Cumhurbaşkanı Erdoğan Hataya gitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremin en büyük hasarı verdiği Hataya geldi. Can kaybının 9 bin 57ye çıktığını anlatan Erdoğan, 52 bin 979 yaralı olduğunu bildirdi. Yıkılan bina sayısı ise 6 bin 444.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hataya gitti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Hataya gitti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Hataya gitti


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremin en büyük hasarı verdiği Hatay'a geldi. Can kaybının 9 bin 57'ye çıktığını anlatan Erdoğan, 52 bin 979 yaralı olduğunu bildirdi. Yıkılan bina sayısı ise 6 bin 444.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremin en büyük hasarı verdiği Hatay'a geldi.

cumhurbaskani-erdogan-hataya-gitti

"Deprem bölgesini afet bölgesi ilan ettik. 10 ili kapsayan OHAL Kararı'nı da alarak süreci hızlandırdık. Gereken her türlü tedbiri alarak kimseyi mağdur etmeyecek, kimseyi mağdur etmeyecek bir afet yönetimi yapacağız. adım" Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu dönemin birlik, beraberlik ve dayanışma dönemi olduğunun altını çizerek, "Burada basit, siyasi çıkarlar adına olumsuz kampanyalar yürütmeye tahammülüm yok, iktidar olsa bugün böyle konuşmam. Yukarısı sorumlu değildi. Ben farklı konuşuyorum” dedi.

Erdoğan'ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle

cumhurbaskani-erdogan-hataya-gitti

"Maalesef 10 ilde birbiri ardına eşi benzeri olmayan iki depreme maruz kaldık. Hatay, bu afetten en çok etkilenen, en çok yıkım ve can kaybı yaşayan illerin başında geliyor. Az önce depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş'ı ziyaret ettim. Oradaki durumun vahametini yakından gördüm. Şimdi Hatay'da gördüğümüz tablo da oradan çok farklı değil.

Öncelikle depremden etkilenen 10 ilimizin tamamındaki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ölen kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza şifalar dilerim. Ölen kardeşlerimin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Deprem anından itibaren valiliklerimiz, bakanlarımız, bakanlıklarımız ve kurumlarımız harekete geçerek vatandaşlarımızın yardımına koştu.

Bu çalışmaların takibi ülke genelinde AFAD'ımızın koordinasyonunda devam etmiştir ve devam edecektir. Şüphesiz işimiz kolay değil. 13,5 milyon kişinin yaşadığı 500 kilometrelik alanda etkili olan depremin büyüklüğü ve yaygınlığına hava koşullarının zorluğu da eklendi.


BÜTÜN İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ

cumhurbaskani-erdogan-hataya-gitti

Devletin ve milletin bütün imkanlarını seferber ederek afet bölgesine yönlendirdik. Yurt dışından gelen afet ekibinden gönüllülere kadar kamu personeli, sivil toplum kuruluşları arama kurtarmadan yardım faaliyetlerine kadar her konuda canla başla çalışıyor. Ülkemizin deprem bölgesindeki diğer 71 vilayetinin tamamına yardım konvoyları seferber edildi. Onbinlerce kişi deprem bölgesinde vatandaşlarımıza destek için sokaklara döküldü.

Eksikler var, şartlar belli. Böyle bir depreme hazırlıklı olmak mümkün değil. İnşallah afetin yol açtığı yıkıntıları da ortadan kaldıracağız, hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmayacağız. Deprem bölgesini afet bölgesi ilan ettik. Ayrıca 10 ili kapsayan OHAL kararı alarak süreci hızlandırdık. Gereken her adımı atarak kimseyi mağdur etmeyecek, kimseyi mağdur etmeyecek bir afet yönetimi gerçekleştireceğiz.

Bu dönem birlik, beraberlik ve dayanışma dönemidir. Böyle bir dönemde ben yine de burada basit, siyasi çıkarlar adına olumsuz kampanyalar yürütmekten hoşlanmıyorum, üstelik bugün böyle konuşmazdım, onun üstündeki otorite sorumlu olmasaydı çok farklı konuşurdum. Şu anda mevcut hükümet, başta Hazine ve Maliye Bakanı olmak üzere gerekli tüm adımları attı ve Kahramanmaraş'taki tüm mağdurlara 10 bin lira verilmesi kararını açıkladı.

Rabbim kimseyi böyle bir imtihanla imtihan etmesin, memleketimize yardım etsin diyorum. Özellikle 60'tan fazla ülkeden birçok destek ve yardım geliyor. Hepsini daha sonra isimleriyle açıklayacağım. Başta Azerbaycan olmak üzere İsrail, Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt de destek verdi. Desteklerini yine telefonla vereceklerini sürekli dile getiriyorlar. Maddi, nakdi ve ayni yardımlarını gönderirler.


BİZİM İÇİN İMTİHAN GÜNÜ

Bu kapsamda Türkiye'nin dört bir yanındaki kuruluşlar da AFAD'a ayni mali destek vermektedir. Vatandaşlarımıza desteklerinden dolayı şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bugün bizim için bir imtihan günü, bu insanlar şimdiye kadar nasıl imtihanlardan geçtiler, inşallah bunu da atlatırlar. Kimse endişelenmesin.

Türkiye genelinde 9 bin 57 kişi öldü. Hatay'da an itibariyle 3 bin 356. Yaralı sayısı 52 bin 979. Yıkılan bina sayısı ise 6 bin 444.


21,200 ASKER

Hatay'da şu an itibariyle toplam 21.200 asker, jandarma ve polis personeli görev yapıyor. Bazı vicdansızlar kampanya yürütüyor, 'Hatay'da asker, jandarma, polis görmedik' gibi iftiralar atıyorlar. Askerimiz, jandarmamız, polisimiz şereflidir. Biz onları bu piçlerin ağzına meze yapmıyoruz.

Burada 9 bin 179 sağlık çalışanı akredite oldu. Burada 7 valimiz ve 12 kaymakamımız görev yapıyor. Burada 2 bin 749 yıkılan binamız var.