demeli?

Yarı yalan, yarı yanlış bir konuşma, depremde yaralanan hangi kardeşimizin içini rahatlatır? Bu kişinin söylediği yalanlar kurumların açıklamaları ve mahkeme kararları ile defalarca yüzüne vurulmuştur.

O anlamda çok geride bir kişilik var. Bu kişilik nedeniyle, bu istenen muhalefeti görmüyoruz. Depremin sorumlusu kim diye sorabilen bir kişiye şunu söylemenin faydası yok. Böyle birinin derdi ne bu ülke ne de bu millet... Biz şehirlerimizi ayağa kaldırmak için bir yılın peşindeyiz, onun derdi 3-5 şirket ya da flama.

Bu çizelge tek başına kimin nerede durduğunu, kimin ufkunu ve çapını göstermeye yeter. Çektikleri tutku rüzgarlarından utandık. Bakalım ilerleyen günlerde daha neler göreceğiz, nasıl bir rezalete şahit olacağız.


"ALTILI MASA"

Altı parti bir araya gelerek sözde bir seçim ittifakı oluşturdu. Amaç neydi, seçim ittifakının gereği olarak cumhurbaşkanı adayını belirlemek ve milletvekili listelerinde bir çerçeve çizmek. Cumhurbaşkanlığı adayı dediğiniz kişi millete karşı söyleyecek sözü olan kişidir. Ben başkan yardımcısı atadığımda 'nasıl yönetilecek' dedi. Altı kişilik masa etrafında toplananlara bir şeyler dağıtılacak. Yeterince başkan yardımcısı olmalı. Ümmetimi gafil sanıyor. Cevabını 14 Mayıs'ta verecek.

6'lı koalisyon aylardır cumhurbaşkanı adayını belirleyemeden dağılırken, 'Eskimesin diye açıklamıyoruz' dediler. Bu toplantılarda öyle bir mücadele çıktı ki, demokrasi tarihimizde eşi benzeri yok. Nedeni ve nasılı bizi ilgilendirmeyen bu rezil kavgadan sonra CHP'li iki büyükşehir belediye başkanını da işin içine katarak zar zor adaylarını açıkladılar.

Bildiğiniz gibi EYT yasasını da çıkardık. Siyasi olarak ihtiyaç duyulmasa da bu yasanın onu cesaretlendireceğini umuyorum.


TÜRKİYE'NİN ARABASI TOGG

cumhurbaskani-erdogan-alti-parti-bir-araya-gelerek-sozde-bir-secim-ittifaki-olusturdu

Türkiye'nin arabası Togg. Ne diyordu? Fabrika yerinde. Türkiye'nin otomobili Togg, yarından itibaren ön sipariş almaya başlıyor. Yarın Ankara'da Türk Devletleri Teşkilatının toplantısını yapıyoruz. Cuma günü Finlandiya Cumhurbaşkanı geliyor, Cumartesi günü Çanakkale'deyiz.

Deprem bölgesinde imar ve restorasyon faaliyetleri devam ederken, 500 bin toplu konut ve 50 bin işyeri projemizin kura çekimleri devam ediyor. Plan ve programdan sapmalara izin vermeyiz.

Gençlerimizin heyecanı ve umutları, vizyon ve programlarımızın ana taşıyıcılarıdır. Maddi kalkınmayı hak ve eşitlik sınırları içinde manevi bir ruhla donatarak hedeflerimize ulaşacağız. 14 Mayıs'a kadar tüm kardeşlerimin çalışmasını bekliyorum. Asla kazaya sebep olamayız.

Önümüzde Ramazan var. Bu mübarek ayda bolluk ve bereketinden istifade edecek, 85 milyon insanımızla gönül köprülerimizi sağlamlaştıracağız. 14 Mayıs'ta birileri Necip Fazıl'a ilginç göndermeler yapıyor. 14 Mayıs'a bu özlü ifadeyle güçlenerek, birleşerek hazırlanacağız."