Sahte doktor Ayşe Özkirazın tahliye talebi reddedildi

Tekirdağın Çerkezköy Devlet Hastanesinde sahte diplomayla çalıştığı ve kendisini pratisyen hekim olarak tanıttığı anlaşılınca tutuklanarak 13 yıla kadar hapis cezası istenen Ayşe Özkirazın (21) başvurusu reddedildi.

Sahte doktor Ayşe Özkirazın tahliye talebi reddedildi
Sahte doktor Ayşe Özkirazın tahliye talebi reddedildi
Sahte doktor Ayşe Özkirazın tahliye talebi reddedildi


Tekirdağ'ın Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde sahte diplomayla çalıştığı ve kendisini 'pratisyen hekim' olarak tanıttığı anlaşılınca tutuklanarak 13 yıla kadar hapis cezası istenen Ayşe Özkiraz'ın (21) başvurusu reddedildi.

SAHTE DOKTOR'UN TALEBİ TEKRAR REDDEDİLDİ

sahte-doktor-ayse-ozkirazin-tahliye-talebi-reddedildi

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde kendini 'pratisyen hekim' olarak tanıtan ve diğer doktorların şüphelenip şikayetçi olması üzerine gözaltına alınan Ayşe Özkiraz, 25 Ekim'de tutuklandı. Tekirdağ T Tipi Cezaevi'ne konan Özkiraz, avukatı aracılığıyla karara itiraz etti. Özkiraz'ın avukatı, tutukluluğuna karşı bir üst mahkeme olan Çerkezköy 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Ayşe Özkiraz, soruşturmanın ardından 'resmi belgede sahtecilik'ten 2 yıldan 5 yıla kadar, 'özel belgede sahtecilik'ten 1 yıldan 3 yıla kadar, '6444 sayılı yasaya aykırılıktan' 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.


"KOĞUŞTA SORUNLARIM VAR"

Ayşe Özkiraz, davanın üçüncü duruşmasında hakim karşısına çıktı. Özkiraz duruşmaya SEGBİS ile katılırken, salonda avukatı ve Çerkezköy Devlet Hastanesi avukatı hazır bulundu. Özkiraz, bir önceki duruşmadaki ifadelerine katıldığını belirterek, "Cezaevinde ve koğuşta sorunlarım var. Tahliyemi istiyorum. Gerekli açıklamayı avukatım yapacaktır."


VEDAT CANER; İNSTAGRAM'DA TANIŞTIK

sahte-doktor-ayse-ozkirazin-tahliye-talebi-reddedildi

Duruşmada SEGBİS'e bağlanan Ayşe Özkiraz'ın erkek arkadaşı Vedat Caner, "Instagram'da tanıştık. Daha sonra hastanede doktor olarak kendini tanıttı. Yüz yüze görüşmek istediğimde ise şunu söyledi: Nöbetçiydi Üniversiteye gittiğini belirtti.Bir akşam saat 22.00 sıralarında Çerkezköy Devlet Hastanesine geldim.Nöbetçi olduğunu söyledi.Ameliyathane kapısında karşıladı beni. içeriden terasa girene kadar kapı kapalı.Ameliyathanenin girişini hatırlamamama rağmen yan terasın kapıları açıktı,kilit falan yoktu.Kocaman bir ayakkabılık,sayısız terlik vardı. rastgele terlik verdi.terliği aldıktan sonra birlikte terasa çıktık.beraber aşure yedik. doktor gömleği giymişti.sonrasında görüşmelerimiz vardı.ameliyathaneden bana resim ve fotoğraflar gönderiyordu.biz WhatsApp'ta görüntülü sohbet Doktor Murat ve T ile görüştük. görüntülü arama sırasında ülinay. Bana el salladılar. Ameliyat kıyafetleri giyiyorlardı. Maske si, bone vs. hastaneye geldiğimde Ayşe doktor önlüğü giyiyordu. Stetoskoplar ve diğer cerrahi ekipmanlar vardı. İstanbul'a döndüğümde Ayşe'den şüphe etmeye başladım. 6 yıllık tıp fakültesi mezununun devlet hastanesinde çalışamayacağını öğrenmesi şüphe yarattı. Sonra bana mührünü gösterdi. Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'ne şikayette bulundum. Bana verilen cevapta delillerin somut olmadığı ve adliyeye suç duyurusunda bulunabileceğim söylendi. Ardından hastane çalışanı Tülinay ile Instagram'da tanıştık. Ayşe'nin tıp terimlerini bilmediği için doktor olmadığının anlaşıldığını söyledi. Ayşe'nin astsubay benden nişanlısına durumu açıklamamı istedi. Olayı öğrendiğinde nişanlısının jandarma olduğunu ve Ayşe'ye zarar verebileceğini söyledi. Ayşe ile görüşmek için tekrar Çerkezköy'e geldim ve hastaneye gittim ama bulamadım. Hastane yemeği olduğunu söyledi. Hastanede böyle bir yemek olmadığını sonradan öğrendim. Kendisine bir daha ulaşamadım. Bana mesajlarında apandisit ameliyatı, sünnet falan olduğunu söylüyordu” dedi.

Vedat Caner'in açıklamaları üzerine konuşan Ayşe Özkiraz, "Vedat Caner'i kesinlikle ameliyathaneye almadım. Ameliyatlarda Murat yanımda olduğu için görüntülü görüşme yapmadım. Ameliyat sırasında telefonlarımız açık değildi. biz."


"ÜNİFORMA ÜZERİNDEYDİ"

sahte-doktor-ayse-ozkirazin-tahliye-talebi-reddedildi

Ardından Özkiraz'ın avukatı Kemal Uçar söz alarak Caner'e doktor ve hemşire üniformasını ayırt edip edemediğini sordu. Caner, "Üniforma üzerindeydi. Doktor ve hemşire üniforması arasındaki farkı bilmiyorum. Ama Ayşe'nin üniforması hastanedendi" diye yanıt verdi. Avukat Uçar, "Ayşe Özkiraz'ın tahliyesini talep ediyorum. Cezaevinde görevi devam ediyor. Kitapları geldi. Ev hapsi istiyoruz. Mahkeme sadece rapor bekliyor. Ev hapsinde daha rahat ders çalışacak" dedi.


MAHKEME ERTELENDİ

Savcı, Özkiraz'ın tutukluluğunun devamını istedi. Mahkeme, 5 dakikalık aranın ardından Özkiraz'ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 21 Mart 2023'e erteledi.