Cumhurbaşkanı Erdoğandan açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kentsel düzenlemeyle ilgili olarak, Yeni düzenleme yapılmasının mukadder olduğunu düşünüyorum. Allah nasip ederse yeni dönemde hocalarımızla detaylıca görüşerek bir adım daha ileri gidebiliriz dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğandan açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğandan açıklama


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kentsel düzenlemeyle ilgili olarak, "20 yıldır 2023 seçimlerine hazırlanıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılının ülkemiz için önemini biliyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni bir düzenleme yapmanın mukadder olduğunu düşünüyorum. Allah nasip ederse yeni dönemde hocalarımızla detaylı bir adım atabiliriz." dedi. Akkuyu nükleer santrali ile ilgili olarak Eroğan, "Akkuyu'yu başarılı bir şekilde sürdürüyoruz. Bir ihtimal var, belki 27'sinde Sayın Putin gelir. Ya da online sisteme birlikte bağlanacağız, inşallah ilk adımı atacağız."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ORTAK YAYINDA AÇIKLAMALAR

cumhurbaskani-erdogandan-aciklama

CumhurbaşkanıTayyip Erdoğan canlı yayında açıklama yaptı. Erdoğan konuşmasında, "Ülkemizi savaşa sokmayacağız. Aile kurumunu güçlü tutacağız. Başta Suriye olmak üzere göç konusunda daha duyarlı olacağız. Göçmenleri kimseye yedirmeyeceğiz. İnşallah sonuçlandıracağız" dedi. Rusya ile Ukrayna arasındaki süreci ciddi arabuluculuk yoluyla halledin." Erdoğan, seçim sloganlarından birinin 'Doğru adımlarla devam' olduğunu açıkladı.


"TAYYİP İSMİNE DİKKAT EDİN"

Deprem bölgesinde yeni konutların temellerini attık, atmaya da devam ediyoruz. IP Başkanı ek binalara 'çukur' diyor. Hayatında hiç inşaat görmemiş ve tepeden tırnağa ne kadar derin olmaları gerektiğini bilmiyor. Bir şeyi yapıyoruz diyorsak yaparız Meral Hanım. Bize dikkat et. Adım Tayyip, soyadım Erdoğan. Erdoğan'a da dikkat edin. Tayyip ismine de dikkat edin. Konuşurken buna göre konuşun.


"YAPTIKLARI HİÇBİR ŞEY YOK"

Muhalefet herkesi kendisi kadar beceriksiz sanıyor. Yaptıkları hiçbir şey yok. Elazığ hariç 11 ilin hepsini gezdim. Orada gerçekten muhalefetin büyükşehir belediyelerinden kimseyi görmedim. Her zamanki gibi taciz, ayrıştırma üzerinden bir üslupla hareket ediyor. Partimizin büyükşehir belediyeleri ve ilçe belediyeleri istisnasız kardeş belediye ilan ederek deprem bölgelerinde kendilerine zemin oluşturmuştur. Burada geziniyorlar. Yemek, su, A'dan Z'ye Hatay Valisi'ne açıklamanızı yapmasını söyledim. Kullanma suyunu içme suyuyla karıştırmayın. Bu noktada bazı zorluklar yaşadık ve sonra bunları aştık.


"BU İHANETİ ASKERİME YAPTILAR"

Hala askerlerime, Mehmed'ime, jandarmaya, polisime 'burada değiller' diyor. Eliniz ve diliniz kalsın. Hepsi orada. Girin. Bu askere ihanet olur mu? Bu ihaneti askerime işlediler. Ey muhalefet, sana hakaret etmekle askerim, Mehmed'im, jandarmam, polisim, güvenlik korucularım geçimini sağlamaz. Avucunu yalarsın. Asrın dayanışmasıyla asrın felaketinin üstesinden gelirken, muhalefeti yalanlarıyla, iftiralarıyla, vesveseleriyle baş başa bırakıyoruz.

Muhalefetimiz maalesef çok konuşuyor ama bir şey yapamıyor. İzmir'de deprem oldu. İzmir belediyesi ana muhalefette. Onlar ne yaptı? Hiçbiri. Biz ayrılana kadar orada değillerdi. İçişleri Bakanım Çevre Şehircilik oraya gitti ve hızla çalışmalara başladı. Milletimiz ne demeye başladı? 'Yaparsa AK Parti yapar' dediler. Rezerv alanlarında çalışmalar devam ediyor. Ey Kemal Bey Karabağlarda kim var? Oraya kim bakıyor? CHP'li belediye Peki Karabağlar'da ne yapıyorsun?


"BAZI ŞEYLERİ DİNLEMEDİK, YAPTIK"

cumhurbaskani-erdogandan-aciklama

Zaten imarla ilgili yasal düzenlemelerimiz var. Bu olaylardan sonra İstanbul'da bu alanlarda söz sahibi 120-130 mühendis, mimar, jeoloji mühendisi ve profesörle geniş bir toplantı yaptık. İkincisi benim Çevre ve Şehircilik Bakanım tarafından Gaziantep'te yapıldı. Sanırım yeni bir düzenleme yapılacak. Allah nasip ederse yeni dönemde hocalarımızla detaylıca konuşarak bir adım daha atabiliriz. Artık 'bu evde falan mı yaşıyor, ne olacak' diye düşünmeden 'burayla ne yapacağımıza' karar vermemiz gerekiyor. Çamlıca'nın altındaki İstanbul, Küplüce, Ferah Mahallesi'ndeki Fikirtepe'yi hatırlayın. Oradaki evleri yıkamadık. Onlar bizim oy depomuz. Bakanım tek tek oraları ziyaret etti. Kira kira ise sizi bir an önce buradan kiraya taşıyalım sonra evlerinizi yapıp evlerinizde kalalım. Kimi 'Şu kadar çocuğum var en az 2 daire istiyorum', kimi '3 daire istiyorum' diyor. Bunları yaparken çok zorlanıyorsunuz. Bazı şeyleri dinlemedik, yaptık. Zemin +3 gibi binalar yapıldı. 15 gün önce yolumu çevirdiler. Evini yıktırmayanlar, 'Efendim lütfen bizim evlerimizi de yıkın' dediler. Yapılanları gördüler. Ancak ben 3-4 yıl önce söylediğimde o binalar bugün bitmiş olacaktı. anlayamazsın Bana inanmıyor, açıkta kalacağımı düşünüyor. Şimdi bu felaketler olduğu zaman tüm buraları hızla değiştirip dönüştüreceğiz.

Hangi ulusal veya yerel bunlar? Askerimize bu şekilde hakaret edenler vatan hainidir. Bunların vatanını milletini sevmekle alakası yok. Açıkça söylüyorum; Bunlar hainler, ordunun düşmanları. Jandarma polisin düşmanıdır. Bütün bunlar, ana muhalefetin başı olan Kemal Bey'in şu anda kimi ziyaret ettiği belli değil mi? TBMM'de terörün uzantılarını ziyaret ediyor.

Ana muhalefetin başındaki kişi kimi kurtaracağını konuşuyor. Demirtaş'ı kurtarmaktan, Apo'yu kurtarmaktan bahsediyor. Nerede dolaşıyorsun? Diyarbakır'da çocuklarımızı, insanlarımızı katledenler, Demirtaş'ın talimatıyla sokağa çıkıp şehit etmediler mi? Şu anda Meral Hanım dahil 6 Masa şimdi 7 oldu. Bunları nasıl çıkaracaklarını planlıyorlar. Milletim 14 Mayıs'ta bunları soracak.


"AFAD YOK DİYORLAR"

Kızılay ve AFAD için de aynısını yaptılar mı? gözlerin kör mü Anladık Kemal Bey kör, siz de kör müsünüz? AFAD tabelası var orada, 'AFAD yok' diyorlar. Şu anda AFAD ağırlıklı olarak çadır kurulumları yapıyor. Sahra hastanelerini bir taraftan yönetiyor. 35 bin arama kurtarma personeli, 270 bin kamu personeli ve gönüllü olmak üzere yarım milyon insanımızın her birine bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bu ziyaret sırasında kapının arkasında neler olup bittiğini bilmiyorum. Çok hassas konular. Özellikle yerel yönetim, özerklik şartı ve içeridekilerin tasfiyesi konuları.

HDP'ye verilecek her taviz PKK'ya olacaktır; yani Kandil'e verilmiş demektir. Aylar önce masanın altında yedinci bir ortak olduğunu söyledim. Belki birileri ciddiye almamıştır. Yedinci ortak, ana muhalefet başkanının ziyaretiyle artık tam anlamıyla vücut bulmuş durumda. Partisini veya parti merkezini ziyaret etmemek; Meclisteki grup odasında onları ziyaret etti. Kendi deyimiyle kumar masasındakilerin sadece HDP'ye değil birbirlerine bakışları da hatalı. Meral Hanım esiyor ve kükrediyorsunuz. Kumar masası mı, noter mi? Sana ne oldu! Neden geri vitese takıp arkanı dönüp masaya oturdun?

Bir milletvekili neden ayrıldı? Neden ayrıldı? "Birlikte olamayız" dedi. 7'ler Masası henüz bir şey yapmamış olsa da şimdiden yoruldu ve bitkin düştü. Önümüzde kayıp kulüp gibi bir tablo var. Kendi başarısı ve yeteneği ile bir yere gelen var mı? Hayır. Bazıları teyp üzerinde çalışmak için geldi. Kiminin elini tuttuk, başbakan yaptık, bakan yaptık. Bu masadakiler kendi aralarındaki çekişmeyi, birbirlerine verdikleri tavizleri demokrasi olarak göstermeye çalışıyorlar. Bu resme bakıp da üzülmemek elde değil. Parti sözcüsü hanıma inanmaz ve partisinden istifa eder. CHP ve HDP ilk andan itibaren bu tabloyu yönetiyor. Diğerleri bu masanın yardımcılarıdır.


"YAZIKLAR OLSUN SANA"

PKK'lılar bu garip tablonun kendilerine umut verdiğini söylüyor. Kaçak FETÖ'cüler bu alacakaranlık kuşağı tablosu sayesinde yurda döneceklerini hesaplıyorlar. Milletimizin hepsine en güzel dersi 14 Mayıs'ta vereceğine inanıyorum. Milletime şunu hatırlatmak istiyorum. Kandil'den yapılan yayınlarda konuşulanları dinlediğinizi mi sanıyorsunuz? Ne diyorlar? CHP'yi getiririz, 6 Tablo'yu getiririz, 14 Mayıs'ta bu ülkeyi Erdoğan'dan temizleyeceğiz diyorlar. Bu sefer aralarına bir şey daha katıldı. Yakın zamanda cumhurbaşkanı adayı olan kişi aralarına katıldı. Aynı şeyleri söylüyor. Türkiye'nin Erdoğan'dan kurtulması gerektiğini söylüyor. Erdoğan sana ne yaptı? Erdoğan bu ülkeye uşak olmaktan başka ne yaptı? Yazıklar olsun sana.

Gelen herkese '20 sana, 10-15 sana'. Kemal Bey şu anda hepsine bir şeyler dağıtıyor. Kardeşime ne vereyim, öyle diyoruz. Milletim bütün bunların hesabını sormayacak mı? Bu insanlar hesapların en iyisini istiyorlar. 14 Mayıs'ta soracak inşallah. Bir de şu an mecliste bu partinin başında olan hanımefendi bakın, Kandil'de el ele tutuşanlara bakın. Benim halkım bunu izlemiyor mu? Bütün bunlara rağmen terörü kaynağında kurutmaya devam edeceğiz. Milletimiz siyasetteki uzantılarına gereken dersi verecektir. HDP'yi kim nereye, nasıl çekiyor? Şu anda ana muhalefetin başı onlarla ortaklık kurarak parlamentoyu ve yerini güvence altına almaya çalışıyor. Bu insanların yol açmayacağına inanıyorum.


"LGBT'YE İZİN VERMEYECEĞİZ"

cumhurbaskani-erdogandan-aciklama

Bu açık bir kumar. Bu oyunu oynamamalısın. Aile kurumunun korunması önceliğimizdir. Anayasa değişikliği de dahil olmak üzere bu konuyu en açık şekilde savunduk. Özgürlük adına LGBT gibi sapkın hareketlerin toplumumuza dayatılmasına razı olamayız. Sapkın akımlarla sonuna kadar mücadele edeceğiz. Başta şiddet olmak üzere kadınlarımızın haklarına, hukukuna ve onuruna müdahale edilmesine izin vermeyiz. Aile kurumunu delmek niyetindeler. Bu sapkın akımlara, aile yapımızı bozmaya çalışanlara milletim müsaade etmeyecektir. Adı LGBT veya başka bir isim olan bu gökkuşağı tablosuna izin vermeyeceğiz.

Kadınlarımızın işgücüne katılımı yüzde 36 oldu. İstihdam edilen kadın sayısını 10,5 milyona yaklaştırdık. TBMM'de göreve geldiğimizde kadın temsil oranını yüzde 4,1'den yüzde 17,4'e çıkardık. Kadına yönelik şiddetle mücadelede en kararlı adımları attık. Eğitimden siyasete, ekonomiden siyasete, spordan ticarete hayatın her alanında kadınlarımızın yanında olduk. Kadına yönelik şiddete karşı savaşımız daha önce hiç yaşanmamış bir savaştır. Bizim kadınlara zamanında verdiğimizi CHP kadınlara vermedi.


"BİZ GENÇLERİMİZE İNANDIK"

Gençlere her zaman güvendim ve inandım. Göreve geldiğimizde yaş sınırı 30'du. En başta 25'e indirdik, yetmez dedik, 18'e indirdik. Seçilme yaşını 18 yaptık. CHP bunu neden yapamadı? Diğerleri neden yapamadı? Biz gençliğimize inandık. Ne dediler, 'Meclisi çocuklarınıza mı bırakacaksınız?' Bugün Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu gençlerimize emanet ediyoruz. Küresel ve yerel vesayet, darbeciler ve terör örgütleriyle mücadele ederek bugünlere getirdiğimiz vatanımızı gençlerimize emanet ediyoruz.

Gençlere her zaman güvendim ve inandım. Göreve geldiğimizde yaş sınırı 30'du. Başlarda 25'e indirdik, yetmez dedik, 18'e indirdik. Oy verme yaşını 18 yaptık. CHP neden bunu yapamadı? Diğerleri neden yapamadı? Biz gençliğimize inandık. Ne dediler, 'Meclisi çocuklarınıza mı bırakacaksınız?' Bugün Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu gençlerimize emanet ediyoruz. Küresel ve yerel vesayete, darbecilere ve terör örgütlerine karşı mücadele ederek bugünlere getirdiğimiz vatanımızı gençlerimize emanet ediyoruz.


ADAY LİSTESİ KESİNLEŞECEK

Aday listemizi kesinleştireceğiz. Bu dönemde meclis listelerinde bazı yenilemeler olacaktır. Bakan arkadaşlarımız da meclis çatısı altındaki kabinede sahip oldukları tecrübe ve enerjiyi milletvekili olarak değerlendirecekler. Bakan arkadaşlarımızın her biri kendi bölgesinden aday olacak. Bu konuda önümüzdeki hafta içinde onları sonuçlandıracağız. Bunu kamuoyu ile paylaşacağız.

20 yıldır 2023 seçimlerine hazırlanıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünün ülkemiz için önemini biliyoruz. Siyasette Erdoğan tarzı bir üslup var. Yüz yüze ilişki. Halkımız sessiz ama derin bir seçim kampanyası sürecini yaşayacaktır. Aday listelerinin YSK'ya iletilmesinin ardından bildiri ve sloganlarımızı kamuoyu ile paylaşacağız.


"KİMSEYE GÖÇMEN YEDİRMEYECEĞİZ"

Ülkemizi savaşa sokmayacağız. Aile kurumunu güçlü tutacağız. Başta Suriye olmak üzere göç konusunda daha duyarlı olacağız. Kimseye göçmen yedirmeyeceğiz. Rusya ile Ukrayna arasındaki süreci ciddi bir arabuluculukla sonuçlandırmayı umuyorum. Ekonomi, sosyal ve aile alanlarında tüm bu alanlarda kamuoyu ile paylaşacağız. Yüzyıl Türkiye dediğimiz çatının altında ne olduğunu onlara göstereceğiz. İlk kez kullandığımız 'Durmak yok, devam edin' mottomuz vardı. Şimdi bu sloganı 'Doğru adımlarla devam' olarak güncelliyoruz. Yeni dönemin adı bu olacak.


"TOGG İÇİN REKOR SİPARİŞ"

Şu ana kadar yanılmıyorsam 177 bin başvuru var. Aradığımız babaları bulunca işe koyulduk. Çok şükür sonuca ulaştık. TOGG için rekor ön sipariş oldu.